همه بازیگران زنی که با کلاه‌گیس در تلویزیون دیده شدند

تکلیف استفاده از کلاه‌گیس برای بازیگران زن در تلویزیون، موضوعی همچنان حل نشده است که گویا وابسته به نام کارگردان و داستان سریالی است که جلوی دوربین می‌رود. استفاده «روزهای ابدی» از این ترفند، دوباره به بحث داغ تبعیض فرهنگی و هنری دامن زده است.

مهسا بهادری:  تعدادی از سریال‌های تلویزیون ایران، بنابر فضا و داستانی که داشتند و دارند، برای نشان دادن زنان بی‌حجاب، از گلاه‌گیس استفاده کرده و می‌کنند. با این حال، نحوه استفاده از کلاه‌گیس، از همان سال‌های ابتدایی انقلاب، حل نشده باقی مانده است و هنوز هم اگر کارگردانی برای روایت یک داستان بخواهد از تصویر زنان بی‌حجاب استفاده کند با موانع یا گلایه و اعتراض مواجه می‌شود.

سوال همیشگی این است که بالاخره نمایش زنان با کلاه‌گیس در فیلم و سریال‌ها ممنوع است یا خیر؟ اگر ممنوع است، پس چرا هر از گاهی تصویر زنان با کلاه‌گیس نمایش داده شده است و اگر یک بار این اتفاق رخ داده است، چرا کارگردانان برای دفعات بعدی با مشکل مواجه می‌شوند؟

موضوع دیگر این‌که چرا سخت گیری‌ها و اعتراضات نسبت به استفاده از کلاه گیس در یک سریال ساخته فلان کارگردان،بیشتر از یک سریال دیگر با کارگردانی بهمان هنرمند است؟

این روزها، شبکه یک صدا و سیما در حال پخش «روزهای ابدی» است، سریالی که از ابتدا تا انتهای دهه ۵۰ را به تصویر می‌کشد و تعدادی از بازیگران زن آن از کلاه‌گیس استفاده می‌کنند. این اقدام، تاکنون با هیچ‌گونه ممنوعیتی رو به‌رو نشده و به نظر می‌آید استفاده از کلاه‌گیس برای بازیگران زن، برای جواد شمقدری، راحت‌تر از بقیه کارگردان‌ها است که همین موضوع، تعجب عده زیادی را برانگیخته است.

پیرو این اتفاق، بحثی که در فضای مجازی شکل گرفته، این است که چرا فیلم «کاناپه» کیانوش عیاری به همین دلیل مدت‌هاست توقیف شده و دیگر سریال‌ها و آثار سینمایی با مانع مواجه شده‌اند و  در عوض، «روزهای ابدی» به راحتی و سادگی، از کلاه‌گیس بر سر بازیگران زن استفاده می‌کند.

جدا از بحث و تحلیل این اتفاق، نگاهی انداخته‌ایم به تاریخچه پُر حاشیه و جنجالی استفاده از کلاه‌گیس در سریال‌های تلویزیونی ایران.

افسانه بایگان در «سربداران»

افسانه بایگان در «سربداران»

سابقه استفاده از کلاه‌گیس بعد از انقلاب‌ برای اولین‌بار، به سریال «سربداران» با کارگردانی محمدعلی نجفی بر می‌گردد که در سال ۶۲ روی آنتن تلویزیون رفت. این سریال، روایت قیام سربداران خراسان علیه مغول‌ها را به تصویر می‌کشید.

فرج‌الله سلحشور برای به تصویر کشیدن زلیخا با بازی کتایون ریاحی در سریال «یوسف پیامبر»، از کلاه‌گیسی با موی مصنوعی استفاده کرد تا جلوه‌ای طبیعی پیدا نکند

در «سربداران»، در صحنه‌هایی که مربوط به بازی افسانه بایگان در نقش ترکان خاتون بود، این بازیگر با کلاه‌گیس ظاهر می‌شد. اگرچه در برخی صحنه‌ها، افسانه بایگان با این حجاب دیده شد، ولی تنها بخشی کوچک از نقش‌آفرینی این بازیگر بود؛ چرا که بسیاری از سکانس‌ها و پلان‌هایی که ترکان خاتون در آن‌ها حضور داشت، هنگام پخش، بیرون کشیده شد و این شخصیت به شدت در معرض سانسور و حذف قرار گرفت. حتی افسانه بایگان بعدها گفت حساسیت روی تصویر او آن قدر زیاد بوده که مدیران تصمیم داشته‌اند این شخصیت را به طور کامل از سریال حذف کنند.

این چند صحنه «سربداران» با بازی افسانه بایگان هم که از تیغ سانسور در امان ماند و پخش شد، به نقل از دست‌اندرکاران ساخت این سریال، به مدد توصیه امام خمینی بوده است؛ چرا که گفته بودند اگر قرار باشد زن دربار مغول، مثل زنان دیگر باشد، که نمی‌شود و این‌گونه بود که به جز سه سکانس که نتوانستند مجوز بگیرند، باقی صحنه‌های نقش‌آفرینی افسانه بایگان پخش شدند.

کتایون ریاحی در «یوسف پیامبر»

کتایون ریاحی در «یوسف پیامبر»

بهره‌گیری از کلاه‌گیس برای بازیگران زن، بیشتر در سریال‌های تاریخی رخ داده است. «یوسف پیامبر»، از این گروه سریال‌ها بود که داستانش در عهد باستان و در کشورهای فلسطین و مصر می‌گذشت. در روایت دینیِ قصه یوسف پیامبر، شخصیت زلیخا هم نقشی پُر رنگ و کلیدی دارد؛ زنی هوسران که عاشق یوسف جوان می‌شود و دل به او می‌بازد و از هر افسونی برای جلب او غفلت نمی‌کند؛ بدیهی است تصویر کردن چنین زنی، تمهیداتی برای طراحی گریم و لباس می‌طلبید که از روال عادی صدا و سیما خارج بود.

      خواندن این مطالب پیشنهاد می‌شود:​​​​

     ▪️سنت‌شکنی در تصویرسازی حجاب در سریال «گاندو»

     ▪️جنجال تکراری کلاه گیس در تلویزیون و سینما

به همین سبب، فرج‌الله سلحشور برای به تصویر کشیدن زلیخا با بازی کتایون ریاحی، چاره‌ای جز استفاده از کلاه گیس نداشت. او البته برای این کار، به طورکامل از موی مصنوعی استفاده کرد تا جلوه‌ای طبیعی پیدا نکند. بسیاری دیگر از زنان دربار فرعون هم با کلاه‌گیس و آرایش‌های خاص مقابل دوبین حاضر شدند تا فضا، طبیعی‌تر و منطقی‌تر دیده شود.

کلاه گیس‌های این سریال، طوری طراحی شده بود که هیچ شباهتی به موی طبیعی نداشتند و همین موضوع باعث شد تا هیچ اعتراضی جدی نسبت به این موضوع رخ ندهد و مشکلی برای پخش صحنه‌های زلیخا پیش نیاید. البته پس از ایمان آوردن زلیخا و توبه او، این شخصیت با حجاب کامل در سریال به تصویر کشیده شد.

سریال‌های مربوط به تاریخ معاصر

تاریخ معاصر ایران به ویژه دوران پهلوی، یکی از مقاطع مورد علاقه سریال‌سازان بعد از انقلاب بوده است. نشان دادن حال و هوای آن زمان هم بدون زنانی که حجاب بر سر ندارند، تقریبا نشدنی است، با این‌حال، بسیاری از مجموعه‌های تلویزیونی نتوانستند مجوز این کار را بگیرند و تنها معدودی از سریال‌ها از این مانع بدون دردسر عبور کردند.

سید ضیاالدین دری در سریال «کلاه پهلوی»، چون برای نقش بلانش از کلاه‌گیسی بسیار شبیه با موی طبیعی استفاده کرد، مورد انتقاد برخی محافل قرار گرفت

سید ضیاالدین دری در «کلاه پهلوی» که داستانش به ۸۵ سال پیش و ماجرای کشف حجاب بازمی‌گردد، تلاش کرد راه میانه را اختیار کند. این کارگردان، در بیشتر صحنه‌های سریال، زنان بی‌حجاب دوره پهلوی اول را با کلاه به نمایش گذاشت، ولی بی‌حجاب بودن شخصیت بلانش که ایرانی- فرانسوی است و نقش آن را نگین محسنی بازی می‌کرد، حاشیه‌ساز شد. این کلاه‌گیس، بر خلاف «سربداران» و «یوسف پیامبر»، به موی طبیعی انسان بسیار شباهت داشت و همین موضوع باعث شد تا انتقادها به آن بالا گیرد.

«معمای شاه» به کارگردانی محمد ورزی هم از این قاعده مستثنی نبود؛ سریالی که تعداد زیادی از کارکترهای آن از کلاه‌گیس استفاده کردند تا دربار پهلوی را بهتر به تصویر بکشند. به گفته علی لدنی، تهیه‌کننده «معمای شاه»، این ترفند از مرحله فیلمبرداری تا بعد از پخش، با مخالفت‌های زیادی مواجه شد و حواشی بسیاری پدید آورد.

گلوریا هاردی در «کیمیا»

گلوریا هاردی در «کیمیا»

اما در این میان، سریال‌هایی وجود دارند که هدف‌شان به تصویر کشیدن یک بازه زمانی یا نشان دادن یک روایت تاریخی نیست، ولی بنا به فضای کار، شخصیت‌پردازی‌ها و روند قصه، کارگردان ترجیح می‌دهد برای بازیگران زن، از کلاه‌گیس استفاده کند.

نمونه بارز این ماجرا، سریال «کیمیا» با کارگردانی جواد افشار بود که گلوریا هاردی در آن، نقش آزاده را بازی می‌کرد که بخش عمده زندگی‌اش را در خارج از کشور گذرانده بود. در بسیاری از صحنه‌ها، موهای این شخصیت از زیر شال پیدا بود و حتی در سکانس‌هایی که در خارج از کشور ضبط شده بود، او به مدد کلاه‌گیس، بی‌حجاب بود.

استفاده از کلاه‌گیس برای این شخصیت در سریال «کیمیا»، نه به‌خاطر مسائل شرعی، بلکه از یک جهت دیگر حاشیه‌ساز شد. کیفیت این کلاه‌گیس به قدری پایین بود که انتقاد بسیاری را برانگیخت. هرچند که دلیل اصلی استفاده جواد افشار از کلاه‌گیسی نامرغوب، به این خاطر بود که با موی طبیعی تفاوت داشته باشد و مورد اعتراض برخی محافل قرار نگیرد. 

به‌دنبال پخش سریال «روزهای ابدی»، این روزها اعتراض‌هایی به گوش می‌رسد که اگر استفاده از کلاه‌گیس برای زنان  مشکلی ندارد، باید شامل همه هنرمندان و همه آثار تلویزیونی و سینمایی شود

در سریال دیگر جواد افشار به نام «گاندو» هم، استفاده از کلاه‌گیس، انتقادهایی را به بار آورد. در این سریال که یک موضوع امنیتی و جاسوسی را به تصویر می‌کشید، تعدادی از بازیگرانی که در خارج از کشور ایفای نقش می‌کردند، کلاه گیس به‌سر داشتند، حتی در یکی از سکانس‌های آخرین قسمت پخش‌شده «گاندو»، زنان بدون حجاب، ایفای نقش کردند. در این مورد هم صدای اعتراض‌هایی بلند شد که به تبعیض در مدیریت فرهنگی و باز بودن دست یک عده در مقابل بسته بودن دست دیگر هنرمندان، اشاره داشتند.

در چند روز گذشته هم، به‌دنبال پخش سریال «روزهای ابدی» اعتراض‌هایی از این جنس به گوش می‌رسد که اگر استفاده از کلاه‌گیس برای نشان دادن زنان بی‌حجاب مشکلی ندارد، باید شامل همه هنرمندان و همه آثار تلویزیونی و سینمایی شود و در این عرصه، تبعیضی صورت نگیرد. شاید برای رفع این مشکل، یک‌بار برای همیشه، مدیران سینمایی و تلویزیونی، باید دست به شفاف‌سازی بزنند و راه استفاده از کلاه‌گیس را، روشن و هموار سازند.

