واکنش‌های جهانی به شروع ریاست جمهوری بایدن

ایرنا نوشت: سران کشورها و نهادهای بین‌المللی از دقایقی پس از آغاز مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری آمریکا با انتشار پیام‌هایی ضمن تبریک به وی و معاونش، برای همکاری و تقویت روابط دوجانبه ابراز آمادگی کردند.

جو بایدن که در انتخابات ۱۳ آبان ماه امسال به‌عنوان نامزد حزب دموکرات بیش از ۸۱ میلیون رأی مردمی را به دست آورد، توانست در انتخابات گزینشگران ایالتی هم ۳۰۶ رأی را از آن خود کند و رقیب خود یعنی دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق و نامزد حزب جمهوری‌خواه در این انتخابات را با بیش از ۷۴ میلیون رأی مردمی و ۲۳۲ رأی گزینشگران ایالتی پشت سر بگذارد.

او و معاونش «کامالا هریس» ساعاتی پیش در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا که برخلاف رویه مرسوم بدون حضور دونالد ترامپ برگزار شد، سوگند یاد کردند. در ۱۵۰ سال اخیر برای اولین بار است که رئیس‌جمهوری کاخ سفید و دولت را تحویل جایگزین خود نمی‌دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین واکنش به اغاز ریاست جمهوری بایدن گفت: با وجود اختلافات نظری که بین چین و آمریکا وجود دارد، دو کشور منافع مشترک گسترده و  فضای همکاری بسیاری دارند و امیدواریم دولت جدید آمریکا همسو با چین حرکت کند.

اورسلا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا  در توئیتی نوشت: از سخنرانی الهام‌بخش شما (جو بایدن) و پیشنهاد همکاری شما سپاسگزارم. اروپا آماده شروعی تازه در روابط با آمریکاست.

کاترین یاکوبسدوتیر، نخست‌وزیر ایسلند  تتوئیتی نوشتبه رئیس‌جمهور جو بایدن و معاون وی کامالا هریس در این روز تاریخی تبریک می‌گویم. ما در ایسلند گرمترین آرزوها را برای شما کرده و مشتاق همکاری با شما هستیم.

مایکل مارتین، نخست‌وزیر ایرلند  هم گفت امروز جو بایدن دوست حقیقی ایرلند چهل و ششمین رئیس‌جمهوری آمریکا شد. همانگونه که در سخنرانی‌اش گفت، امروز روزی متعلق به تاریخ و امید است و مشتاقم که روابط دو کشورمان را مستحکم‌تر کنیم. امروز روزی تاریخی است چرا که کامالا هریس به عنوان نخستین معاون زن رئیس‌جمهوری آمریکا سوگند یاد کرد. من برای او و بایدن آرزوی توفیق در برابر چالش‌های پیش رو را دارم.

سوزانا کاپوتووا، رئیس‌جمهوری اسلواکی  در صفحه توئیترش نوشت: امروز فصل جدیدی از همکاری‌ها دو سوی اقیانوس اطلس با رئیس‌جمهور جو بایدن و معاونش کامالا هریس آغاز شد. با همکاری یکدیگر از ارزشهای دموکراتیک پاسداری کرده و از سیاره‌مان محافظت کنیم.

دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا  در پیامی نوشت: به رئیس‌جمهور بایدن و معاون کامالا هریس تبریک می‌گویم. جهان نیازمند روابطی مستحکم میان اروپا و آمریکا است. مشتاق همکاری با یکدیگر برای دموکراسی هستیم.

جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا توئیت کرد: ما از قصد رئیس جمهوری (آمریکا) برای تعامل دوباره با جهان استقبال می کنیم. اتحادیه اروپا مشتاق است تا فصل جدیدی از روابط دو سوی اقیانس اطلس را بگشاید و با همکاری هم "بحران های فزاینده عصرمان" را حل و فصل کنیم.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو هم واکنش نشان داد و توئیت کرد: من به رئیس‌جمهور جو بایدن در روز تحلیفش تبریک می‌گویم. یک ناتو قدرتمند برای آمریکای شمالی و اروپا مفید است چرا که هیچکدام از ما نمی‌توانم از پس چالش‌های پیش رو به تنهایی برآییم. امروز روز آغاز فصلی جدید است و مشتاق همکاری نزدیک هستم.

آنتونیو کوستا، نخست‌وزیر پرتغال نوشت: ما از روز نخست آماده همکاری با رئیس‌جمهور جو بایدن هستیم تا روابط اتحادیه اروپا و آمریکا تقویت شده، اهمیت پایدار ناتو تائید شده و واکنش‌های چندجانبه به مسائلی مانند تغییرات اقلیمی و دفاع از دموکراسی و حقوق بشر تقویت گردد.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در پیامی توئیتری نوشت:من برای بایدن و هریس در اتحاد مردم آمریکا و برون‌رفت این کشور از بحران شیوع کرونا آرزوی موفقیت دارم. وقت آن رسیده که دوباره بر باورهای خود تمرکز کرده و فصل جدیدی از روابط امریکا و اتحادیه اروپا را آغاز کنیم.

بوریس جانسون نخست‌وزیر انگلیس هم گفترهبری آمریکا در مسائلی که برای همه ما حائز اهمیت است از تغییرات آب و هوایی تا کووید ۱۹، مهم است و من بی‌صبرانه منتظر کار با رئیس‌جمهوری بایدن هستم.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه توئیت کرد: ما با هم هستیم. در مواجهه با چالش های دورانمان قدرمندتر خواهیم شد. برای ساخت آینده مان قدرتمندتر خواهیم بود. برای محافظت از سیاره مان قدرتمندتر خواهیم بود. بازگشتتان به توافقنامه پاریس را خوش آمد می گوییم!

جاستین تردو نخست وزیر کانادا هم به جو بایدن، رئیس جمهور جدید ایالات متحده تبریک گفت و خواستار همکاری با دولت او در مبارزه با همه گیری کووید ۱۹ و تغییرات آب وهوایی شد.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا توئیت کرد: امروز روزی بزرگ برای دموکراسی فراسوی مرزهای آمریکا است. ایتالیا آماده است تا با آمریکا با چالش های بین المللی مشترک مواجه شود.

به گزارش سی ان ن به نقل از خبرگزاری وفا، محمود عباس رئیس تشکیلات خودگران فلسطین هم در پیامی ، ضمن تبریک به بایدن و آرزوی موفقیت برای او در مقابله با چالش های بزرگ پیش رو، امادگی خود را برای روند صلح عادلانه و جامع که بتواند ارزوهای مردم فلسطین برای دستیابی به ازادی و استقلال را فراهم کند، اعلام کرد.

آندرس مانوئل لوپز رئیس جمهوری مکزیک هم آغاز ریاست جمهوری بایدن را تبریک گفت و تاکیدکرد که سه موضوع مقابله با ویروس کرونا، تقویت همکاری های اقتصادی و مسئله مهاجرت از جمله موضوع های کلیدی در روابط دو جانبه مکزیک و امریکا در دولت بایدن خواهد بود. او از بایدن خواست تا برای حل و فصل مسائل و مشکلات مربوط به مهاجرات اتباع مکزیک در آمریکا تلاش کند.

پاپ فرانسیس هم ضمن تبریک به رئیس جمهوری جدید امریکا، از او خواست برای آوردن صلح و آشتی به امریکا و جهان تلاش کند. 

یوری راتاس، نخست وزیر استونی نوشت: تقریباً یک قرن پس از آغاز روابط دیپلماتیک میان استونی و آمریکا، خوشوقتم که پیوندهای سیاسی و اقتصادی ما از همیشه مستحکم تر است. برای شما در سالهای پیش رو آرزوی توفیق می کنم.

گیتاناس نائوسدا، رئیس جمهوری لیتوانی هم نوشت: لیتوانی مصمم است تا ما دوستان نزدیک و متحدان یکدیگر با همکاری ارتباط غیرقابل جایگزین دو سوی اقیانوس اطلس را تحکیم بخشیم. ما مشارکت آمریکا در امنیت منطقه بالتیک را ارج نهاده و مشتاق تعمیق روابط دوجانبه هستیم.

311311

کد خبر 1478346

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =