سعید مظفری زاده: قضاوت کرمانشاهی قابل قبول بود

سعید مظفری‌زاده گفت: به نظر من آقای کرمانشاهی در مجموع قضاوت خوبی داشت و خونسرد بود و بازی را به خوبی مدیریت کرد.

سپهر ستاری: دربی 94 یک داور جدید داشت و رضا کرمانشاهی برای اولین بار به قضاوت این مسابقه حساس رسید. پیش از مسابقه دو باشگاه با بیانیه‌ها، مصاحبه‌ها و حتی پست‌های اینستاگرامی تلاش کردند داور مسابقه را تحت تاثیر قرار دهند و همین موضوع حواشی زیادی را به وجود آورد. با سعید مظفری‌زاده درباره این حواشی و هم‌چنین قضاوت کرمانشاهی در بازی دربی چند کلامی صحبت کردیم:

*اول از همه درباره کیفیت داوری دربی بگویید؛ نظر شما درباره عملکرد آقای کرمانشاهی چیست؟

به نظر من آقای کرمانشاهی در مجموع قضاوت خوبی داشت و خونسرد بود و بازی را به خوبی مدیریت کرد. به جز یکی دو صحنه اشتباهی در جریان بازی نداشت؛ ضمن این‌که بازی پربرخورد و پراتفاقی بود ولی در مجموع می‌توان گفت قضاوت خوبی داشت.

*بازی دو صحنه حساس هم دشات که دو تیم معترض بودند، یکی برخورد توپ به دست وحید امیری در محوطه جریمه پرسپولیس و دیگری صحنه خطای عارف غلامی بود. نظر شما درباره این دو صحنه چیست؟

در صحنه محوطه جریمه پرسپولیس دست بازیکن این تیم در شرایط طبیعی بود و با توجه به فاصله کم به هیچ عنوان نمی‌توانست پنالتی باشد ولی خطای عارف غلامی روی موقعیت تک به تک‌ قطعا کارت قرمز داشت و داور اشتباه کرد.

*به نظر شما شرایط خاص دربی باعث شد غلامی اخراج نشود؟

نمی‌توانم با قاطعیت این موضوع را تایید کنم. شاید واقعا زاویه دید داور به شکلی بود که تشخصی دیگری داد ولی خب باید بگویم در آن صحنه چون موقعیت مسلم گلزنی بود، ایشان اشتباه کرد و بازیکن خاطی باید اخراج می‌شد.

*این اولین قضاوت ایشان در دربی بود؛ کمی درباره حس و حال خودتان در اولین قضاوت دربی بگویید.

همان‌طور که دربی برای بازیکنان حساسیت خاضی دارد و شرایطش ویژه است، قطعا برای داور هم قضاوت در این مسابقه حساسیت و جذابیت خاص خودش را دارد و این هیجان در بازی اول قطعا بیشتر خواهد بود ولی اگر داوری بیشتر دربی را قضاوت کند کار برایش راحت‌تر است و با آرامش بیشتری کار خواهد کرد. در مجموع همان‌طور که گفتم آقای کرمانشاهی با این‌ک اولین دربی خودش را قضاوت می‌کرد خونسرد بود و سعی کرد با تسلط بر بازی بتواند بازی را به خوبی مدیریت کند.

*قبل از بازی فشارهای زیادی روی داوری بود و دو تیم مصاحبه و بیانیه صادر کردند؛ آیا این رفتارها روی قضاوت داور تاثیر می‌گذارد؟

قطعا تاثیرگذار است. وقتی تیم‌ها و افراد صحبت می‌کنند و در تلاش هستند داور را تحت تاثیر قرار دهند، هر چقدر هم داوران تلاش کنند نسبت به این مسائل بی‌توجه باشند ولی در نهایت می‌تواند روی کیفیت داوری تاثیرگذار باشد و وظیفه فدراسیون فوتبال و کمیته انضباطی و سایر دستگاه‌های مربوط است که جلوی این رفتارها را بگیرد.

*زمان قضاوت‌های شما در دربی هم این مدل اعمال فشارها روی داوری بود یا این مسائل جدیدا رخ می‌دهد؟

زمان ما هم این مسائل بود ولی هرچه جلو میرویم فشارها بیشتر می‌شود، خصوصا با توجه به گسترش فضای مجازی ابزار و وسیله در دست همه افراد قرار دارد که به نحوی به داور فشار بیاورند. خب با افراد متفرقه نمی‌توان برخوردی کرد ولی فدراسیون فوتبال و کمیته‌های قضایی حداقل می‌توانند با عوامل فوتبالی مثل بازیکنان، مربیان و مدیران در صورت بروز تخلف برخورد جدی کنند. همان‌طور که در همه جای دنیا این اتفاق رخ می‌دهد و یک عامل بازدارنده است.

*الآن شرایط طوری شده که هر دوتا تیم داور هر طوری باشه شاکی هستند، دقیقا امروز اینجوری شد.

متاسفانه این به یک عادت تبدیل شده و چیز جدیدی نیست و بعد از هر بازی حتی با قضاوت خوب داور باز هم تیم‌ها سعی می‌کنند موردی برای اعتراض پیدا کنند و حتی شده به یک اوت دستی هم اعتراض می‌کنند که در مقابل تیم حریف حرفی برای گفتن داشته باشند و این ابزاری شده که تیم‌ها اشتباهات خود را توجیه کنند و به تیم مقابل فشار بیاورند.

بیشتر بخوانید:

حمله رشید مظاهری به مدیران استقلال

پیروانی: داور باید بازیکن استقلال را اخراج می‌کرد

باشویی که دیگر غریبه نیست

258 41

کد خبر 1475367

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمدرضا IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  8 4
  تا حالا شده داورای ایران از همدیگه حمایت نکنن؟!
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
  3 6
  امیدوارم مشابه این هند در یکی از بازیهای پرسپولیس اتفاق بیفته و عکس العمل ایشان و کارشناسان داوری را دوباره ببینیم