هشدار امام جمعه قم درباره مذاکره پشت پرده با آمریکا؛ منع قرآنی دارد/ آیت‌الله فلاحتی: از رفتن ترامپ گاودوش اظهار خوشحالی نمی‌کنیم

ائمه جمعه در خطبه‌های نماز جمعه این هفته درباره بیانیه گام دوم انقلاب، برجام و انتخابات سخنانی را ایراد کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هرچند با کاهش آمار مبتلایان به کرونا نماز جمعه در برخی شهرها برگزار شد اما همچنان خطر شیوع این بیماری موجب شد تا ائمه جمعه خطبه‌های این هفته را نیز به صورت مجازی ایراد کنند. خطبه‌هایی که مانند هفته‌های گذشته به موضوعاتی مانند روابط خارجی، رفتار آمریکا در قبال ایران و البته انتخابات اشاره داشت. 

از رفتن ترامپ گاودوش و آمدن بایدن اظهار خوشحالی نمی‌کنیم

 آیت الله رسول فلاحتی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته رشت در مصلای امام خمینی (ره) با اشاره به ۲۶ دی ماه سالروز فرار شاه و خاتمه دوران ستم شاهی، اظهار کرد: توصیه همگان به رعایت تقوای الهی و اجتناب از گناهان اظهار کرد: ۲۶ ملت ایران به رهبری امام خمینی طومار رژیم طاغوت را پیچاندند.

به گزارش مهر، وی به در پیش بودن شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) اشاره کرد و بر ضرورت رعایت دستور العمل های بهداشتی و فاصله اجتماعی در برگزاری مراسم عزاداری تأکید کرد و گفت: همه هیئت‌های امنای مساجد و هیئت‌های مذهبی باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند.

امام جمعه رشت در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سالروز قیام مردم قم در ۱۹ دی ماه، افزود: با وجود آمریکا به عرصه جهانی هیچ چیز به جر افزایش و چرم و جنایت علیه ملت‌ها شاهد نبودیم.

وی به پایان کار ترامپ در کاخ سفید نیز اشاره و اضافه کرد: از رفتن ترامپ گاودوش و آمدن بایدن اظهار خوشحالی نمی‌کنیم زیرا آمریکای مستکبر مایه نفرت دنیای اسلام به ویژه ملت ایران است.

آیت الله فلاحتی با اشاره به ذوق زدگی عده‌ای در جامعه اسلامی از آمدن بایدن، تصریح کرد: بر اساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب به هیچ اصرار و عجله‌ای برای بازگشت دوباره آمریکا به برجام نداریم.

وی همچنین با بیان اینکه ۹ شرط اساسی که رهبری در زمینه برجام بیان کرده بودند محقق نشده است، افزود: کسانی که به این شروط در زمان برگزاری نشست‌های برجام توجهی نکردند باید در دادگاه حاضر و پاسخگو باشند.

امام جمعه رشت با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل کرده است، گفت: اینکه عده‌ای می‌گویند اگر آمریکا به برجام بازگردد ما نیز به تعهدات خود برمی گردیم مصداق ایستادن در مقابل رهبری است.

وی تأکید کرد: ملت ایران ملتی شجاع بوده و در برابر هر گونه متجاوزی ایستادگی می‌کنند و فریب دشمنان را نخواهند خورد. رجال سیاسی نباید ترسو باشند زیرا مؤمن از یک سوراخ دوباره گزیده نمی‌شود.

توصیه انتخاباتی امام جمعه کرج 

آیت‌الله سید محمدمهدی حسینی‌همدانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه کرج اظهار کرد: در ایام سوگواری حضرت فاطمه زهرا (س) قرار داریم، ایشان ویژگی‌های شاخص بسیاری دارند اما ویژگی بارز حضرت که باید همواره مورد توجه قرار گیرد ولایتمداری است.

وی با بیان اینکه باید با استفاده از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در راستای بهبود وضعیت کشور گام برداشت، تصریح کرد: باید با استفاده از ظرفیت گروه‌های نخبه و صاحبان اندیشه در راستا عملی شدن این بیانیه گام برداریم.

امام جمعه کرج بیان کرد: در این راستا تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی امری مهم است که باید به صورت ویژه مد نظر قرار گیرد تا بتوانیم بهترین بهره را از آن ببریم.

آیت‌الله حسینی‌همدانی تصریح کرد: در دوران رژیم پهلوی به دلیل وابسته بودن به بیگانگان از ظرفیت مردم ایران استفاده نمی‌شد و به خاطر سرسپردگی این رژیم حتی به این ظرفیت اعتماد وجود نداشت به همین دلیل بسیاری از مشکلات ریز و درست وجود داشت.

وی با بیان اینکه امروز ملت ایران روی پای خود ایستاده است و با قدرت به جلو حرکت می‌کند، خاطرنشان کرد: تجربه تاریخی ملت ایران باعث شده تا به غرب اعتماد نداشته باشد.

نماینده ولی فقیه در استان البرز با بیان اینکه برجام آخرین تجربه بزرگ ملت ایران مبنی بر غیرقابل اعتماد بودن غربی‌ها بود، گفت: با بدعهدی دوباره غربی‌ها نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه صدها تحریم ظالمانه دیگر علیه ملت ایران وضع شد.

وی اظهار کرد: در واقع حاصل نهایی برجام بیشتر شدن تحریم‌ها علیه ملت ایران بود که نتیجه اعتماد به غرب است.

آیت‌الله حسینی‌همدانی با اشاره به انتخابات شورای شهر بیان کرد: شهروندان باید کاندیدها به خوبی رصد کنند تا بتوانند شناخت دقیقی از آنها پیدا کنند، باید بدانیم که انتخاب اشتباه تبعاتی زیادی را در پی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه انتخاب صحیح مانع ادامه چرخه معیوب عزل و نصب‌ها خواهد شد، تصریح کرد: بنده در هیچ عزل و نصب مدیران دخالت نخواهم کرد اما برای حذف مدیران فاسد تا آخرین لحظه پیگیر خواهم بود و در این زمینه کوتاه نمی‌آیم.

امام جمعه کرج متذکر شد: امیدوارم بتوانیم در نهایت برای کشور نظام مقدس اسلامی مفید فایده باشیم و بتوانیم برای خلق خدا خدمتی انجام دهیم.

مذاکره با مشرکان منع قرآنی دارد

 آیت الله سید محمد سعیدی در خطبه آغازین نماز جمعه ۲۶ دی ماه قم یکی از آثار تقوا را بازگشت فوری به سوی خدای متعال در هنگام انجام گناه و غفلت و ناامید نشدن از رحمت الهی دانست و گفت: انسان خطا کار می‌داند که خداوند مشتاق اوست و باید به سوی او پناه ببرد.

وی در ادامه بحث تفسیر ابعاد سیاسی، اجتماعی سوره توبه به تبیین نکات مهم اجتماعی آیه ۲۸ سوره پرداخت و گفت: خداوند در آیه ۲۸ سوره توبه خداوند مشرکان را نجس دانسته و ورود آنان به مسجدالحرام را ممنوع می‌کند که خطاب این آیه شامل پیامبر، رهبری اسلامی، نخبگان و عموم شهروندان بوده و طبیعتاً برای امروز ما نیز درس‌آموز است.

امام جمعه قم افزود: خداوند در این آیه صراحتاً آنان را نجس اعلام می‌کند و اولاً مؤمنان بدانید آنها ناپاک هستند و حکم سیاسی مهم اینجا وجود دارد و آن این است که مشرکان باید بعد از آن سال به مسجدالحرام نزدیک شوند.

وی نجاست مشرکان را به خاطر افکار پلید و ضد اسلامی آنان دانست و گفت: درس امروز این آیه برای ما این است که آمریکا و رژیم صهیونیستی نجس سیاسی هستند و هر راهی که به آنها ختم شود چیزی جز زیان و خسارت برای ما ندارند.

آیت الله سعیدی افزود: اینکه نباید به آمریکا و بیگانگان به امید گشایش اقتصادی و حل مشکلات دل بست و با آنها مذاکره نمود حکمی قرآنی است.

وی با اشاره به تجربه ۴۰ ساله مردم ایران در دل نبستن به بیگانگان گفت: ملت ایران در تجربه ۴۰ ساله مقابله با دشمنان گفت: در برجام همگی مشاهده کردیم که خسارت‌های مهمی مانند معطل کردن توان داخلی کشور به بار آمد و الان نیز بازگشت به برجام خسارت بزرگ دیگری است.

آیت الله سعیدی در خطبه دوم با اشاره به ایام فاطمیه و شهادت حضرت زهرا به عنوان یکی از اتفاقات مصیبت بار جهان اسلام احیا مناسبت‌های مذهبی با رعایت مسائل بهداشتی را ضروری دانست و از دست‌اندرکاران عرصه بهداشت تشکر کرد.

آیت الله سعیدی تحریم‌های خیانت‌آمیز آمریکا، حضور ثبات آفرین ایران در منطقه و قدرت دفاعی و موشکی را مهم‌ترین چالش‌های میان ایران اسلامی و جبهه استکباری دانست و گفت: تبعیت قوه مجریه از مجلس شورای اسلامی در لغو ممنوعیت‌های برجامی منطقی و قانونی است و هیچ اصراری بر بازگشت آمریکا به برجام نداریم.

وی تاکید کرد: مسئولان در قوه مجریه با تمام ضوابط باید عمل کنند و هیچ مسئولی حق ندارد پشت پرده با تیم جدید آمریکایی‌ها مذاکره کنند و خلاف منویات رهبری عمل کند.

امام جمعه قم در پایان از مردم عظیم کشور به خاطر حرکت خود جوش و عظیم مردم در سالگرد شهید سلیمانی و ابومهدی تشکر و رحلت آیت الله مصباح یزدی و آیت الله یزدی را پیشگاه به ولی عصر (عج)، رهبر انقلاب و حوزه علمیه تسلیت گفت.

216216

کد خبر 1476601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =