روحانی:در جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم/شبی نبوده با خیال آسوده سر به بالین بگذارم

رئیس‌جمهور گفت: حد نگاری بهترین راه برای حفاظت از منابع طبیعی است و با این کار می‌توانیم جلوی زمین خواری را بگیریم، این یک کار بزرگی برای مقابله با فساد است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم بهره‌برداری و افتتاح طرح‌های آب و خاک و منابع طبیعی وزارت جهاد کشاورزی در استان‌های اردبیل، خوزستان و گلستان  صبح امروز(پنجشنبه) با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور برگزار شد.

روحانی در این مراسم پس از استماع گزارش وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در زمینه حدنگاری یا کاداستر هر کمکی لازم است را اعلام کنید، گفت: ما باید از زمین‌ها و و منابع طبیعی کشور به خوبی حراست کنیم.

وی افزود: حد نگاری بهترین راه برای حفاظت از منابع طبیعی است و با این کار می‌توانیم جلوی زمین خواری را بگیریم. این یک کار بزرگی برای مقابله با فساد است.

اهم اظهارات رئیس جمهور را به نقل از مهر بخوانید؛

*{ پس از استماع گزارش مسئولین خوزستان درخصوص افتتاح طرح های آبخیزداری در بیابان زایی در این استان}: مردم خوزستان در چند سال اخیر گرفتار گرد و غبار و ریزگردها بودند و هنوز هم کم و بیش با آن مواجه هستند.

*از یک طرف هورالعظیم و آبگیری آن بسیار می تواند تاثیرگذار باشد که البته تحقق پیداکرده است زیرا این هور به سمت خشک شدن می‌رفت. مقابله با بیان زایی از طریق درختکاری و سایر طرح ها کار بزرگ و خوبی است که در خوزستان انجام شده است.

*هم آقای استاندار و هم آقای حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی در زمانی که مسئولیت داشتند این کار را انجام دادند. وقتی آقای حجتی اصرار داشتند از ورات جهاد کشاورزی بروند، به من می‌گفتند من حاضرم به خوزستان بروم و مسئولیت درختکاری در این استان را بپذیرم.

*ما باید پروژه های بیان زایی و کنترل ریزگردها را ادامه دهیم و تا مردم خوزستان فضای امنی را در این زمینه پیدا کنند.

*  خدا را گواه می‌گیرم که در این سه سال هیچ شبی نبود بنده با خیال آسوده سر به بالین بگذارم و در تمام این سه سال احساس من همان احساسی بود که ما ۸ سال در دوران جنگ تحمیلی داشتیم.

* احساس بنده این بود که این هشت سال به یک شکل دیگری ظهور و بروز پیدا کرده است و امروز در یک جنگ تحمیلی اقتصادی هستیم. به مردم تبریک می گویم چرا که ایستادگی و مقاومت کردند و البته رنج فراوانی برای مردم بود.

* مردم سر صبح به مغازه می روند تا مایحتاج خود را تامین کنند اما احساس رنج می کنند زمانی که می‌بینند اجناس از قیمت تعادلی خودش خارج شده است. سه سال ما را در تحریم شدید و یک جنگ اقتصادی بی نظیر قرار دادند و منابع مالی کشورمان را در دنیا ثبت و قفل کردند و نگذاشتند ما از منابع مالی مان استفاده کنیم. آنان نگذاشتند که ما نفت و میعانات گازی خود را صادر کنیم و در سایر صادرات هم برای ما مشکل ایجاد کردند اما علیرغم این ملت ما ایستادگی کردند.

* امسال علیرغم همه سختی ها، در ۱۰ ماه اول امسال واردات کشور حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است و همچنین بیش از ۲۸ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته ایم و میزان صادرات و واردات ما  نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار است که البته باید بیشتر می بود اما به دلیل کرونا و مشکلاتی که داشتیم، امسال سال سختی داشتیم و در اسفند، فروردین و اردیبهشت تقریبا صادرات ما تعطیل شد که امیدوارم در دو ماهه پایانی امسال بتوانیم تا حدی این موضوع را جبران کنیم.

* ملت ما در مقابل تحریم، فشار، توطئه و ویروس کرونا سر فرود نیاوردند، ملت ما ایستادگی و مقاومت کردند و دست به دست هم دادند و ان شاءالله همه این وحدت و یکپارچگی باقی بماند تا بتوانیم به اهداف بلندمان برسیم.

*{با اشاره به اینکه طرح هایی که امروز افتتاح شد برای ما بسیار اهمیت داشت}: امنیت غذایی برای ما بسیار اهمیت دارد و در قضیه کرونا یک بار دیگر بحث امنیت غذایی را بهتر درک کردیم چرا که کشورهایی بودند که به دلیل ترس از کرونا مواد غذایی داشتند و انبار کرده بودند اما صادر نمی‌کردند. اگر ما در گندم خودکفا نبودیم و در زمینه کالاهایی چون برنج، روغن و شکر شرایط مان نسبت به گذشته متفاوت نبود، امسال مردم ما رنج بیشتری را تحمل می کردند.

*در این ۷ سال کار بزرگی در بخش کشاورزی انجام گرفته است. البته اصل کار کشاورزی بر  عهده کشاورزان است اما در زمینه سرمایه گذاری های بزرگ، دولت باید وارد شود و مردم توان این کار را ندارند. بنده در همین جا از مقام معظم رهبری تشکر می کنم که از سال های اولیه دولت یازدهم بنده از ایشان درخواست کردم هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه برای طرح آب و خاک در غرب و شمال غرب کشور برداشت کنیم و ایشان موافقت کردند.

*این همه سدی که ساخته شده است و کانال هایی که ایجاد شده و همچنین تحول های شگرف در عرصه کشاورزی، بخشی از آن به این ۸ میلیارد دلاری باز می گردد که ما در این زمینه توانستیم خرج کنیم و تحول بزرگی را به وجود بیاوریم.

*مردم ما بدانند که در این هفت سال بیش از ۵۲۱ هزار هکتار زمین در کشور احیا، تجهیز، کانال کشی و زه کشی شده است و همچنین پمپاژها را گذاشتیم و لوله کشی‌ها انجام شد که کار بزرگی بوده است. ۲۹۵ هزار هکتار از این ۵۲۱ هزار هکتار زمین مربوط به خوزستان و ایلام می‌شود و همچنین ۱۰۲ هزار هکتار از آن مربوط به منطقه غرب کشور و طرح های گرمسیری می شود. علاوه بر این ۷۸ هزار هکتار از آن مربوط به زه کشی در استان گلستان می شود.

*مردم ما می دانند زمانی که سیل آمد اگر این زه کشی ها نبود، شرایط در گلستان بسیار بدتر از شرایطی می شد که در سال ۹۸ مشاهده کردیم. زه‌کش‌ها همگی تبدیل به کانال هایی شدند که سیل را از صحرا به دریای خزر منتقل می‌کرد. از سوی دیگر این زه‌کش‌ها از جان، اموال و زمین‌های مردم محافظت کرد و طرح هایی که ما اجرا می کنیم ثروت کشاورزان را به ۱۰ برابر می رساند.

*  بنده زمانی در خوزستان با روستائیان صحبت می کردم که همه آنها می گفتند زمین هایی که ما داشتیم الان قیمتشان به بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است. آنان می گفتند که زمانی این زمین را شاید ۱۰ میلیون تومان از ما می خریدند اما از زمانی که شما این طرح را پیاده کرده اید، این زمین به ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

* خیلی مهم است که ارزش زمین و محصولات مردم افزایش یابد و این مسئله برای امنیت غذایی ما بسیار مهم است. طرح‌هایی که اجرا شده بسیار بزرگ بوده و باز هم این طرح ها را ادامه خواهیم داد.

* زمانی که زمین دیم به زمین آبی تبدیل می شود، ارزش آن افزایش می یابد و شرایطش متفاوت می شود. دیم دارای محدودیت هایی است و ما نمی توانیم روی این زمین هر محصولی را بکاریم اما زمانی که دیم تبدیل به زمین آبی می شود، دست کشاورز برای اینکه هر نوع محصولی را انتخاب کند باز می شود و این برای ما بسیار اهمیت دارد.

* مسئله حدنگاری هم یکی دیگر از مسائل حائز اهمیت است و کاداستر بسیار مهم است به این معنا که همین جور زمین غارت می‌شد و برخی افراد دیواری دور زمین های کشاورزی می کشیدند و زمانی که این حدنگاری انجام شود، بسیاری از مشکلات حل می شود.

* الان ثبت ما آماده است و در یکی از جلسات دولت الکترونیک که مسئول ثبت هم حضور داشت گفت که ما آماده ایم تمام زمین ها و منابع طبیعی را تحت این حدنگاری قرار دهیم و اسناد مالکیت به نام کشاورزی صادر شود تا کسی نتواند تصرف کند.

* راه مبارزه با زمین خواری و فساد همین است و مسیر مبارزه با زمین خواری همین حدنگاری و کاداستر است و می تواند تحول بزرگی را در کشور ما ایجاد کند و امروز حرکت بسیار خوبی در این زمینه آغاز شده است و آماده ایم منابع آن را تأمین کنیم و تا آخر این دولت تمام توان خود را به کار می گیریم تا همه زمین های ما اسناد مالکیت بگیرند و کسی نتواند به این اراضی تجاوز کند.

* در طول این مدت آمار و ارقام نشان دهنده آن است که چه در زمینه محصولات کشاورزی و چه در بخش زراعی، دام، طیور، جنگل و مرتع و آبزیان حرکت های بسیار خوبی آغاز شده است. درباره زراعت چوب از وزیر جهاد کشاورزی می خواهم اگر کمکی در این زمینه می‌خواهند ما آمادگی داریم چرا که زراعت چوب اهمیت زیادی دارد و برای مردم درآمد خوبی دارد.

* بعضا گفته می شود زراعت چوب به اندازه برنج درآمد دارد و از سوی دیگر گفته می شود برای آب و هوا بسیار مؤثر است و همچنین ما چوب زیادی وارد می کنیم و مابه ازای آن ارز از کشور خارج می شود در حالی که با توجه به زراعت چوب می توانیم در این زمینه خودکفا شویم.

* حراست از جنگل ها و مراتع و مقابله با بیابان زایی اهمیت زیادی دارد، بنده هیچ گاه از یاد نمی برم که در زمان انتخابات به اهواز رفتیم و شعار مردم این بود که «ما که هوا نداریم اما هواتو داریم». بر این اساس باید برای این مردم صبور، کار کنیم تا گردوغبار از بین برود و باید طرح هایی در این زمینه مانند مالچ پاشی انجام شود.

* البته در برخی از جاها گردوغبار زیادی وجود دارد و با مالچ پاشی حل نمی شود بلکه با بوته کاری، درختکاری و این گونه اقدامات انجام می شود. کار در هر دو زمینه در حال انجام است.

* بنده از همه کشاورزان عزیز و از همه آن چهار میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که در مزارع تلاش می کنند، تشکر می کنم و دستِ پرتلاش و پر هنر آنان را می بوسم که ما را در این شرایط سخت و در بسیاری از محصولات خودکفا و خوداتکا کردند. وزارت جهاد کشاورزی، استانداران و کل دولت پشتیبان و حامی کشاورزان هستند و ما در کنار آنان هستیم تا ان شاءالله بتوانیم کشور را روزی در زمینه محصولات غذایی به طور کامل مستغنی و خودکفا کنیم و صادرات مواد غذایی ما افزایش پیدا کند.

27215

کد خبر 1480701

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =