هشدار؛آمار دو رقمی شد،اما نمودار تعداد مبتلایان کرونا دیگر نزولی نیست

با وجود ادامه روند کاهشی تعداد قربانیان کروناویروس، تعداد مبتلایان آن افزایش پیدا کرده است.

نیو صدر: پس از ماه‌ها بالاخره در هفته‌ گذشته تعداد قربانیان کرونا در کشور دو رقمی شد و به کمترین میزان هفته‌های اخیر خود رسید، اما از سوی دیگر تعداد مبتلایان کووید-۱۹ نسبت به هفته قبلی افزایش پیدا کرد تا نگرانی‌هایی نسبت شروع موج بعدی بیماری در ماه‌های بعدی وجود داشته باشد.

با پیدا شدن ابتلای چند نفر به در ایران به کرونای انگلیسی این نگرانی‌ها بیشتر شده است. مینو محرز، مسئول ارزیابی علمی واکسن کرونا و عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، در این باره گفته بود: «دانشگاه کلمبیا پیش‌بینی کرده که در اسفند امکان شیوع کرونای شدید وجود دارد. در کشور با آغاز فصل سرما منتظر پیک‌های بعدی هستیم.»

بیشتر بخوانید: کرونای انگلیسی؛ عامل موج آبان ماه ایران؟/محدودیت‌ها روی شیوع نوع جدید کم‌تاثیرند

کمتر از قبل، اما کرونا همچنان مرگبار است

البته خوشبختانه هنوز نشانه‌ای از پیک کرونا در فصل سرما در آمار قربانیان کرونا دیده نمی‌شود، به طوری که در هفته گذشته بعد از ماه‌ها آمار قربانیان در روزهای ۱۶ و ۱۷ دی دو رقمی شد. این موضوع با ابراز رضایت وزیر بهداشت هم همراه شده بود.

نمکی در روز ۱۶ دی در این رابطه گفته بود: بعد از مدت ها تلاش همکارانمان امروز به مرگ های دو رقمی ناشی از کرونا رسیدیم و به ۹۸ نفر مرگ‌ناشی از کووید_۱۹ در شبانه روز گذشته رسیدیم. گرچه این‌هم زیاد است و غم انگیز. اما این کاهش حاصل تلاش شبانه روزی همه همکاران من و همه عزیزانی است که طی این مدت ما را یاری کردند.

در مجموع هم روند کاهشی کرونا در هفته گذشته ادامه پیدا کرد به طوری که از ۱۲ تا ۱۸ دی، ۷۱۰ زندگی در اثر ابتلا به کرونا به پایان رسیدند، این کمترین عدد در سه ماه اخیر است. این روند نزولی تعداد قربانیان کرونا از شش هفته پیش شروع شده بود.

تعداد فوتی‌های کووید-۱۹ نسبت به هفته پیش ۲۰۵ نفر کاهش پیدا کرده است.

اعداد نگران‌کننده تعداد مبتلایان

اما درباره آمار تعداد مبتلایان وضعیت به این شکل نیست، در حالی که تعداد مبتلایان کروناویروس هفته چهاردهم (از ابتدای پاییز) در روزهایی به ۵۵۰۲ نفر هم رسیده بود، در هفته گذشته این تعداد حداقل به ۵۹۶۰ نفر رسید و به طور میانگین هر روز ۶۱۶۰ نفر به کرونا مبتلا شدند و متاسفانه در خطر مرگ قرار گرفتند.

این یعنی شب نمودار مبتلایان کروناویروس در ایران دیگر نزولی نیست و تعداد مبتلایان نسبت به هفته گذشته ۱۵۶۵ نفر افزایش پیدا کرده است. در مجموع در هفته گذشته ۴۳۱۲۰ نفر به کروناویروس مبتلا شدند.

تعداد بستری‌ها در هفته‌ای که گذشت

خوشبختانه با وجود افزایش تعداد مبتلایان تعداد بستری‌های بیماران مبتلا به کروناویروس کاهش پیدا کرده است، موضوعی که نشان می‌دهد احتمالا بیشتر مبتلایان یا به شکل بدون علامت و یا به شکل خفیف درگیر این بیماری شدند.به طور میانگین در مجموع در هفته گذشته هر روز ۶۸۶ نفر بخاطر ابتلا کووید-۱۹ بستری شدند.

در مجموع در هفته گذشته ۴۸۰۳ نفر از مبتلایان کروناویروس در بیمارستان بستری شدند، ۷۰۹ نفر کمتر از هفته‌ قبلی، البته به نظر می‌رسد شیب کاهش بستری‌های کروناویروس هم کمتر شده است.

درصد مرگ‌ومیر کرونا؛ زیر یک درصد

از سویی درصد مرگ‌ومیر کرونا در ایران در هفته‌های گذشته کاهش چشمگیری داشته است از ۶.۲۷ درصد به ۱.۶۴ درصد رسیده است. به گفته کارشناسان در حالت ایده‌آل و زمانی که سیستم بهداشتی یک کشور به طور کامل از پس بیماری برآمده است این عدد باید بین ۱.۵ تا ۲ درصد باشد.

ممکن است افزایش تعداد تست‌های کرونا و ردیابی بیماران یکی از دلایل کاهش عجیب این عدد در این مدت باشد.

وضعیت شهرستان‌ها

خوشبختانه در یک هفته گذشته، وضعیت ۲۰ شهرستان از نارنجی به زرد تبدیل شده است، اما متاسفانه شرایط همچنان در چهار شهرستان هرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی قرمز است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، در این رابطه گفته بود: «پیک سوم در استان مازندران آغاز شده است و شهرهای سواد کوه شمالی، ساری، آمل و رامسر از وضعیت نامناسب برخوردار هستند.»

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1474216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =