انتقاد خانم بازیگر از لاکچری‌بازی در سریال‌ها

تسینم نوشت: مهوش صبرکن گلایه دارد که چرا تلویزیون، سینما و نمایش‌خانگی، خانواده و اصالت‌های ایرانی‌اش را فراموش کرده‌اند؟ و این لاکچری‌بازی‌ها از کجا سردرآوردند؟

مهوش صبرکن درباره دوران زندگی خودش با محمود پاک‌نیت گفت: وقتی ۲۶ سال پیش از شیراز به تهران آمدیم یکی از فرزندانِ من اول راهنمایی و دیگری اول دبیرستان بود؛ دوری از پدر و اجاره‌نشینی و بیگانه بودن با فضای زندگی، همه‌چیز را مشکل کرده بود. حتی از اداره تئاتر به من زنگ می‌زدند که اگر فعالیتم را مستمر نکنم بایکوت و فراموش می‌شوم اما چون اولویت خانواده بود هیچ‌چیزی برایم اهمیت نداشت. اگر می‌خواستم به تمایلات خودم تن دربدهم امروز شاید این خانواده گرم و صمیمی را کنار هم نداشتیم.

این بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون به فراموش شدن احترام به بزرگترها به واسطه ضعف در سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی‌مان خاطرنشان کرد: وقتی سریالی مثل "خاطرات مرد ناتمام" نگاه کنیم می‌بینیم چقدر زمانی سر سفره کنار هم جمع شدن و احترام به بزرگتر و صیانت از خانواده اهمیت داشت. امروز خودنمایی و لاکچری‌بازی بیش از همه‌چیز مهم‌اند. باید روی میز بنشینم و روی زمین سفره پهن کردن انگار نوعی عقب‌ماندگی محسوب می‌شود. چقدر آن سریال‌ها و فیلم‌ها که به خانواده و اصالت‌هایش می‌پرداخت هنوز هم تازگی دارند. 

وی با اشاره به اینکه از زمانی که فروش و تجارت در سریال و فیلم از همه‌چیز اولویت بیشتری پیدا کرد این اتفاقات افتاد، تأکید کرد: متأسفانه از جایی گفتند باید این فیلم بفروشد و این سریال حتماً دیده شود؛ با این نگاه کارها جلوی دوربین می‌رفتند آن موقع عبور از خط قرمزها و فراموش شدن خانواده به چشم آمد. دیگر از کنار هم بودن و صمیمیت خانواده در کارهایمان خبری نشد. آن نگاه سنتی پدرانه و مادرانه و احترام به همدیگر جایی در کارهایمان نداشتند؛ به یک باره، کارهای متعددی ساخته شد که پدران یا شکست‌خورده‌اند یا منفعل!

صبرکن درباره نمایش سبک‌زندگی لاکچری در آگهی‌های بازرگانی تلویزیون، گفت: نمی‌دانم چه کسی اجازه می‌دهد این سبک زندگی غلط را آگهی‌های بازرگانی تلویزیون به مردم نشان دهد؟ چه کسی اجازه می‌دهد این سریال‌هایی ساخته شود که به خانواده‌های ایرانی حمله کند؟ چرا مثلِ گذشته به فیلمنامه‌هایی مجوز نمی‌دهند که فرزندآوری و خانواده داشتن را ترویج دهد به جای تجردگرایی و خیانت!

صبرکن تصریح کرد: باید جلوی فیلمنامه‌هایی را بگیرند که زندگی غیرواقعی ایرانی‌ها را نشان می‌دهد. سریال‌هایی بسازند که به جوانان یاد بدهد خانواده و داشتنِ خانواده چه تأثیراتی می‌تواند برای پیشرفت خودشان و جامعه داشته باشد. وقتی میز ناهارخوری لاکچری نشان می‌دهند به جای اینکه روی زمین نشستن و سفره پهن کردن و همچنین دور هم بودن را نمایش دهند! تجهیزات آشپزخانه‌ای را در آگهی‌های بازرگانی نشان می‌دهند که بیشتر مخاطب را خجالت‌زده خانواده‌اش می‌کند. همه‌چیز دست به دست هم می‌دهد تا به خانواده و اصالت‌هایش حمله‌ور شود.

۲۴۱۲۴۱

کد خبر 1476834

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
  16 7
  نویسنده گرامی هیچ انگلیسی زبانی لغت luxury رو لاکچری تلفظ نمیکنه.. بریتانیایی ها میگند "لاکشری" و امریکایی ها "لاکژری".. این لغت جزو لغات انتقالی هم نیست که وارد لغت نامه فارسی شده باشه.. فقط معادل فرانسوی اون که "لوکس" هست وارد لغت نامه فارسی شده... پس لطفا شما به عنوان خبرگزاری رعایت کنید.
  • جمشید IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
   0 0
   دوست عزیز، در مورد واژه لاکچری نکته اینه که گاهی انتقال، با نزدیک شده تلفظ واژه بیگانه به سیستم آوایی زبان میزبان انجام میشه. و همینکه مردم این واژه را لاکچری تلفظ می کنند یعنی زبان ما این انتقال رو پذیرفته.
 • داریوش IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
  16 0
  احسنت . سریالهایی همیشه گل میکنند که موضوع داستان آنها در خانواده های متوسط و پایین دست جامعه میگذرد. مثال زیاد هست. الان "متهم گریخت" رو یادمه. ببینیم این سریال روزگار جوانی جدید چه میکنه.
 • سامیار IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
  18 2
  احسنت خانم صبر کن نشان دادید که ایرانی اصیل هستید اصل بنیان خانواده هست نه آشپزخانه وزندگی لاکچری
 • محمدرضا IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
  0 0
  برای اینکه دیگه قشر متوسط نداریم و مردم فقط به دو گروه خانواده لاکچری و یا گرفتار بدبختی هاشون تقسیم میشن!
 • ی پی متن نوشتم، کاش بشه، مهرانه مهین ترابی بخوندش IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  1 0
  ی متن نوشتم کاش مهرانه مهین ترابی بخوندش، و بشه ببینمش
 • IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  0 0
  والا اگه پیشنهاد نقش توی این فیلم ها و سریال ها داشت آیا اون موقع هم انتقاد میکرد...؟