دیپلمات در سایه به نجات روابط ایران امریکا می‌آید

روز دوشنبه، تیم انتقالی بایدن در توصیف نامزد ریاست سیا گفت که "برنز دارای درکی عمیق از تهدیدات علیه امنیت ملی است و آماده تلاشی خستگی ناپذیر برای محافظت از مردم آمریکاست و در صورت تایید، اولین دیپلماتی خواهد بود که رییس سازمان اطلاعاتی مرکزی امریکا می شود.". برنز 33 سال در سرویس خارجی آمریکا خدمت کرده و حال رئیس بنیاد کارنِگی برای صلح بین الملل است.

به گزارش خبرآنلاین، دیوید برنان گزارشگر ارشد نیوزویک درباره انتخاب ویلیام برنز به عنوان رئیس سیا و نقش او در توافق هسته ای ایران نوشت: در بین دستاورد های مهم برنز، مهمترین آن ها نقش کلیدی او در مذاکرات برجام در سال 2015 بود. برنز و جیک سالیوان ( نامزد بایدن برای مشاور امنیت ملی) راه ارتباطی و دیپلماتیک پنهانی با ایران را رهبری می کردند و به توافقی موقت میان تهران و گروه 1+5 رسیدند که در نهایت همان توافق منجر به برجام و برداشته شدن تحریم های ایران شد.

سال گذشته، برنز و سالیوان در مقاله ای از خروج ترامپ از برجام و کارزار فشار حداکثری او برای درهم شکستن اقتصاد و منزوی کردن رژیم ایران در سطح جهانی، انتقاد کردند. آن دو، استراتژی ترامپ را "شوم و مخاطره انگیز" خواندند و تشدید تحریم ها و لحن تند مقامات ترامپ و نداشتن هرگونه راه ارتباطی مستقیم با تهران را محکوم کردند.

نویسندگان مقاله (برنز و سالیوان) گفتند: اقدامات ترامپ نشان دهنده " اهدافی کاملا متفاوت است: تسلیم و یا نابودی رژیم ایران از داخل"، آنها هشدار دادند که" خواسته یا ناخواسته، فشار حداکثری منجر به برخوردی خشونت بار با ایران می شود" و " زمان آن رسیده تا دیپلماسی را جدی بگیریم" تا طرفین به سوی مذاکره و حل تنش ها سوق پیدا کنند،" دیپلماسی بهترین روش برای ارزیابی گزینه ها و بازسازی همکاری بین المللی خدشه دار شده  آمریکاست تا در صورت نیاز، برای تمرکز بر تهران از ابزارهای موثرتر فشار استفاده کنیم."

بایدن بازگشت به برجام را یکی از اهداف کلیدی خود در سیاست خارجی اعلام کرده  و تیم امنیت ملی او نیز گفته اند که بازگشت به برجام اولین گام برای شکل گیری گفتگوهای بیشتر در باره برنامه های موشکی بالستیک ایران و نیروهای نیابتی اش در منطقه است.

با خروج ترامپ از برجام، ایران از تعهدات خود فاصله گرفت اما سال گذشته، پس از ترور (شهادت سردار) ژنرال قاسم سلیمانی در بغداد، تهران گفت که دیگر به  تعهدات هسته ای خود پایبند نخواهد ماند و در نهایت با ترور دانشمند هسته ای محسن فخری زاده در نوامبر، مجلس ایران رای به افزایش غنی سازی اورانیوم و منع بازرسی سایت های هسته ای ایران داد.
 با اینحال رهبران ایران گفته اند که در صورت بازگشت همه اعضای توافق هسته ای به تعهداتشان، ایران نیز به تعهدات برجامی خود باز می گردد.

310 310

کد خبر 1476253

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =