وزیر خارجه پیشین جمهوری آذربایجان: سفر ظریف به باکو اهمیت ویژه ای دارد

ایرنا نوشت:" توفیق ذوالفقاراف " وزیر امور خارجه پیشین جمهوری آذربایجان گفت : سفر قریب الوقوع " محمد جواد ظریف " وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به باکو اهمیت خاص دارد .

ذوالفقاراف در گفت و گو با پرتال خبری " آخار.آذ" جمهوری آذربایجان یادآورشد: "الهام علی اف" رییس جمهوری آذربایجان در چارچوب سفر به شهرستان آزاد شده " جبرایل  " و بازدید از پل خداآفرین اعلام کرد که این پل مرز همکاری و دوستی خواهد بود و این نظر رییس جمهوری یک پیام جدی بود.

  وی افزود: سفر ظریف وزیر امور خارجه ایران به باکو در روز ۲۴ ژانویه ( ۵ بهمن ماه ) جاری  نیز نشان می دهد که  این پیام رییس جمهوری آذربایجان به هدف خود رسیده و دو کشور در واقع به همکاری و دوستی وفادار هستند.

وزیر خارجه پیشین جمهوری آذربایجان با بیان اینکه سفر " وزیر امور خارجه ایران به باکو  اهمیت ویژه ای دارد، یادآورشد: همان طور که می دانید پس از جنگ اخیر در قرا  باغ  شرایط جدیدی در منطقه ایجاد شده است و یکی از آنها بستگی به مرز دو کشور همسایه ایران  جمهوری آذربایجان دارد.

  وی تصریح کرد: پس از جنگ اخیر قرا باغ  مرز دو کشور کاملا برپا شده است و اقدام های  مناسبی در یک مدت کوتاه در این زمینه انجام گرفته است واین مساله نیز در دستور کار تهران است که آن هم  طبیعی است.

  وزیر امور خارجه پیشین جمهوری آذربایجان یادآور شد: ایران در جنگ ۴۴ روزه در قرا باغ هرگز موضع گیری های علیه جمهوری آذربایجان اتخاذ نکرد و تصادفی نیست که باکو نیز از این موضع تهران استقبال کرده و از آن راضی است.

  ذوالفقاراف افزود : بر اثر اقدام های  جمهوری آذربایجان شرایط  جدیدی در منطقه ایجاد شده است و به همین دلیل، موضوع های جدیدی که باید بین ایران و جمهوری آذربایجان مورد مذاکره قرار گیرد، زیاد است.

  وی با یادآوری این که وزیر امور خارجه ایران در چارچوب این سفر با "جیحون بایرام اف" همتای آذری  و "شاهین مصطفی اف" معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان دیدار خواهد کرد ، افزود: دیدار ظریف با مصطفی اف تصادفی نیست چرا که  معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان یکی از اعضای کمیسیون سه جانبه ایجاد کریدور جدید "مغری" ( از طریق خاک ارمنستان ) در منطقه است.

  ذوالفقاراف افزود: همان طور که دیده می شود ایران علاقه ای به کریدور "مغری" نشان می دهد و این روند را از نزدیک پیگیری می کند و  ایران علاقه مند است  بخشی از شبکه راه آهن که در منطقه ایجاد می شود، باشد .

  وی ادامه داد که به هر حال، امروز شرایطی برای آن وجود دارد و تحقق آن امکان پذیر است و از این منظر معتقدم سفر ظریف به باکو برای هر دو کشور پرثمر خواهد بود.

311311

کد خبر 1478780

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =