دادگاه استیناف آمریکا هم درخواست جمهوری‌خواهان را نپذیرفت

ایسنا نوشت:یک دادگاه استیناف فدرال روز شنبه با درخواست یک جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا برای مجوز دادن به مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا به منظور تغییر پیروزی انتخاباتی سوم نوامبر جو بایدن به نفع دونالد ترامپ مخالفت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این دادگاه متشکل از سه قاضی در حکمی کوتاه، تصمیم روز جمعه یک قاضی فدرال برای رد درخواست "لویی گومرت" از نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکایی را تایید کرد. این نماینده استدلال می‌کرد که مایک پنس این قدرت را دارد که پیروزی بایدن را در زمانی که کنگره روز چهارشنبه برای تایید نتایج تشکیل جلسه می‌دهد، باطل اعلام کند.  

دونالد ترامپ از اذعان به شکست مقابل جو بایدن دموکرات امتناع کرده و به وقوع تقلب انتخاباتی گسترده اشاره دارد. با این حال، ده‌ها مقام انتخاباتی و قضات سراسر این کشور ادعاهای ترامپ را مردود دانسته‌اند.

براساس سیستم آمریکا، ریاست جمهوری از طریق کالج الکترال تعیین می‌شود و آرای الکترالی به ایالت ها و واشنگتن دی.سی تعلق می‌گیرد. بایدن با اختلاف بیش از هفت میلیون رای در آرای مردمی برنده شد و با کسب ۳۰۶ رای الکترال مقابل ۲۳۲ رای دونالد ترامپ به پیروزی قاطع رسید. براساس قوانین آمریکا، کنگره باید در روز ششم ژانویه رسما آرای الکترال را شمارش کند.

گومرت از سناتورهای جمهوری‌خواه اهل تگزاس و متحد سرسخت ترامپ، با طرح درخواستی تاکید کرد که مایک پنس باید به عنوان رئیس سنا نتایج آرای الکترال را رد کند. اما قاضی "جرمی کرنودل" که از طرف ترامپ هم منصوب شده، روز جمعه حکم داد که شاکیان از مستندات محکمی برای طرح دعوی برخوردار نیستند. دادگاه استیناف منطقه پنجم آمریکا هم که همگی از سوی رهبران جمهوریخواه تعیین شده‌اند، با این حکم موافقت کردند.

در همین حال یازده سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به رهبری تد کروز در نظر دارند با نتایج کالج الکترال برای انتخابات ریاست جمهوری نوامبر در جلسه ششم ژانویه در کنگره برای تایید پیروزی جو بایدن مخالفت کنند.

مایک پنس هم از این تلاش قانونگذاران آمریکایی برای "ابراز مخالفت" استقبال کرده است. "مارک شورت"، رئیس دفتر پنس در بیانیه‌ای گفت: معاون رئیس جمهوری آمریکا همچون میلیون‌ها آمریکایی درباره تقلب و تخلف در انتخابات گذشته نگران است. معاون رئیس جمهوری آمریکا از تلاش اعضای مجلس نمایندگان و سنا برای استفاده از اختیاراتشان و ابراز مخالفت و ارائه مستنداتی به کنگره و مردم آمریکا در ششم ژانویه استقبال می‌کند.

311311

کد خبر 1472401

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =