۴۰ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیل دانشگاه هستند

تسنیم نوشت:‌ مطابق گزارش های مرکز آمار در پاییز ۹۹ سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۴۰.۲ درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

مطابق آخرین آمار مرکز آمار از نتایج بیکاری در پاییز 99 , بررسی نرخ بیکاری افراد 15ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که 9.4 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال 98، 1.2 درصد کاهش یافته است.

 مطابق این نتایج، در پاییز سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل جمعیت غیرفعال کشور افزایش و جمعیت شاغل و بیکار کشور (جمعیت فعال) با کاهش مواجه شده است که این کاهش در مقایسه با فصل تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل، از شدت کمتری برخوردار بوده است.

بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٩,٤ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ١٣٩٨، ١.٢ درصد کاهش یافته است.

در پاییز ١٣٩٩، به میزان 41.4 درصد از جمعیت 15ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (پاییز98) 2.9 درصد کاهش یافته است.

جمعیت شاغلین 15 ساله و بیشتر در این فصل 23 میلیون و 413 هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل بیش از یک میلیون و سی و سه هزار نفر کاهش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در پاییز 99، بخش خدمات با 49.0 درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در رتبه ­های بعدی بخش‌های صنعت با 34.3 درصد و کشاورزی با 16.7 درصد قرار دارند.

در پاییز 99 سهم جمعیت بیکار فارغ التحصیلان آموزش عالی از کل بیکاران 40.2 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است.

 بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که سهم  جمعیت مذکور نسبت به فصل مشابه سال قبل 3.1 درصد کاهش داشته است.

 در پاییز 99 سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیلان آموزش عالی از کل شاغلان 25.0 درصد بوده است. این سهم در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. بررسی تغییرات این شاخص نشان می دهد که سهم این جمعیت نسبت به فصل مشابه سال قبل 0.6 درصد افزایش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری جمعیت 15ساله و بیشتر فارغ التحصیلان آموزش عالی نشان می دهد 14.3 درصد از جمعیت فارغ التحصیل آموزش عالی بیکار بوده اند. این نرخ در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط روستایی نسبت به نقاط شهری بیشتر بوده است. بررسی روند تغییرات این نرخ حاکی از کاهش 3.1 درصدی در پاییز 99نسبت به فصل مشابه سال قبل است.

223229

کد خبر 1475468

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =