اعضای کابینه بایدن برنامه‌های خود را اعلام کردند؛ از بازنگری تحریم‌ها تا موضع‌گیری درباره ایران و برجام

ایرنا نوشت: برخی از اعضای دولت جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا به تشریح برنامه های خود پرداختند.

نشست استماعی و بررسی صلاحیت گزینه رئیس جمهوری منتخب این کشور برای مدیریت اطلاعات ملی، برگزار شد که بخشی از آن به مساله برجام و وعده بایدن برای بازگشت به این توافق اختصاص یافت.

مارکو روبیو رئیس موقت کمیته اطلاعات سنای آمریکا که هنوز در اختیار اکثریت جمهوری‌خواهان است، در صحبت‌های ابتدایی خود، به معرفی آوریل هینز پرداخت.

وی مهم‌ترین چالش امنیت ملی آمریکا را تهدیدهایی دانست که از سوی چین صادر می‌شود و افزود: چین همچون ما و شاید بیشتر باید شفاف شود.

مارک وارنر هم در اظهاراتی به چالش‌های پیش روی آمریکا اشاره کرد و تروریسم، روسیه، تهدیدهای سایبری و چین را برشمرد.

دان کوتز مدیر پیشین اطلاعات ملی آمریکا هم در اظهارات خود، ویژگی‌های هینز را برشمرد و گفت بایدن یکی از حرفه‌ای‌ترین افراد را برای این مسئولیت برگزیده است.

وی تاکید کرد: تعهد وی برای غیرسیاسی کردن جامعه اطلاعاتی بسیار مهم است.

روبیو سوالات خود را با این سوال شروع کرد که آیا با هیچ دولت خارجی ارتباط مالی داشته‌اید؟ تمرکز اصلی وی برای یافتن ارتباط هینز با ارتش، شرکت‌های دولتی و سایر نهادی چینی بود.

اظهارات این سناتور وفادار به دونالد ترامپ، در راستای سیاست ضد چینی این دولت پیگیری شد تا اظهاراتی خصمانه علیه چین و حزب کمونیست آن مطرح کند.

هینز هم در پاسخ گفت که مقابله با چالش چین یکی از اولویت‌های مهم ما است اما باید در همکاری با این کمیته برای مقابله با چالش‌های مربوط به روسیه هم تمرکز کرد.

وی افزود: یکی از برنامه‌های ما آموزش مقامات ایالتی برای تهدیدهای ناشی از پکن خواهد بود.

وارنر هم سوالات خود را با چین آغاز کرد و گفت ما دهه‌ها است که با رفتار تهاجمی چین در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه فناوری نوین روبرو هستیم.

معاون کمیته اطلاعات سنا به مساله هنگ کنگ هم اشاره کرد و این سوال را مطرح کرد که آیا چین دشمن شماره یک ما است؟

هینز پاسخ داد: چین یکی از کشورهای متخاصم است.

وارنر سوال بعدی خود را درباره گروه طرفدار ترامپ که به خشونت‌طلبی مشهور هستند، پرداخت و نظر هینز را درباره گروه‌هایی چون «پسران مغرور» جویا شد.

گزینه بایدن برای مدیر اطلاعات ملی در پاسخ به حضور گسترده نیروهای امنیتی در محدوده کنگره آمریکا اشاره کرد که ناشی از شورش طرفداران ترامپ در ۱۷ دی ماه و تهدیدهای ناشی از آنها است.

هینز اظهار کرد: ما از نهادهای امنیتی همچون اف بی آی برای برخورد با آنها حمایت می‌کنیم و اطلاعات مربوط به تماس‌های این گروه‌ها را در اختیار آنها قرار خواهیم داد.

برجام

سناتور سوزان کالینز درباره بازگشت بایدن به برجام پرسید و اینکه آیا تهدید ناشی از پیشبرد ایران برای سلاح اتمی جزو اولیت‌های گزینه اطلاعات ملی قرار دارد یا خیر؟

گزینه بایدن برای اطلاعات ملی آمریکا گفت: همانطور که رئیس جمهوری منتخب نشان داده است، اگر ایران به تعهداتش بازگردد او این کار را انجام خواهد داد.

هینز مدعی شد: هنوز فاصله زیادی با این موضوع داریم و باید با همکاری کنگره در این خصوص حرکت کنیم. همانگونه که رئیس جمهوری منتخب مطرح کرده است ما باید به موشک های بالستیک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران نگاه کنیم.

وی ادامه داد: امیدوارم که بتوانم بهترین اطلاعات را درباره برنامه ایران و فعالیت‌های آن برای شما فراهم سازیم تا بتوانید بهتر قضاوت کنید و تصمیم بگیرید.

اظهارات این مدیر آتی دولت بایدن در شرایطی انجام می‌شود که آمریکا به مدت سه سال تمام تعهدات خود در برجام را زیرپا گذاشت و تروریسم اقتصادی را علیه مردم ایران اعمال کرد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران به صراحت تاکید کرده‌اند آمریکا تنها در صورت لغو تحریم می‌تواند به برجام بازگردد و عضو متعهد این توافقنامه شود.

همچنین تاکید کرده‌اند که مساله موشک بالستیک و تجهیزات دفاعی ایران هیچ‌گاه موضوع مذاکره نخواهد شد.

سناتور دایان فاینستین هم درباره برجام گفت فکر می‌کند که خروج آمریکا از برجام یک اشتباه بود و در عین حال مدعی تهدیدهای ایران در منطقه شد.

این سناتور از گزینه اطلاعات ملی بایدن، درباره فعالیت غیرنظامی هسته‌ای ایران و همچنین ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرسید.

هینز در پاسخ بار دیگر مدعی شد: کاملا موافقم که ایران یک بازیگر بی‌ثبات‌کننده در منطقه است و فکر می‌کنم این موضوعی است که باید بر آن تمرکز کنیم. امیدوارم بتوانیم بهترین اطلاعات را درباره این تهدیدها فراهم سازیم تا بتوانند درباره چشم‌انداز آینده تصمیم‌گیری کنند.

سناتور جان کورنین جمهوری‌خواه سوال خود را از گزینه مدیر اطلاعات ملی آمریکا اینگونه شروع کرد که آیا باید به ایران اجازه دسترسی به سلاح اتمی داده شود؟

هینز پاسخ داد: خیر، من فکر می‌کنم هرگز نباید به ایران اجازه دسترسی به سلاح اتمی داده شود.

قتل خاشقچی

سناتور ران وایدن سوال خود را درباره اقدم غیرقانونی دولت در حال خروج ترامپ نسبت به مصوبه کنگره برای ارائه اطلاعات مربوط به قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی آغاز کرد.

وی ادامه داد: در این مصوبه، کنگره خواستار ارائه اطلاعات غیرمحرمانه از کسانی شد که در این قتل وحشیانه مسئولیت داشتند. آیا تعهد می‌دهید که اطلاعات غیرطبقه‌بندی شده درباره این قتل را مطابق با مقررات به کنگره ارائه دهید؟

گزینه مدیر اطلاعات ملی دولت بایدن، پاسخ داد: حتما ما قانون را دنبال می‌کنیم.

این نشست برای تشکیل جلسه غیرعلنی به پایان رسید و ادامه پرسش سناتورها به نشست روز پنج‌شنبه موکول شد.

گزینه مدیر اطلاعات ملی دولت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا، در کمیته اطلاعات سنای آمریکا برنامه‌های خود را تشریح کرد. آوریل هینز که قرار است بر ۱۸ نهاد اطلاعاتی از جمله سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) و آژانس امنیت ملی نظارت کند، روز سه‌شنبه در این کمیته حضور یافت تا روند بررسی صلاحیت وی یک روز پیش از مراسم تحلیف بایدن، آغاز شود.

دان کوتز مدیر پیشین اطلاعات ملی آمریکا که در اثر اختلاف با دونالد ترامپ برکنار شد هم، هینز را در این نشست همراهی می‌کند.

وی در دولت باراک اوباما، معاون سیا و معاون مشاور امنیت ملی بوده است.

حفاظت از افشاگران، دور نگهداشتن تجزیه و تحلیل اطلاعاتی از سیاست‌زدگی، چگونگی مقابله با چین، تقویت دفاع سایبری و پیش‌بینی همه‌گیری‌های بعدی، محور برنامه‌های او را تشکیل خواهد داد.

وی اظهار کرد: ما باید اطلاعات لازم را برای پشتیبانی از تلاش‌های دو حزبی بلند مدت برای رقابت با چین فراهم کنیم. از مواجهه با اقدامات غیرمنصفانه، غیرقانونی، تهاجمی و قهریه پکن پشتیبانی می‌کنیم.

گزینه مدیر اطلاعات ملی بایدن همچنین مساله حقوق بشر در چین را دیگر هدف طراحی شده برای دوره مدیریت خود برشمرد.

هینز جمع‌آوری ظرفیت‌های نهادهای اطلاعاتی آمریکا برای مقابله با بحران جهانی کووید-۱۹ را  دیگر برنامه خود دانست که چشم‌انداز آن مقابله با چالش‌های بلند مدت بحران‌های بیولوژیکی در آینده است.

اطلاعات ملی پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ایجاد شد ، تا هماهنگی بیشتری برای بوروکراسی گسترده جامعه اطلاعات آمریکا داشته باشد.

وی جانشین جان راتکلیف عضو سابق حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان از تگزاس می شود که به نظر می رسد به دلیل وفاداری به دونالد ترامپ رئیس جمهوری در حال خروج، به این سمت منصوب شد.

بازگشت اقتصاد آمریکا به پیش از همه‌گیری،انتظار سنا از وزیردارایی بایدن

کمیته مالی سنای آمریکا روز سه‌شنبه در نشست استماعی و بررسی صلاحیت گزینه رئیس جمهوری منتخب این کشور ماموریت اصلی وزیر دارایی دولت "جو بایدن" را بازگشت اقتصاد آمریکا به پیش از دوران همه گیری کرونا عنوان کردند. "جو بایدن" رئیس‌ جمهوری منتخب آمریکا آبان گذشته شش عضو کابینه خود را معرفی کرد که در میان آنها مقام‌های ارشد دوره باراک اوباما دیده می‌شوند. او خانم "جنت یلین" رئیس سابق بانک مرکزی را به عنوان وزیر دارایی کابینه خود معرفی کرده است.

سناتور "چاک گریسلی" دبیر نشست امروز در سخنانی بیان داشت که دولت آینده قول داده است با افزایش مالیات و کاهش هزینه های دولت، به سمت کم کردن نابرابری در کشور حرکت کند. نظر شخصی من این است که افزایش مالیات برای اقتصاد ناگوار خواهد بود.

وی با بیان اینکه بودجه ۱.۹ تریلیون دلاری بایدن برای تشویق اقتصاد اکنون درحال بررسی است ، افزود: من شخصاً معتقد به تجارت آزاد در داخل و خارج هستم و به ویژه تجارت آزاد خارجی که برای بخش کشاورزی ما مهم است.

این سناتور آمریکایی سپس عنوان کرد که طرفدار سوسیالیسم، مارکسیسم و یا لیبرال سوسیالیسم نیست اما پیش از کرونا کشور کمترین میزان بیکاری در ۵۰ سال گذشته، افزایش درآمد اقشار پایین تر جامعه و اقلیت ها را تجربه کرده است.

وی با بیان اینکه این تحولات با کاهش مالیات و برقراری مقررات کارآمد ایجاد شد ، افزود: در این کمیته شفافیت حرف اول را می زند و از وزیر پیشنهادی بایدن خواست تا پاسخ‌های صریح و صادقانه‌ای را ارائه کند.

وزیر دارایی دولت بایدن: تحریم‌های دولت ترامپ بازنگری می‌شود

وزیر دارایی دولت «جو بایدن» در کمیته مالی سنای آمریکا با اشاره به ضرورت استفاده مناسب از ابزار تحریم خاطرنشان کرد که تحریم‌های پیشین کاخ سفید مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

 «جنت یلین» روز سه‌شنبه در نشست استماعی و بررسی صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی دولت بعدی آمریکا بیان داشت که تحریم‌ها ابزار مهمی برای پرداختن به حملات سایبری و سایر تهدیدهاست.

وی با این حال عنوان کرد که از این ابزار باید به صورت راهبردی و مناسب استفاده شود و به همین خاطر قصد دارد تا از معاونش بخواهد که سریعا سیاست های تحریمی آمریکا را بازنگری کند.

او در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت که در کسوت وزیر دارایی آمریکا تلاش خواهد کرد تا این کشور را «پس از سریع ترین سقوط اقتصادی در قرن گذشته» به سرعت سرپا کند.

یلین هدف از بسته پیشنهادی محرک اقتصادی دولت را کمک به مردم و شرکت‌های تجاری کوچک عنوان کرد. او در این باره گفت:‌ اقتصاددان‌ها همیشه با هم موافق نیستند اما در این وضعیت به خصوص و پس از کرونا اکنون همه موافق اقدام برای کمک به مردم، تجارت‌های کوچک، واکسیناسیون عمومی و سرعت بخشیدن به بازگشایی مدارس هستند.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا چندی پیش برنامه خود را برای احیای اقتصاد کشور که در اثر همه گیری کرونا ضربه خورده اعلام کرد. او  برای بهبود وضعیت اقتصادی ۱.۹ میلیارد دلار بسته مالی پیشنهاد کرده که قرار است از کسب و کارهای خرد و خانواده های آمریکایی در برابر آسیب های گسترده ناشی از همه گیری کرونا حمایت کند.

بایدن وعده داده که در صد روز اول دولت خود صد میلیون آمریکایی را واکسینه کند و حدود ۴۱۵ میلیارد دلار این برنامه برای مقابله با همه گیری است.

وزیر دارایی دولت او نیز در جلسه امروز پایین‌بودن نرخ بهره بین‌بانکی در آمریکا را فرصت خوبی برای ارائه این بسته حمایتی دانست و بیان داشت که از روز اول دولت جدید، از کارگران و کسب و کارهای کوچک حمایت خواهد شد و در زمان مقتضی روی بسته حمایتی دوم کار می‌شود.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش عنوان کرد که دولت تلاش خواهد کرد که شرکت‌های آمریکایی برای فرار از پرداخت مالیات، تجارت خود را به خارج از آمریکا منتقل نکنند. وزیر دارایی دولت بایدن همچنین عنوان کرد که به تعیین نرخ دلار در بازار آزاد معتقد است و قیمت آن را به طور مصنوعی کاهش نخواهد داد.

گزینه وزیر امنیت دولت‌بایدن: اجازه تکرار یورش به ‌کنگره را نخواهم‌ داد

آلخاندرو مایورکاس گزینه پیشنهادی بایدن برای تصدی وزارت امنیت داخلی روز چهارشنبه و یک روز قبل از مراسم تحلیف رئیس جمهوری منتخب آمریکا در جلسه بررسی صلاحیت خود از سوی سنا وعده داد که اگر رای بیاورد، اجازه نخواهد داد حادثه ای مثل یورش ۶ ژانویه به کنگره تکرار شود.

آلخاندرو مایورکاس (Alejandro Mayorkas) به نمایندگان سنا قول داد که در قامت وزیر امنیت داخلی دولت آمریکا، هر آنچه در توان دارد برای جلوگیری از وقوع حوادثی نظیر یورش به کنگره انجام خواهد داد.

نخستین گزینه لاتین تبار تاریخ آمریکا برای تصدی وزارت امنیت داخلی گفت: اگر رای اعتماد بگیرم، هر آنچه در توان دارم انجام خواهم داد رویدادهای تلخ اخیر که باعث توهین به قانون و اهانت به مکانی که به عنوان یکی از ستون های دموکراسی آمریکا محسوب می شود، دیگر تکرار نشود؛ حوادثی که باعث شد تعدادی جان خود را از دست بدهند و باعث ترس و وحشت اعضا و کارکنان کنگره شد.

مایورکاس که در دوره دولت باراک اوباما از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ به عنوان معاون وزیر امنیت داخلی آمریکا فعالیت می کرد، با اشاره تهدیدهایی نظیر حملات سایبری، تغییرات آب و هوایی ، شیوع بیماری های همه گیر و بطور خاص شیوع کرونا که آمریکا در شرایط کنونی با آن مواجه است، متعهد که در تمام این زمینه، از هیچ تلاش برای تامین و تقویت امنیت آمریکا دریغ نکند.

او پیش از سخنرانی در حضور جمعی از نمایندگان سنا، سوگند یاد کرد  که در سخنانش حقایق را بیان کند و به آن متعهد بماند.

تعامل و همکاری با همه نهادهای موافق و مخالف

این سیاستمدار لاتین تبار همچنین متعهد شد درصورتی که سکان هدایت وزارت امنیت داخلی آمریکا را برعهده بگیرد، تعاملی جامع و سازنده با دیگر نهادهای کشور از جمله مجلس سنا داشته باشد و اجازه ندهد که اختلاف نظرها، مانع از همکاری بین این وزاتخانه و دیگر دستگاه ها و نهادها شود.

مقابله با کووید-۱۹ و حملات سایبری، اولویت نخست

مایورکارس در پاسخ به سوال یکی از سناتورها مبنی بر اینکه مهم ترین اولویت های او در در وزارت امنیت داخلی چه خواهد بود، به شیوع بیماری کووید -۱۹ و حملات سایبری به عنوان دو مورد از جدی ترین تهدیدها برای آمریکا اشاره کرد و گفت که مسئولانه برای مقابله با چنین تهدیدهایی تلاش و مبارزه خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال سناتورها که چی درسی باید از تهدید شیوع ویروس کرونا در آمریکا گرفت، گفت: ما باید بیاموزیم که در برخورد با تهدیدها، برخوردهای حزبی را کنار بگذاریم و هر دو حزب باید در کنار هم و با همکاری و تعامل با یکدیگر به مقابله با تهدیدها بپردازند.

گزینه بایدن برای تصدی وزارت امنیت داخلی تاکید کرد: متعهد می شوم که برای خدمت به کشور و مردم آمریکا، مسئولانه عمل کنم و مثل کسانی نباشم که هر روز به گوشه از کشور سفر می کنند و فقط روبان قیچی می کنند.

بحران مهاجران و پناهجویان

سناتور ران جانسون از حزب جمهوری خواه یکی از سوال کنندگان از مایورکاس بود. این سناتور با طرح سوالی چالشی درباره مسئله مهاجرت به آمریکا که در روزهای اخیر نیز سوژه خبرهای زیادی در آمریکا بوده، سعی کرد مایورکاس را بطور جدی به چالش بکشد.

این سناتور جمهوری خواه که اسناد و مدارک زیادی حاوی ارقام و اعداد و نمودارها درباره مهاجرت ها به امریکا در دوره اوباما به همراه داشت، موضوع جدا کردن والدین از کودکان مهاجر را مطرح کرد با طرح این مسئله که در دوره دولت باراک اوباما نیز چنین مسائلی در مورد مهاجران وجود داشته است، از مایورکاس خواست توضیحاتی در این باره ارائه دهد.

مایورکاس با بیان اینکه شخصا با موضوع جداکردن کودکان از والدین مخالف است، توضیحاتی در پاسخ به سوال این سناتور داد که نتوانست او قانع کند و از جانب این سناتور جمهوری خواه متهم به تناقض گویی و عدم ارائه پاسخ شفاف شد.

مایورکاس در پاسخ به سوالی درخصوص پناهجویان و این که آیا وزارت امنیت داخلی آمریکا رفتاری عادلانه با آنها خواهد داشت، با تاکید بر اینکه او یک حقوقدان است و به قوانین احترام می گذارد گفت پناهجویانی که دارای شرایط تعیین شده در قانون باشند، پذیرفته می شوند و آنهایی که هم واجد شرایط نباشند، پذیرفته نخواهند شد. او درباره جزئیات این موضوع توضیح بیشتری نداد.

وی در پاسخ به این سوالی در خصوص اینکه ورود مهاجران غیرقانونی به ویژه در شرایط کنونی که شیوع کرونا مشاغل زیادی را نابود کرده و به خطر انداخته است، می تواند امنیت شغلی مردم آمریکا را بیشتر به خطر بیاندازد، گفت: قطعا شرایط و امنیت مردم آمریکا ، نخستین اولویت ما خواهد بود.

مایورکاس متعهد شدکه با کنگره در زمینه اصلاح قوانین مربوط به مهاجرت همکاری سازنده داشته باشد.

این سیاستمدار لاتین تبار دربخشی دیگر از سخنانش متعهد شد که از حقوق کسانی که در زمینه افشای حقایق در مورد فسادها و ... فعالیت می کنند، دفاع کند.

تروریسم داخلی

در ادامه جلسه، خانم مگی حسن سناتور دموکرات به بحث تروریسم داخلی اشاره کرده و حمله اخیر هواداران ترامپ به کنگره را یک نمونه تروریسم داخلی و شدیدترین آن از زمان حمله ۱۱ سپتامبر دانست و خواستار توضیح مایورکاس در این زمینه شد. گزینه دولت بایدن برای تصدی وزارت امنیت داخلی تاکید کرد که عملکرد دولت بایدن و دستگاه های امنیتی  او برای تامین امنیت آمریکا ، قطعا بهتر از گذشته خواهد بود.

آلخاندرو مایورکاس کیست؟

الخاندرو مایورکاس (Alejandro Mayorkas) وکیل  ۶۲ ساله آمریکایی است که مسئولیت های مختلفی در چند دولت قبلی این کشور داشته است.

وی در سال ۱۹۵۹ کوبا متولد و در لس آنجلس بزرگ شد و از دانشگاه بِرکلی کالیفرنیا فارغ‌التحصیل شد.

در دوران ریاست‌جمهوری بیل کلینتون، مایورکاس به عنوان دادستان ایالات متحده در بخش مرکزی کالیفرنیا خدمت می‌کرد.

او از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۱ دادستان کالیفرنیا بود.

در دوران ریاست‌جمهوری باراک اوباما، وی در وزارت امنیت داخلی ایالات متحده آمریکا، ابتدا به عنوان مدیر خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده آمریکا و سپس به عنوان معاون وزیر (۲۰۱۳–۲۰۱۶) خدمت کرد.

در نوامبر سال ۲۰۲۰، جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب اعلام کرد که مایورکاس را به عنوان وزیر امنیت میهن ایالات متحده آمریکا در کابینه خود معرفی خواهد کرد. مایورکاس نخستین لاتین‌تبار و مهاجری است که به عنوان وزیر امنیت داخلی آمریکا برگزیده می شود.

 

23311

کد خبر 1477963

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =