نامه‌ای به آقا تختی

امروز هفدهم دی ماه، پنجاه و سومین سالگرد درگذشت جهان پهلوان تختی است.

علی رستگار: سلام  آقاتختی. دو سه روزی هست دوباره اسمت ترند اول شده و دارد وایرال می‌شود سر زبان‌ها. اصلا بگذار فارسی بگویم.  امروز پنجاه و سومین سالی هست که نیستی.
روزی که از دنیا رفتی پدرم ده سال داشت، اما پدربزرگم دقیقا هم سن و سال خودت بود. با این حال من در همان دوران کودکی از پدر و پدربزرگم زیاد شنیدم درباره بزرگی‌ات. در نوجوانی از این ناراحت می‌شدم که چرا هفت بار به فینال جهانی و المپیک رفتی و در چهار تای آن فینال ها باختی. در  جوانی هم همیشه دلخور می‌شدم که بگویند جهان پهلوان خودکشی کرده‌. حالا اما دیگر مشکلی ندارم با اینها. نه باختن هایت ناراحتم می‌کند و نه آن اتفاق تلخ هتل آتلانتیک.
اتفاقا همین چند روز پیش از تقاطع طالقانی و شهید قرنی رد می‌شدم. از جلوی همان هتل کذایی. نمای آلومینیومی و امروزی‌ هتل، تا حد زیادی چهره واقعی آخرین پناهگاه زمینی‌ات را پوشانده. اسمش هم شده اطلس و دیگر آتلانتیک نیست، اما هتل همان هتل است، با همان راه پله‌ها و همان اتاق‌ها. کلید را از داخل، توی در چرخاندی و تمام. راستش حاضرم به اندازه چند شب ماندن در یک هتل لوکس پنج ستاره، پول بدهم تا فقط یک شب را در هتل سه ستاره اطلس و در همان اتاق شماره ۲۳ که تو آخرین بار به سقف و در و دیوارش چشم دوختی، سر کنم. بمانم و تا خود صبح رویاپردازی کنم از ساعت‌ها و دقایق پایانی عمرت. 
نمی‌دانم اگر زنده بودی، هنوز هم جهان پهلوان خطابت می کردند یا نه! به هر حال، ماها همگی‌ مان یک ژن بد مرده پرست داریم که فقط گاهی به درد می‌خورد. نگاه به خودت نکن. شاید اگر ناغافل نرفته بودی، تختی دیگر غلامرضا تختی امروز نبود. کسی چه می‌داند؟ شاید میان این همه پیشکسوت، ته نشین می‌شدی؟
این حرفها بماند برای بعد. اگر دیدی در مراسم پنجاه و سومین سالگرد خبری از آن هیاهوی همیشگی نیست زیاد تعجب نکن. کرونا ۱۰ ماهی هست همه چیز را تحت الشعاع خود قرار داده و ستاد مقابله با کرونا و فرمانداری تهران مخالفت کردند با هر گونه تجمعی در ابن بابویه شهر ری.
هر سال کلی صندلی چیده می شد و علاوه بر مسئولان ورزش، پیشکسوتان و قهرمانان کشتی؛ جمع کثیری از مردم در خانه ابدی ات جمع می شدند تا چند ساعتی از جوانمردی و مردانگی ات بگویند.  اما امسال برای حفظ سلامت مردم، تجمعی در کار نخواهد بود و فقط ضرب و زنگ مرشد است و قرائت فاتحه با حضور تعداد محدودی تری از عاشقانت. روحت شاد و یادت گرامی. 
 

مبنع: جام جم

۲۵۶ ۲۵۱

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1473341

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =