تشکیل ۳۲ مورد پرونده قضایی علیه متصرفان حریم و بستر زاینده‌رود

مدیر دفتر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای استان اصفهان گفت: از ابتدای آذرماه ۳۲ مورد پرونده قضایی علیه متخلفان و متجاوزان به حریم و بستر رودخانه زاینده رود در محاکم دادگستری استان اصفهان در حال پیگیری است تا نسبت به اعاده به وضع سابق آنها اقدام َشود.

احمدرضا صادقی در گفت وگو با خبرنگار خبرآنلاین، با اشاره به مراحل ساماندهی حریم و بستر رودخانه زاینده رود حدفاصل روستای چم طاق تا تالاب گاوخونی اظهار داشت: از ابتدای آذرماه ۳۲ مورد پرونده قضایی علیه متخلفان و متجاوزان به حریم و بستر رودخانه زاینده رود در محاکم دادگستری استان اصفهان در حال پیگیری است تا اعاده به وضع سابق انجام شود.

وی افزود: در دو ماه گذشته ۲۸ مورد  از دخل و تصرفات در حریم و بستر رودخانه زاینده رود نیز با تعامل و مذاکرات عوامل یگان حفاظت رودخانه با متصرفان به نتیجه رسیده است و مساحتی بالغ بر ۱.۵ هکتار از اراضی تصرف شده حریم و بستر رودخانه زاینده رود بدون تشکیل پرونده قضایی به وضعیت قبل برگشته است.

۲۱ اجرای احکام و دستورات قضایی در حریم و بستر زاینده رود

مدیر دفتر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با اشاره به اینکه از ابتدای آذرماه ۲۱ مورد اجرای احکام و دستورات قضایی در حریم و بستر رودخانه زاینده رود انجام شده است، گفت: بیشترین احکام و دستورات قضایی در این زمینه به منطقه شرق اصفهان اختصاص دارد.

۵ فقره حکم قطعی تخریب ویلا در بستر زاینده رود

وی افزود: مطابق اختیارات حاصله از تبصره ۴  ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب و اخذ دستورات از دادستان محترم مرکز استان نسبت به ۱۶ مورد باغ ویلا که حریم و بستر زاینده رود را به مساحت تقریبی ۲ هکتار متصرف کرده بودند اعمال قانون صورت گرفت.همچنین باتوجه به تعداد پنج فقره حکم قطعی صادره از دادگاه عمومی بخش باغبهادران این احکام این احکام به مرحله اجرا درآمد و اعیانی های غیر مجاز احداث شده تخریب و اعاده به وضع سابق گردید.

صادقی با تاکید بر فرهنگسازی عدم تخلیه نخاله و پسماند در حریم و بستر زاینده رود طی چند سال گذشته اظهار داشت: بیشترین تخلیه نخاله و پسماند در شرق اصفهان گزارش شده است که یگان حفاظت از زاینده رود با هفت مورد از ادوات تخلیه نخاله از چم طاق تا تالاب گاوخونی برخورد کرده است.

توقیف ۱۱ مورد ادوات تخلیه نخاله و پسماند

وی اضافه کرد: با پی گیری مستمر و طرح شکایت در محاکم قضایی ۱۱ مورد ادوات تخلیه نخاله و پسماند در حریم و بستر رودخانه زاینده رود توقیف شد و پیرو این توقیف و هماهنگی با دادستانی این ادوات در چندین نوبت در پاکسازی رودخانه به کار گرفته شدند.

مدیر دفتر مهندسی رودخانه های شرکت آب منطقه ای استان اصفهان به یکی از چالش های شرکت آب منطقه ای که برداشت آب و پساب از رودخانه زاینده رود به ویژه در منطقه شرق اصفهان است، اشاره ای داشت و افزود: عوامل یگان حفاظت رودخانه ۹ مورد از ادوات برداشت آب و پساب شامل، پمب موتورهای دیزلی و سیار را با وجود تنشهای فراوان توقیف کرده و به انبار سد رودشتین انتقال داده اند.

برخورد با ۳ مورد تخلف برداشت شن و ماسه از زاینده رود

وی به برداشت غیرمجاز شن و ماسه در بستر و حریم زاینده رود گریزی زد و گفت: در ابتدای امر با سه مورد تخلف برداشت شن و ماسه برخورد شد و با تشکیل پرونده و معرفی متخلفین به مراجع قضایی از این اقدام جلوگیری شده است.

صادقی با تاکید بر استعلام بستر و حریم رودخانه قبل از هرگونه اقدام از شرکت آب منطقه ای به عنوان پیش زمینه اقدامات در مجاورت حریم و بستر رودخانه زاینده رود گفت: هرگونه ساخت و ساز در محدوده بستر و حریم ممنوع است و شایسته است اشخاص حقیقی و حقوقی قبل از هرگونه اقدام و ساخت و ساز نسبت به استعلام محل اقدام کنند تا  متحمل ضرر و زیان نگردند.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1477240

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =