روند واردات بنزین به کشور از زبان معاون وزیر نفت

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است، گفت: با این حجم از فروش و صادرات، معامله ای نبوده که پولی از دولت ضایع شده باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علیرضا صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در حاشیه بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، گفت: در حال حاضر شرکت ملی پالایش و پخش، بزرگترین تولید کننده و بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است و این شرکت به کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، ارمنستان، اذربایجان، کردستان عراق به طور مستقیم بنزین صادر می‌کند.

وی در ادامه با اشاره به این موضوع که اگر روند واردات بنزین به روال قبل انجام می گرفت در سال ۹۸ حجم واردات بنزین به رقمی در حدود ۳۵ الی ۴۰ میلیون لیتر در روز می رسید، گفت: در سال ۹۶، روزانه ۱۷ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌شد و با ادامه این روند و با توجه به رشد مصرف بنزین، سالانه به حجم واردات اضافه می شد.

صادق آبادی در ادامه اما گفت: طی سال های ۹۷ و ۹۸ واردات بنزین متوقف شد و از تیر ماه پارسال نیز بازاریابی برای صادرات بنزین آغاز و از شهریورماه صادرات به کشورهای دیگر نیز اجرایی شد؛ در نتیجه می توان گفت نه تنها هیچ ارزی برای واردات بنزین از کشور خارج نشد بلکه کمک قابل توجهی به ارزآوری برای کشور نیز صورت گرفت.

ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه

معاون وزیر نفت در خصوص عرضه فرآورده‌های نفتی در بورس انرژی گفت: در حال حاضر ۱۲۰ شرکت با ما همکاری می کنند؛ اگر بستر بورس انرژی وجود نداشت هیچ یک از شرکت های مذکور با این مجموعه همکاری نمی کردند و این حجم از فروش به کشورهای همسایه اتفاق نمی افتاد و اگر بستر بورس انرژی وجود نداشت نمی توانستیم به این میزان از صادرات دست یابیم.

وی در ادامه افزود: موضوع که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها باید عرضه فرآورده‌ها در کانال بورس انرژی ادامه پیدا کند.

صدق آبادی در آخر با اشاره به این موضوع که مبادلات مالی فروش فرآوده ها در شرایط تحریم با ریسک های بالایی همراه بود است گفت: اقدامات هوشمندانه‌ای برای نقل و انتقال مالی این معاملات انجام شد که در برخی موارد با ریسک های بالایی همراه بوده است اما مهمترین نکته این است که با این حجم از فروش، معامله‌ای نبوده که پولی از دولت ضایع شده باشد و ما درصدد بازگرداندن وجوه حاصل از صادرات باشیم.

۲۲۳۲۲۷

کد خبر 1478922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =