ایسنا نوشت:چین امروز چهارشنبه اعلام کرد، به موضوع مذاکرات نظامی برنامه ریزی شده میان آمریکا و تایوان "پاسخ لازم" را می‌دهد و تاکید کرد که شدیدا با این مذاکرات مخالف است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تقویت حمایت آمریکا از جزیره تایوان از سوی دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از جمله با معاملات جدید فروش تسلیحات و سفرهای مقامهای ارشد دولت این کشور به تایپه، موجب خشم چین شده است؛ اقداماتی که موجب تیره تر شدن روابط تضعیف شده بین پکن و واشنگتن شده‌اند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، کلارک کوپر، معاون امور نظامی-سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا اواخر امروز چهارشنبه به ایراد "سخنرانی مجازی" در نشست مربوط به گفتگوی نظامی و سیاسی با تایوان از محل وزارت امور خارجه آمریکا می‌پردازد، هر چند که جزئیات بیشتری ارائه نکرد.

هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در اظهاراتی گفت، پکن "پاسخ لازم را به آن بر مبنای اینکه وضعیت چطور پیش برود خواهد داد" و با این مذاکرات "قاطعانه مخالف است".

او ادامه داد که چین از آمریکا می‌خواهد "فورا هر شکل از تبادلات رسمی و ارتباطات نظامی با تایوان را به منظور اجتناب از آسیب زدن هر چه بیشتر به ثبات در تنگه تایوان و روابط چین و آمریکا متوقف کند".

وزارت امور خارجه تایوان با استناد به "اعتماد دوجانبه آمریکا-تایوان و تفاهم ضمنی دیپلماتیک" جزئیات این مذاکرات را ارائه نخواهد کرد.

جوآن او، سخنگوی این وزارتخانه گفت: "دو طرف اغلب ارتباط هموار و نزدیک را در خصوص مسائل مخالفت حائز نگرانی مشترک حفظ می‌کنند تا به تعمیق همکاری در همه سطوح سیاسی، اقتصادی و امنیتی ادامه دهند".

311311

کد خبر 1473636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =