۳ نفر
۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۱
کره جنوبی دلیل ایران را نپذیرفت

ایسنا نوشت:دولت کره جنوبی مدعی شد که هیچ شواهدی دال بر اینکه نفتکش این کشور موجب آلودگی های زیست محیطی شده است، وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، چوی جونگ کان معاون اول وزیر امورخارجه کره جنوبی امروز (چهارشنبه) در اظهاراتی در مجلس شورای ملی (پارلمان) این کشور مدعی شد، دولت سئول بر این باور است که هیچ شواهدی که نشان دهد نفتکش کره ای طبق اتهامات ایران اقیانوس را آلوده کرده است، وجود ندارد.

چوی همچنین اظهار داشت: اگر این آلودگی دریایی تا حدی باشد که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد، باید بتوانیم این موضوع را از طریق هلی کوپتر تأیید کنیم. اما چنین چیزی مشاهده نشده و کشتی با تجهیزات ایمنی کافی در حال تردد بوده است.

وزارت اورخارجه کره جنوبی در سندی که امروز پیش از آغاز نشست پارلمان در اختیار اعضا قرار داده، آورده است: صرف نظر از وضعیت حقوقی کشتی کره ای، تا زمانی که هیچ شواهدی مبنی بر "اقدامی عمدی و آلودگی شدید" که موجب رد صلاحیت عبور بی ضرر کشتی می شود، وجود نداشته باشد ما معتقدیم که نقض قوانین بین المللی صورت نگرفته است.

این مقام وزارت امورخارجه کره قرار است اوایل هفته آینده برای رایزنی درباره پول بلوکه شده ایران در حساب های بانکی کره جنوبی به تهران سفر کند.

وی در نشست امروز پارلمان توضیح داد که موضوع دارایی های مسدود شده ایران در مذاکراتی جداگانه از توقیف نفتکش پیش خواهد رفت، هرچند که آزای این شناور و خدمه آن باید اولویت اصلی دولت کره باشد.

همچنین در سند وزارت امورخارجه کره آمده است که در حال آماده کردن پاسخ های قانونی به مسئله توقیف نفتکش و بررسی حقایق مربوط به مسیر دریایی این کشتی و سایر مسائل مرتبط است.

در این سند تصریح شده است: وزارت امور خارجه در حال راستی‌آزمایی حقایق در رابطه با ادعاهای ایران مبنی بر آلودگی زیست‌محیطی، حرکت کشتی در آب‌های بین‌المللی یا آب‌های سرزمینی (ایران) و مطابقت نحوه توقیف کشتی با قوانین بین‌المللی است.

وزرت امورخارجه کره جنوبی روز سه شنبه اعلام کرد که تهران و سئول به توافق رسیده اند که دو طرف مسئله توقیف کشتی را از طریق دیپلماسی حل کنند.

23311

کد خبر 1473577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  نه پول مي توانند آزاد كنند اخرش هم خسارت مي دهيم
 • ایرانیم IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  به درک که نپذیرفت وقتشه جوری از این کشور کثیف خائن بله قربان گوی آمریکا بگیریم که همه دنیا بفهمند ایران در باز پس گیری حق و حقوقش و منافع ملیش با هیچ کسی شوخی نداره.
 • مهدی IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  ما هم نمی پذیریم.
 • رضا حسنی IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  بگو حواسشون باشه ما مورو از ماست میکشیم . حفظ محیط زیست ایران مثل بقیه کشور دم دستی و سطحی نیست با یک تذکر جدی بفرستین برن .
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  0 0
  امیدوارم در این زمینه بی آبرو نشیم