۵۷۲۴۵

کد خبر 1477178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 66
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • US ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  مطلب كمدى و جالبيه. لطفا يك مطلب هم از فرق بين كلاه گيس موى طبيعى كه قرار بوده مرد رو تحريك بكنه رو برامون بگذاريد لذت ببريم. قربون ما مردا كه بى و با سرمون نميشه. تمام مو ها رو اصل ميدونيم ...
  • ساره IR ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   هههه واقعا ک خوبه خودت اعتراف میکنی ک شما مردا چ جونواریی هستین، جنس خودتونو خوب میشناسین
  • سجادمحمدزکی IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   44 11
   در پاسخ خانم ساره شما احترام سرتون نمیشه
  • خانه به دوش IR ۰۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   29 11
   اتفاقا نظر منم همینه ،قراره حجاب باشه پس روسری بزارید وگرنه بدون حجاب ،چه با موی طبیعی چه مصنوعی همون حس وحال رو برای مخاطب دارد ،حالا خود دانید،،،،،،،
  • US ۰۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   17 2
   خانم ساره، منظورش این بوده که مظلوم ما مردها که اینقدر ما را پایین و دون فرض می کنند که فکر می کنند با هرچیزی حتی کلاه گیس مصنوعی باید تحریک شویم و اینقدر نگرانمون هستنند.
  • ارش IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   50 5
   تا زمانی که ایران ثروت داشته باشه باید سر مردم با این موضوعات چرت و پرت گرم باشه تا براحتی غارت کنند. خخخخ
  • Shadow IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   7 1
   (ساره) قرصاتو خوردی یا کلا رد دادی؟
  • f.m IR ۱۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   1 0
   خانم ساره بهتره اهانت نکنیم.باتشکر
 • شیدا IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  در کار سلحشور انگار کتایون ریاحی کاموا سرش کرده
  • مانیا IR ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   9 1
   متاسفانه موافقم
  • NL ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   6 0
   خخخخخخ
  • IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   6 0
   آفرین گل گفتی
  • ۰ IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   11 1
   اره راست میگی
 • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  25 9
  ایرانیان قبل از ورود اسلام حجاب داشتند. حجاب زورکی بی معنی هستس.
 • IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  27 5
  یعنی یه موانقدتحریک کننده اس مگه مرداموندارن
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
   4 4
   یعنی شما نمی دونی که مرد و زن تفاوت دارن؟!
 • یک ایرانی IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  34 3
  چه مسخره بازیه فرق کلاه گیس باموی طبیعی چیه دیگه گندش رادراوردندهمه راازدین وایمان بیزارکردند
  • IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
   0 0
   حرف بیهوده نزن من ‌که از دین و ایمان بیزار نشدم که خیلی هم خوبه مشکل از خود شماست
 • داریوش IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  26 5
  یک سوال الآن کل مشکلات مملکت همینه؟ اینکه زنا تو فیلم میتونن کلاه گیس بزارن یا نه الآن کل مشکلات مملکته؟ یعنی خاک خاک بر سر کسایی که با این همه بدبختی اینو میان تیتر میکنن که کلاه گیس موضوعی که هنوز حل نشده! یعنی کلا وقتی می خوان حواس ملت رو پرت کنن یه موضوع اینطوری بالا میان تا یه هفته ذهن مردم درگیر اونه،
  • IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
   3 2
   نکنه توقع داری همه مطالب خبرگذاری ها مسائل اقتصادی باشه؟ چون مملکت مشکل اقتصادی داره هیشکی در هیچ مورد دیگه نباید مطلب بذاره؟!
  • f.m IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
   0 0
   اقای محترم به کسی اهانت نکنید لطفا
 • کریم IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  9 2
  ساره خانم . معلومه از دست مردا خیلی شکاری.
 • سارا IR ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  15 1
  وای خدا آدم از این تفکرات حیرت میکنه .اعتراص به کلاه گیس وکیفیت آن .ما به کجا داریم میریم سینمای ما داره به کجا میره
 • عباس IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  6 6
  گلوریا هم بازیگر خوبیه
 • حمید IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  15 9
  ای خدا ببین ماکجازندگی می کنیم تمام مشکلاتمون شده موهای زنان کدوم مردبه موی سر زن تحریک میشه
 • IR ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  3 2
  جذابیتی برای من ندارد
 • US ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  11 2
  عجب مساله مهمی ،ممنون که به این مهم پرداختین
 • بازاری IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  4 19
  یه اشتباه بزرگه با این کارشون دارندلخت بودت موهای یه خانم را برای جامعه طبیعی جلوه می دهند و قطعا روی جامعه تاثیر منفی میزاره ولی بازیگرانی که بهشون اشاره کردید بسیار با شخصیت و بی نظیرند و برای هدفشون دست گذاشتن رو با نجابت ترین های بازیگران که واقعا به جزء معروف بودن بسیار محبوبند ولی این کار کاملا اشتباهه
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  7 3
  استفاده از کلاه گیس کاره خوبیه ولی یا کیفیت باشه
  • IR ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
   5 0
   اگه کلاه گیس اینقدر طبیعی باشه که با موی واقعی یکی بزنه چه فرقی داره؟ همون تاثیر رو داره
 • خسروان IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  4 1
  اولاکتایون ریاحی چیزیکه روی سرش بودبه مو،وحتی کلاه گیس هم شبیه نبود.بعدهم برای صداوسیمامتاسفم بامنتقدان این چنینی.باباایناروحداقل یه دوره فشرده بفرستیدیه جایی یه چیزی یادبگیرن،بعدبیان منتقدبشن یاهرچی.
 • IR ۰۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  11 22
  به نظر من موی طبیعی و مصنوعی نداره هر دوز آن گناه محسوب میشه بلاخره اگه مصنوعی هم باشه جز زینت زن حساب میشه وگناه داره تا کی میخایم خودمون رو توجیه کنیم
 • رها IR ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  6 2
  نظری ندارم
 • ناصر IR ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  4 18
  مگه نمیگن تظاهر به خلاف هم خودش جرم هست؟ پس کلاه گیس هم فرقی با موی انسان نداره و چشم بیننده رو گول میزنه.و مصداق گناه هست.از نظر قانون گذار ها
 • IR ۰۴:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  2 13
  تو رو خدا همین یه ذره پوشش رو بذارین بمونه /البته من با فیلم هایی که می خواهند بی بندوباری را نشان بدهند اشکالی نمیبینم که از کلاه گیس استفاده بشه ولی اگه قراره برای هر فیلم دره پیتی و آب دوغ خیاری از کلاه گیس استفاده کنند خیلی خیلی هم اشکال داره
 • علی US ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  16 6
  ما که فعلا درگیر این چیزا هستیم چطور میخوایم پیشرفت کنیم
 • رضوان IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  3 1
  خوب حرص نخورید !
 • IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  11 2
  آيندگان درباره ما چه فكر مي كنند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • US ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  5 3
  ساره خانم، منظورم جسارت نبود. يكجورائى طرفدارى بانوان رو ميكردم. در هر صورت ببخشيد از سوتفاهم. بانوان سرورن فقط انگار مسئولين فكر ميكنن فرقى بين مو اصلى و كلاه گيسه. شايد از جنسيت فرق بكنند، اما در ظاهر بنظر يكى ميان. بخصوص بچشم بيشتر اقايون.
 • عابد گدا IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  17 4
  خدا خودت نظری کن ببین تو قرن بیست و یکم درگیر چه چیزایی هستیم ، ما رو بابت این هفتاد سال عمر گیر کیا انداختی قربونت برم
 • رضایی IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  9 6
  به نظر من اگر یه شخصیت تاریخی رو اجرا می کنند خب باید کلاه گیس استفاده بشه نمیشه انتظار داشت یه مغول با حجاب بیاد ولی اگر دارید درمورد مردم زمانه خودمون فیلم می سازید نمیشه به اسم اینکه مثلا تو خونه و پیش محارمه بی حجاب و با کلاه گیس بیاد اینجوری دیگه حرمتی نمی مونه سنگ رو سنگ بند نمیشه همه فیلمها میشند پر از زنان بی حجاب که معلوم نیست کلاه گیسه یا احتمالا واقعی
 • زهرا IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  47 10
  آهان یعنی مردابایه کلاه گیس به گناه میفتن؟بس کنید دیگه وقتی کارگردان مجبوره چیکارکنه بیچاره آخه؟
  • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   1 0
   خخخخ اره
  • ملیکا IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   3 0
   والا
 • شهروند IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  4 7
  با سلام اینکه از کلاه گیس استفاده می‌کنند بنظرم توجیهی ندارد. چه کلا گیس چه موی طبیعی اون زیبایی که بدون حجاب متصور است را باخود دارد و بعقیده بنده یک توع استحاله فرهنگی قبح شکنی رو تداعی میکند.
 • بهی IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  23 2
  چرا فیلمای خارجی رو که بیحجاب و روسری هستند را پخش میکنید؟ چون جنس خارجیه حلال هستش؟؟!!!
 • سونیا IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  10 2
  مردهای این دوره با کلاه گیس به گناه میفتن!
 • نیما IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  5 2
  متاسفم که مشکل و معضل فیلسازی ما این موضوعات که مثل جک و مسخره می مونه
 • ناشناس IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  1 2
  خب که چی چیکار کنیم
 • آتنا IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  2 0
  سلام
 • Anna IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  16 3
  از نظر من این یک فرهنگ اشتباه هست که می گویند خانم ها حتما باید با حجاب باشند تا مردان به گناه نیفتند اگر اینطوری بود نود درصد زنان در دنیا حجاب ندارند پس همه مردان باید به گناه بیفتن؟ متاسفانه این فرهنگ هنوز در جامعه ما هست
  • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
   2 1
   گناه فقط زنا نیست نگاه و توجه غیر عادی هم هست و حجاب حکم خداست کاری به حرف انسان ها نداره
 • آرتمیس IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 1
  اگه قراره حجابشون رو رعایت کنن خو میتونن روسری بزارن دیگه کلاه گیس چیه باز.والا
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 1
  با قانون بد باید مخالفت کرد چه هشتاد سال قبل و کشف حجاب اجباری و الان باید با قانون بد جنگید. زمانی منع حق رای زنان و برده داری هم در ایران قانون بود
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 0
  پس هر خانمی کلاه گیس بذاره اشکال نداره حجاب نداشته باشه؟ چون کلاه گیسه خودش حجابه!
 • سعید IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 2
  خجالت اوره مردم زیر بار زندگی کمرشون خورد شده شما درموردکلاهگیس جر بحث میکنید
 • IR ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  4 2
  در سریال یوزارسیف همه زنها کلاه گیس کاموایی داشتند گرم‌شون نشد خخخخ
 • IN ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  4 3
  سلام. از نظر من کلاهگیس کلاهگیس هست چه فرقی میکنه شبیح یا غیر عادی مهم آزادی هست که نداریم
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
   2 6
   خیلی فرق می‌کنه. آزادی هم داریم مگه شما میخای چی کار کنی که نمی تونی؟!
 • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  3 2
  واقعا متاسفم که با این مزخرفات سرمان را گرم میکنند و از ساده ترین احتیاجات اولیه زندگی بی بهره هستیم!!
 • ازاده IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  0 2
  خودتون میگید کلاه !!!چقدر بیچارن ملتی که تمام نگرش وفکرشون شده کله یک زن که با کلاه گیس تحریک میشه ! اگر از مردها بپرسید کلا همه مشکلاتشون از زن نشاط میگیره یعنی از ماجرای سیب خوردن حوا بگیر برو جلو،دست بردارید از این زن ستیزی،جامعه این چنینی بیماره جنسیه.
  • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
   0 0
   چه ربطی به زن ستیزی داشت؟!
 • نرگس IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
  1 0
  خب چرا از یه طرف دیگه نگاه نمیکنید خب کلاه گیس گذاشتن که حرمت زن حفظ بشه نه اینکه بخوان حرمت زن رو بیارن پایین
 • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 1
  اگه چشم و دلمون سیر بود سر این موضوعات پیش پا افتاده بحث الکی نمی‌کردیم...
 • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  0 1
  چرا چون کشور مشکل اقتصاد داره باید تمام اخبار و روزنامه ها و همه چی اقتصاد باشه خوب بعضی چیز هارو برای سرگرمی میگذارند شما دوست نداری نخون در ضمن شما چرا پیشرفت های کشور رو نمی بینید رتبه ۸ هوا فضا در جهان هستیم رتبه ۱۰ پزشکی رتبه ۳ نانوتکلونوژی هشتمین ارتش بزرگ جهان بزرگترین قدرت موشکی منطقه یکی از کشور هایی هستیم که بیشترین رشد علم رو داشتند رتبه ۲ جهان در اختراع هستیم رتبه ۱۳ جهان در ورزش رتبه ۱۹ صنعت رتبه ۶ زیر دریایی رتبه ۱۰ کشاورزی بله این خوبی ها همه برای کشور ما هستند یه بار هم نیمه پر لیوان را لطفا ببینید اولین شرط پیشرفت اعتماد به نفس ملت است شما همش بگی ایران نمیتونه که نمیشه خواستن توانستن است
 • fm IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
  1 0
  اقای محترم اولا فحش ندهید دما مشکل مشکل است جنس مشکلات با هم فرق میکنه