توافق تهران و سئول برای ادامه رایزنی‌ها

ایرنا نوشت: وزارت خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه در بیانیه ای اعلام کرد:با وجود پیشرفت اندک رایزنی های اخیر دو کشور در تهران، کره جنوبی و ایران به گفت و گو برای آزادی زودهنگام یک کشتی توقیف شده کره ای و حل مساله دارایی های مسدود شده تهران ادامه خواهند داد.

به گزارش یونهاپ، وزارت امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه در بیانیه ای مطبوعاتی اظهار کرد: از طریق رایزنی های چند جانبه با مقامات برجسته ایرانی، کره جنوبی و ایران با هم همکاری خواهند کرد تا راه حل های سازنده و سریعی را برای موضوعات مورد علاقه دو طرف بر اساس دوستی دیرینه دو کشور تدوین کنند.

اشاره بیانیه وزارت خارجه کره جنوبی به سفر دو هیات دیپلماتیک کره جنوبی به تهران بعد از توقیف یک نفتکش کره ای در خلیج فارس از سوی ایران به دلیل رعایت نکردن پروتکل های زیست محیطی است.

نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ۱۵ دی ماه در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل ۷ هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد. سفارت کره جنوبی در تهران دو روز بعد سلامت هر ۲۰ ملوان را تأیید کرد.

به دنبال توقیف این کشتی، کره جنوبی دو هیات دیپلماتیک شامل یک هیات به سرپرستی  «کو کیونگ سوک» مدیرکل امور آفریقا و خاورمیانه وزارت امور خارجه در روز پنجشنبه و یک هیات هم به سرپرستی «چوی جونگ کان» معاون اول وزیر امور خارجه کره جنوبی در روز یکشنبه به تهران اعزام کرد که بر اساس گزارش رسانه های کره ای این دو هیات دست خالی تهران را ترک کرده اند.

گزارش یونهاپ می افزاید: گمانه زنی ها مبنی بر اینکه توقیف این کشتی ممکن است به دلیل نارضایتی ایران از آنچه که عدم تلاش کره برای اجازه دادن به تهران برای دسترسی به ۷ میلیارد دلار دارایی های مسدود شده خود در بانک های کره جنوبی می خواند باشد.

وزارت خارجه کره جنوبی گفته است در مورد دارایی های مسدود شده ایران هم، چوی خواستار همکاری تهران در یافتن راهی مناسب برای استفاده از این دارایی ها شده است با توجه به این واقعیت که سیستم های مالی کره و ایالات متحده روابط نزدیکی با یکدیگر دارند و اینکه مشورت با واشنگتن در این زمینه اجتناب ناپذیر است.

در این سفر، چوی یکسری جلسات را با مقامات ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران برگزار کرد.

وی همچنین با همتای خود، عباس عراقچی گفت و گو کرد. عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران؛ مجتبی ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران و محمود حکمت نیا معاون وزیر دادگستری از دیگر مقاماتی بود که چوی در تهران با آنها دیدار کرد.

310 310

کد خبر 1475863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =