۲ نفر
۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۰
همتی: چشم انداز تورم کاهشی است

رییس کل بانک‌مرکزی در یادداشتی چند نکته در خصوص متغیرهای پولی اعلام کرد. ‌

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالناصر همتی امروز در یادداشتی گفت: امروز، گزارش تحلیلی آذر ماه بانک مرکزی منتشر شد. دو واقعیت آماری قابل توجه درگزارش است:

۱-رشد ۱۵/۵درصدی پایه پولی در ۹ماهه سال جاری.

۲-توقف رشد «پول» در آذر ماه و کاهش ۱۰/۳ درصدی رشد دوازده ماهه این متغیر در آذرماه نسبت به آبان ماه بود. چند نکته کلیدی در مورد این آمار قابل اشاره است:

توقف رشد«پول» و کاهش رشد دوازده ماهه آن در آذر ماه نسبت به آبان،علامت مهمی از کاهش انتظارات تورمی است.

کنترل رشد «پایه پولی»، علیرغم شرایط بی سابقه اقتصادی و انتقال بیشتر فشارهای آن به بانک مرکزی ، اگرچه مطلوب بانک مرکزی نیست، اما اولاً رشد پایه پولی و نقدینگی باید بر اساس شرایط مورد توجه قرار گیرد و ثانیاً، بانک مرکزی برای بهبودکنترل رشد متغیرهای پولی،محدودیت بر رشد ترازنامه بانکها را از دی ماه جاری ابلاغ نموده است تا آنچه که مقدور است جهت کنترل تورم بکار گیرد.

امروزه، مهمترین دست آورد علم اقتصاد در عرصه سیاست گذاری، شناخت ریشه های تورم ودرمان آن است. این مهم، نتیجه سه تغییر مهم و کلیدی بوده است و آن اذعان به اینکه:

۱- سیاست مالی بر اساس یک قاعده مشخص انجام گیرد.

۲-سیاست پولی مستقل و متمرکزبراهداف مصرح قانونی خود باشد.

۳- بانک مرکزی متعهدبه هدف کاهش پایدارتورم باشد.

برای تحقق این سه امر،درکشورهایی که توفیقات مهمی در مهار و کنترل تورم داشته اند،نهادهای قانونگذار اجازه هرگونه دخالت و سلطه برسیاست گذاری پولی را از نهادهای مختلف گرفته است و بطور مشخص، بانک مرکزی را متولی سیاست پولی کرده و لذا، استقلال بانک مرکزی صورت قانونی و الزام آور به خود گرفته است.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1474506

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =