ده‌ها دیپلمات باسابقه وزارت خارجه آمریکا خواستار برکناری ترامپ شدند

ایرنا نوشت:۱۷۵ دیپلمات باسابقه وزارت امور خارجه آمریکا با امضای نامه ای با محکوم کردن دونالد ترامپ رئیس جمهوری به علت تحریک به هجوم خشونت آمیز به ساختمان کنگره در روز ۶ ژانویه (۱۷دی ماه) خواستار بررسی مقام های بلندپایه دولت در باره برکناری ترامپ شدند.

به گزارش تارنمای فارن پالیسی؛ این نامه که دومین نامه فرستاده شده برای مایک پمپئو وزیر امور خارجه در چند روز گذشته به شمار می رود، نشانگر تکانه و خشم گسترده دیپلمات های ایالات متحده از اقدامات ترامپ و واکنش پمپئو به این بحران سیاسی داخلی است.

این اعتراض دیپلمات های آمریکا به یک رئیس جمهوری کنونی، در تاریخچه ۲۳۲ ساله این وزارتخانه بی‌سابقه است

مقام های بلندپایه وزارت امور خارجه در این نامه با سرزنش پمپئو به علت خودداری از صدور بیانیه در باره پذیرش بی قید و شرط پیروزی جو بایدن در انتخابات (سوم نوامبر /۱۳ آبان ماه) ۲۰۲۰، به اقدامات تحریک آمیز ترامپ برای تحریک به شورش خشونت بار اعتراض کرده اند.

نشریه فارن پالیسی به صورت مستقل نتوانسته است شمار مقام های امضا کننده این نامه را تائید کند، اما یک مقام امضا کننده به شرط ناشناس ماندن، گفته است که حدود ۱۷۵ دیپلمات و مقام بلندپایه وزارت امور خارجه آمریکا که عمدتا حقوقدان هستند، آن را امضا کرده اند.

این نامه با فراتر رفتن از پیام نخست در تشریح مباحث گسترده در باره چگونگی تضعیف و آسیب رساندن اقدامات رئیس جمهوری به صحنه سیاست خارجی ایالات متحده و نهادهای دموکراتیک آن، آشکارا از پمپئو خواستار حمایت از مشاوره با دیگر مقام های دولت در باره فعال سازی احتمالی متمم بیست و پنجم در باره برکناری رئیس جمهوری شده است.

فارن پالیسی می افزاید: ابراز نارضایتی خصوصی کارشناسان ارشد وزارت امور خارجه آمریکا برای دومین بار در یک هفته به منظور محکوم کردن اقدامات ترامپ، بی سابقه است. هر چند نامه های ابراز نارضایتی در دسترس گذشته بر سیاست های ایالات متحده یا اقدامات مدیریتی وزارت امور خارجه متمرکز بوده، اما هیچ حتی به مفهوم معرفی و شناسایی رئیس جمهوری به عنوان تهدیدی برای دموکراسی، نزدیک هم نشده بود.

با اینکه پمپئو در رشئه پیام های توئیتری، خشونت در کنگره را به عنوان غیرقابل پذیرش محکوم کرده، اما اشاره ای به ترامپ نکرده است.

جورج میکس عضو ارشد دموکرات در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان با ابراز نارضایی از پمپئو به علت انتقاد نکردن از ترامپ، دوباره بر پشتیبانی فزاینده نمایندگان هم حزبی خود از طرح استیضاح تاکید کرد.

تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی چهارشنبه شب ۶ ژانویه ترامپ، نشست مشترک کنگره به ریاست مایک پنس آغاز شد، اما در همان ساعات اولیه، خبری نمایندگانی را که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.

توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شورش و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.

در تیراندازی ها درجریان این شورش، دست کم پنج نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند.  که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند.

با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.

310 310

کد خبر 1474943

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =