افروغ: برخی با توجیهات قانونی و شرعی، بیت المال را خوردند و آب هم از آب تکان نخورد /حسابرسی از چپاول‌کننده‌ها نهایت عدالت است

فارس نوشت: عماد افزوغ گفت: این که بتوانیم از کسانی که در این سال‌ها از قدرت دولتی خود سوءاستفاده کرده و رابطه ساختاری قدرت - ثروت را زمینه‌ای برای چپاول بیت‌المال قرار داده‌اند حسابرسی کنیم و اموال را به بیت‌المال برگردانیم؛ نهایت عدالت است.

عماد افروغ، نماینده ادوار مجلس با اشاره به ابلاغ «دستورالعمل اجرای قانون اعاده اموال نامشروع مسئولان» از سوی رئیس دستگاه قضا، نفس و اصل این کار را ستودنی دانست و گفت: این روش و منش را در سیره نظری و عملی حضرت علی (ع) سراغ داریم.

وی با تشریح وجود این مهم در آموزه‌های اسلامی، اظهار داشت: عطف به حضور و فشار فوج فوج مردم برای بیعت با ایشان، حصرت امیر در خطبه ۳ نهج البلاغه می‌فرمایند: «سوگند به خدایی که دانه را شکافت و جان را آفرید، اگر حضور فراوان بیعت کنندگان نبود و یاران حجت را بر من تمام نمی‌کردند، و اگر خداوند از علما عهد و پیمان نگرفته بود که برابر شکم بارگی ستمگران، و گرسنگی مظلومان، سکوت نکنند، مهار شتر خلافت را بر کوهان آن انداخته، رهایش می‌ساختم، و آخر خلافت را به کاسه‌ی اول آن سیراب می‌کردم. آن گاه می‌دیدید که دنیای شما نزد من از آب بینی بزغاله‌ای بی ارزش‌تر است.» و یا در خطبه‌ی ۱۵ و در مورد غارت بیت المال می‌فرمایند: «به خدا سوگند! بیت المال تاراج شده را هر کجا که بیابم به صاحبان اصلی آن باز می‌گردانم، گرچه با آن ازدواج کرده، یا کنیزانی خریده باشند، زیرا در عدالت گشایش بر عموم است، و آن کس که عدالت بر او گران آید، تحمل ستم برای او سخت‌تر است.»

افروغ تاکید کرد: متاسفانه تا امروز در جمهوری اسلامی، حرف آن را زیاد شنیده‌ایم و قلب مفهوم در عمل، بسیار دیده ایم. این که واقعا اعاده مال نامشروعی به بیت‌المال و صاحب حقی صورت بگیرد، برای همه یک آرزو است. بنده هم عطف به گذشته، تا عملی نبینم نمی‌توانم آن را بپذیرم.

وی افزود: این که بتوانیم از کسانی که در این سال‌ها از قدرت دولتی خود سوءاستفاده کرده و رابطه ساختاری قدرت - ثروت را زمینه‌ای برای چپاول بیت‌المال قرار داده‌اند، حسابرسی کنیم و اموال تاراج شده را به بیت‌المال و مردم، به عنوان، ولی نعمت‌های اصلی برگردانیم؛ نهایت عدالت و منتهای آرزوی این ملت غارت زده است.

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: هرچند حرف مقدمه عمل است، اما عمل، ملاک سنجش حرف است. چه بسا حرف از روی فریب و اغوا باشد. ما امیدواریم دستگاه قضا بتواند عمل کند و ساز و کارهای این عمل قاطع، به جا و مورد انتظار و توقع مردم را تعبیه کند و ما شاهد این اتفاق مبارک باشیم. چراکه در گذشته و بعضا حتی با توجیهات شرعی و قانونی، بردند و خوردند و آب هم از آب تکان نخورد و یک منتی هم بر سر ملت گذاشتند.

وی اظهار داشت: من بنا به مسئولیت‌هایی که داشتم چیزهایی را از نزدیک دیده‌ام؛ برخوردی که صورت نمی‌گیرد هیچ، عذاب وجدانی هم اتفاق نمی‌افتد. نه این که فرد صرفا روز روشن و تاریک دزدی کند؛ نه، بحث دزدی صرف نیست. امتیازاتی را برای خودتعریف کرده و می‌کنند و حسب این امتیازات تعریف شده، غارت می‌کنند.

افروغ ادامه داد: اینطور نیست که شما فکر کنید خیلی آشکارا دزدی کرده‌اند و مالی را غارت کرده اند. بلکه امتیازاتی را برای خود تعریف کرده‌اند و حتی ممکن است قانونی هم گذرانده باشند؛ بنابراین هرچیزی که قانونی است، الزاما عادلانه نیست. قانون فرع بر عدالت و عدالت فرع بر حق است. یعنی یک جاهایی حق مردم را ضایع کرده اند.

استاد دانشگاه و جامعه شناس گفت: امیدوارم یک برخورد محتوایی، باطنی، حق مدارانه و عدالت محورانه صورت بگیرد و اسیر فرمالیزم و قوانین صوری نشویم. بر حسب برخوردهایی که از سوی ریاست قوه قضاییه سر زده، به ایشان امیدوار هستیم؛ اما بخش عمده امید خود را در پرانتز قرار می‌دهیم و منتظر عمل ایشان می‌مانیم.

1727215

کد خبر 1478299

برچسب‌ها