حداقل نمره آزمون زبان برای اپلای چقدر است؟

اگر به دنبال اپلای کردن یک دانشگاه خارجی باشید، به طور حتم بنابر نوع مقصد نیازمند ارائه یکی از مدرک زبان انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و یا ترکیه ای هستید.

البته معدود دانشگاه هایی نیز پذیرش مشروط برای دانشجویان بین المللی صادر می کنند که طی آن فرد باید پس از دریافت ویزای تحصیلی در کلاسهای آمادگی زبان یکساله دانشگاه مربوطه شرکت کرده و خود را برای ترم تحصیلی و دروس دانشگاهی آماده کند.

تنها در این صورت است که متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی نیاز به گذراندن آزمون زبان و ارائه مدرک زبان برای اپلای دانشگاه ندارد. البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که دریافت پذیرش مشروط تحصیلی و گذراندن دوره زبان در خارج از کشور دارای مشکلات عدیده ای نظیر هزینه بالای دوره زبان و امکان مشکوک شدن افسر پرونده به قصد و نیت دانشجو و ریجکت ویزای تحصیلی است.

در این بین برخی از مقاصد تحصیلی معروف دنیا نظیر ترکیه و قبرس شمالی نیازی به ویزای تحصیلی نداشته و الزامی نیز به ارائه حداقل نمره آزمون زبان ندارند، درواقع شما این امکان را دارید تا پیش از شروع دوره های دانشگاهی، در کلاسهای زبان ترکی و یا انگلیسی شرکت کرده و پیش از ثبت نام دانشگاه مدرک زبان مورد نظر خود را دریافت نمایید.

اما سوالی که همواره ذهن دانشجویان زیادی را به خود مشغول می کند اینست که حداقل نمره آزمون زبان برای اپلای چقدر است؟ با ما همراه باشید تا به صورت خلاصه و کلی به جزئیات این موضوع مهم در ادامه بپردازیم.

شرایط زبان برای اپلای دانشگاه

به طور معمول برای تحصیل در مقاصد معروفی نظیر کانادا، انگلیس و یا ایتالیا و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های این کشورها، شما نیازمند اثبات داشتن مهارت زبان انگلیسی کافی هستید. به صورت کلی شما می توانید از طریق روش های زیر مهارت زبان خود را برای اپلای دانشگاه اثبات نمایید:

· اینکه دوره تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی خود را در یک مدرسه و موسسه آموزشی کاملاً انگلیسی زبان گذرانده باشید و باید این موضوع را با ارائه مدارک تحصیلی این دوره آموزشی به دانشگاه مربوطه اثبات نمایید.

· اینکه یک دوره آموزشی دانشگاهی معادل ۴۸ واحد درسی و بین ۱ تا ۲ سال تحصیلی تمام وقت را در یک موسسه آموزشی معتبر انگلیسی زبان گذرانده باشید.

اما اگر از شرایط بالا برخوردار نباشید، حداقل نمره آزمون زبان مورد نیاز شما برای اپلای به شرح زیر خواهد بود:

· آزمون آیلتس آکادمیک: حداقل مجموع نمره ۶.۵ و حداقل نمره زبان در هر ۴ مهارت خواندن، شنیدن، نوشتن و مکالمه معادل ۶ باید باشد

· آزمون تافل نسخه فیزیکی و کتبی: حداقل مجموع نمره ۵۵۰ و آزمون نوشتاری انگلیسی ۴.۵

· آزمون تافل نسخه اینترنتی: حداقل مجموع نمره ۷۹ و حداقل نمره زبان در هر ۴ مهارت خواندن معادل ۱۳، شنیدن ۱۲، نوشتن ۲۱ و مکالمه ۱۸ باید باشد

· آزمون آکادمیک پیرسون: حداقل مجموع نمره ۵۸ وهیچ یک از مهارت های زبانی این آزمون نباید کمتر از ۵۰ باشد

· آزمون پیشرفته زبان کمبریج: حداقل مجموع نمره ۱۷۶ و هیچ یک از مهارت های زبانی این آزمون نباید کمتر از ۱۶۹ باشد

· مهارت زبان کمبریج: حداقل مجموع نمره ۱۷۶ و هیچ یک از مهارت های زبانی این آزمون نباید کمتر از ۱۶۹ باشد

در این بین، اخیراً برخی از دانشگاه های خارج از کشور اقدام به پذیرش نتایج آزمون زبان دولینگو نیز برای اپلای دانشگاه می کنند که معادل نمرات آن با آزمون زبان تافل و آیلتس به شرح زیر است:

حداکثر نمره زبان دولینگو ۱۶۰ است و در ۵ بخش مهارتی مکالمه، مجموع امتیازات، توانایی تولید، خواندن و نوشتن و درک مطلب تقسیم می شود. در حال حاضر نمره زبان ۱۰۰ دولینگو معادل نمره ۷۴ تا ۷۹ تافل، نمره ۱۲۰ معادل نمره ۹۷ تا ۱۰۲ تافل و نمره ۱۵۰ تا ۱۶۰ دولینگو معادل نمره ۱۲۰ تافل است.

این در حالی است که نمره زبان دولینگو ۸۵ تا ۹۰ معادل ۵.۵ آیلتس، نمره ۱۰۵ تا ۱۱۰ دولینگو معادل ۶.۵ آیلتس، نمره ۱۱۵ تا ۱۲۰ معادل ۷ آیلتس و نمره ۱۵۵ تا ۱۶۰ دولینگو معادل نمره ۹ آیلتس خواهد بود.

اگر قصد اپلای دانشگاه های آلمان داشته باشید، باید برای پذیرش دانشگاه های آلمان، یکی از مدارک زبان آلمانی TestDaF، Goethe-Zertifikat C۲ و یا telc Deutsch C۱ Hochschule را با حداقل نمره B۲ و یا C۱ ارائه دهید. مهارت های زبان آلمانی شامل A۱، A۲، B۱، B۲، C۱ و C۲ می شود که A۱ کمترین و مهارت مقدماتی زبان آلمانی و C۲ پیشرفته ترین حالت زبان آلمانی برای تحصیل در این کشور است.

برای اپلای در دانشگاه های فرانسه، اگر دوره های دانشگاهی به زبان فرانسوی ارائه شود، شما ملزم به ارائه مدرک زبان DELF، DALF و یا TCF با حداقل سطح ۷ یا معادل اروپایی B۲ و یا مدارک زبان آیلتس آکادمیک، تافل iBT و یا PTE آکادمیک با حداقل نمره تعیین شده توسط دانشگاه خواهید بود.

برای اپلای دانشگاه های دولتی و ترک زبان ترکیه نیز نیاز به ارائه نمره آزمون زبان بین المللی تومر دارید. به طور معمول برای تحصیل در مقاطع ارشد و یا دکترای دانشگاه های کم هزینه و دولتی ترکیه، ارائه آزمون زبان تومر با حداقل سطح B۲ کفایت می کند، اما برای تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و دندانپزشکی سطح زبان C۱ آزمون تومر برای اپلای مورد نیاز خواهد بود.

به طور کلی اگر قصد تحصیل در دوره های تخصصی پزشکی، مهندسی، مدیریت و یا مقاطع ارشد و یا دکترای دانشگاه های خارج از کشور را داشته باشید، در اغلب موارد ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ (حداقل نمره ۶ در بخش نوشتاری) و یا حداقل نمره ۹۲ تافل iBT با حداقل نمره (۲۲ در مهارت نوشتاری) و یا نمره ۵۸۰ تافل PBT برای اپلای دانشگاه خواهید بود.

جهت دریافت راهنمایی در خصوص پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور میتوانید با مراجعه به سایت شرکت لتس گو یونی، وقت مشاوره تحصیلی رزرو نمایید.

منبع: letsgouni.com

۲۱۲۱

کد خبر 1474772