ادامه زندگی سینماها در دوران کرونا، در دستانِ مردم و مسوولان است

مدیران سینماها می‌گویند ادامه باز بودن سالن‌ها، وابسته به استقبال مردم و تصمیم‌های مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. آن‌ها معتقدند این‌بار، همه باید تلاش کنند تا زندگی سینماها ادامه پیدا کند و درهای آن‌ها برای بار دیگر بسته نشوند.

یاسمن طلوعی: «می‌خواهیم چراغ سینما را روشن نگه داریم.» این گفته سینمادارانی است که یک سال از تعطیلی سینماهای‌شان گذشته و در این مدت، شاهد حضور مردم در سالن‌ها نبوده‌اند. سینمادارانی که اکران طلایی نوروز را از دست دادند و از ابتدای سال، یک روز خوش ندیدند. همچنین سینماهایی که در این مدت هروقت از مقابل‌شان می‌گذشتیم، پوستر فیلم‌های قدیمی هنوز روی سََردر و ورودی‌شان به چشم می‌خورد و تا قبل از ۲۱ دی که بازگشایی شوند، حدود ۱۱ ماه بود که صندلی‌های خاک‌گرفته‌شان هیچ مخاطبی را به خود ندیده بود.

تا پیش از شیوع ویروس کرونا، همیشه سینما رفتن یکی از تفریحات مردم محسوب می‌شد که مخصوصا سینماروها، آخر هفته‌ها به همراه خانواده‌شان به سینما می‌رفتند و به تماشای فیلم‌های موردعلاقه‌شان می‌نشستند. حالا باید دید ویروس کرونا این فرصتِ دوباره را به سینما و مخاطب‌هایش می‌دهد تا بار دیگر روی سینما حساب باز کنند و هر روزی که در هفته اراده کردند، پای فیلم‌های موردنظرشان بنشینند یا خیر.

بازگشایی دوباره سینماها در این روزها را، از زبان مدیران پردیس‌های آزادی و ارگ و همچنین سینما فرهنگ بررسی کردیم. 

مجتبی بهزادیان: صداوسیما به سینما کمک کند

همه اماکن فرهنگی و به خصوص سینماها از ابتدای شیوع ویروس کرونا، تعطیل شدند و در یک‌سال اخیر تنها چند باری به شکل محدود درهایشان باز شد. اما از ۲۱ دی، تمامی سینماها دوباره بازگشایی شدند،

مجتبی بهزادیان، مدیر سینما فرهنگ، یکی از سینمادارانی است که می‌گوید بعد از این‌که خبر دادند سینماها می‌توانند کارشان را از سربگیرند، ما هم درهای سالن را باز کردیم و خوشبختانه استقبال مردم هم خوب بوده است. او ادامه می‌دهد: «سینما فرهنگ جزو معدود سینماهایی بود که از همان روز اول، کارش را آغاز کرد. وقتی هم که سینما را باز می‌کنیم به این معنی نیست که اتفاق خوبی برای‌مان بیفتد، بلکه می‌خواهیم چراغ سینما را روشن نگه داریم.»

او همچنین درباره این‌که فیلم «دیدن این فیلم جرم است» هیچ تبلیغی در سطح شهر نداشته، اما با اقبال مواجه شده است، توضیح می‌دهد: «هیچ بیلبوردی از این فیلم در شهر دیده نمی‌شود، اما مردم با وجود همه‌ محدودیت‌ها به تماشای آن آمدند. در این دوازده روزی که سینما را باز کردیم، اتفاق خارق‌العاده‌ای نیفتاده، اما بالاخره تا حدودی سینما می‌فروشد و مردم با همین تبلیغات دهان به دهان، به سینما می‌آیند.»  

بهزادیان: خطر تماشای فیلم در سینماها، بسیار کم تر از حضور در رستوران‌ها، مترو، اتوبوس‌ها یا فروشگاه‌ها است. برای ادامه باز بودن سالن‌ها، باید برنامه‌ای مدون باشد تا از سردرگمی دربیاییم

بهزادیان یکی از مشکلاتی که در حال حاضر سینماها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند را کمبود فیلم‌ می‌داند و از مسئولین می‌خواهد تا بیشتر از سینماها حمایت کنند. او، خطر تماشای فیلم‌ها در سالن‌های سینما را کم‌تر از رستوران‌ها می‌داند و تاکید می‌کند از برنامه آینده‌ سینماها اطلاعی ندارد. این مدیر سینما ادامه می‌دهد: «سینما را کم‌خطرتر از رستوران یا فروشگاه‌هایی که باید مایحتاج‌مان را تهیه کنیم و مترو و بی‌آرتی می‌دانم. در حال حاضر هیچ اطلاعی درباره‌ این‌که خبر جدیدی در راه است یا مسئولین برنامه‌شان برای آینده چیست هم نداریم و درنهایت ما دچار یک سردرگمی هستیم که یک‌سال است درگیرش هستیم.»

           این مطلب را هم بخوانید: سینماها حال‌شان خوب نیست ، اما هنوز زنده‌اند

او درمورد میزبانی از جشنواره فیلم فجر و آسیبی که ویروس کرونا در این یک‌سال به اهالی سینما وارد کرده است، می‌گوید: «از جزئیات سینماهای مردمی هنوز خبر نداریم که به چه شکل خواهد بود. اهالی و پرسنل سینماها، در یک سال اخیر نابود شدند. خواهشی که دارم این است که سینما از گروه سه به گروه دو منتقل شود. از طرف دیگر هم صداوسیما و شهرداری هم در بحث تبلیغات کمک بیشتری به سینما کنند.»

سجاد نوروزی: سینماها از نظر فنی بسته‌اند

یکی از مشکلاتی که همه سینماداران در حال حاضر متفق‌القول درباره آن صحبت می‌کنند، کمبود فیلم است. سجاد نوروزی، یکی دیگر از سینمادارانی است که مدیریت پردیس آزادی را برعهده دارد و مثل مجتبی بهزادیان، از کم بودن فیلم‌ها گله می‌کند و معتقد است هنوز هم سینماها بسته هستند، چراکه تنها یک فیلم در اختیار سینماها قرار دارد. او ادامه می‌دهد: «در حال حاضر نمی‌شود اسم این شرایط را بازگشایی گذاشت. بازگشایی درواقع زمانی معنی پیدا می‌کند که ما حداقل در سبد اکران، چهار فیلم داشته باشیم. اما نمی‌دانم به چه دلیل ما الان فقط یک فیلم در اکران داریم. یعنی اگر بخواهیم از نظر فنی صحبت کنیم، سینماها هنوز بسته‌اند.»

نوروزی همچنین استقبال مردم از فیلم «دیدن این فیلم جرم است» را قابل قبول می‌داند و می‌گوید: «ما در پردیس آزادی، فقط یک سالن‌مان را بازگشایی کردیم و ظرفیت فیلم «دیدن این فیلم جرم است» در همین یک سالن به شکل کامل است و همه‌ بلیت‌ها فروخته می‌شوند.»

نوروزی: بازگشایی سینماها درواقع زمانی معنی پیدا می‌کند که ما حداقل در سبد اکران، چهار فیلم داشته باشیم. اما نمی‌دانم به چه دلیل، الان فقط یک فیلم در اکران داریم. یعنی اگر بخواهیم از نظر فنی صحبت کنیم، سینماها هنوز بسته‌اند

او حضور سینماهای مردمی در سی‌ونهمین جشنواره فیلم فجر را حیاتی دوباره برای سالن‌ها می‌داند و تاکید می‌کند: «به هر حال شرایط ویژه است و طبیعتا نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که همه چیز مثل سابق باشد. اگر همتی که برای راه‌اندازی جشنواره شاهدش هستیم، برای وضعیت فعلی اکران هم اعمال شود، به نظرم شرایط متفاوتی رقم می‌خورد. اگر حیات سینما با سینماهای مردمی در زمان جشنواره همراه باشد هم می‌توانیم به وضعیت سینما امیدوار باشیم. ما از این‌که سینماهای مردمی دوباره راه‌اندازی شوند، استقبال می‌کنیم. این نکته را هم نباید فراموش کنیم که چند سینما مثل پردیس آزادی، کوروش یا چارسو، در سبد اوقات فراغت مردم، بسیار تاثیرگذار هستند و این موضوع چیزی نیست که بشود از آن چشم‌پوشی کرد. درباره تعطیلی مجدد سینماها هم باید بگویم فکر نمی‌کنم باز هم مثل گذشته این اتفاق رخ دهد.»

سپهر پهلوانی: مردم اعتماد کنند تا سینما احیا شود

سپهر پهلوانی، مدیریت پردیس سینمایی ارگ را عهده‌دار است و مثل سجاد نوروزی معتقد است پس از این، با تعطیلی طولانی مدت سینماها مواجه نخواهیم شد. پهلوانی اما برخلاف آزادی و فرهنگ که از همان ابتدا بازگشایی شده‌اند، درباره بازگشایی دیرهنگام این پردیس می‌گوید: «ما از روز پنج‌شنبه دوم بهمن سینما را بازگشایی کردیم و با این‌که فیلمی وجود ندارد تا مردم را جذب کند، «دیدن این فیلم جرم است»، این روزها بد نمی‌فروشد. استقبال مردم از این فیلم بسیار خوب است و در سالن ۱۰۰ نفری‌مان هم که باید با نصف ظرفیت، فیلم‌ها را نمایش دهیم، معمولا ۴۰ نفر در سالن حضور دارند.»

پهلوانی همچنین درباره میزبانی از جشنواره فیلم فجر توضیح می‌دهد: «ما در دو، سه سال اخیر که برای سینمای مردمی جشنواره فیلم فجر درخواست دادیم، به دلیل این‌که ظرفیت‌های سالن‌های‌مان کم است، موفق نشدیم. باید منتظر باشیم و ببینیم امسال، شرایط به چه شکلی رقم خواهد خورد.»

پهلوانی: بعید می‌دانم  باز هم سینماها تعطیل شوند، به دلیل این‌که هیچکس به سینماها کمکی نمی‌کند و بهترین راه این است که بسته نشوند. درواقع اگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم و مردم هم اعتماد کنند و بیایند، سینما احیا خواهد شد

او در واکنش به این‌که کرونا ممکن است دوباره سیر صعودی پیدا کند و سالن‌ها تعطیل شوند، می‌گوید: «در حال حاضر مردم همه جا می‌روند و همه رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها هم باز هستند، سالن‌های ما هم همگی تهویه دارند و اگر مردم با ظرفیت ۵۰ درصد در سالن‌ها بنشینند و ماسک بزنند، اتفاقی نمی‌افتد. اما بعید می‌دانم که باز هم سینماها تعطیل شوند، به دلیل این‌که هیچکس به سینماها کمکی نمی‌کند و بهترین راه این است که بسته نشوند. درواقع اگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم و مردم هم اعتماد کنند و بیایند، سینما احیا خواهد شد.»

          این مطالب را هم بخوانید:

         ▪️ خطر تعطیلی تعداد بیشتری از سالن‌های سینما

        ▪️ سینماها از امن‌ترین مراکز در شرایط کرونایی هستند

۵۷۲۵۹

کد خبر 1479245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =