به خاطر نجات فوتبال؛ به خاطر مهرداد!

مراسم خاکسپاری مهرداد میناوند باعث شد دو اسطوره فوتبال ایران پس از مدت‌ها در یک قاب دیده شوند.

سپهر ستاری: «دیروز علی کریمی هم به مراسم ریاست جمهوری دعوت بود اما نیامد. علت اش را هم که همه می دانیم، اختلاف با علی آقای دایی و احتمال رودررویی.  کی بشه این ها آشتی کنن .فکر کنم به عمر من یکی قد نده . شایدم بشه. اون روز همه شیرینی مهمون من». این‌ها جملات مهرداد میناوند پس از شرکت در یکی از مراسم‌های ریاست جمهوری است؛ مراسمی که علی دایی و علی کریمی هم به آن دعوت داشتند ولی جادوگر به زعم مهرداد به خاطر اختلافاتش با علی دایی و فرار رودررو شدن با شهریار در آن حضور پیدا نکرد. مرحوم میناوند در چقدر هم آوردن کلمه «مرحوم» کنار اسمش سخت است، در ادامه آرزو کرده این دو اسطوره فوتبال ایران روزی باهم آشتی کنند و اختلافاتشان را به دست فراموشی بسپارند؛ مهرداد همان‌طور که خودش گفته عمرش به آشتی‌کنان جادوگر و شهریار قد نداد ولی در روز خاکسپاری‌اش چند عکس نشان داد این دو اسطوره فوتبال ایران «حداقل» دیروز را بیخیال مشکلات قدیمی شدند.

مهرداد از گذشته و به واسطه اخلاق گرم و شوخ خود با هردوی آن‌ها روابطی صمیمانه داشت اما رابطه‌اش با علی دایی به مراتب گرم‌تر بود و زمانی به او کنایه می‌زدند که فقط برای دایی سانتر می‌کند و حتی به شوخی می‌گفتند که دایی وقتی به امارات رفت مهرداد را هم با خود به آن‌جا برد. میناوند در تمام این سال‌ها تلاش کرد دایی و کریمی را باهم آشتی دهد. او تا زنده بود هرگز به آروزی قلبی خود نرسید ولی در روز مرگش انگار توانست این دو نفر را آشتی دهد.

داستان اختلاف این دو «علی» فوتبال ایران به سال‌ها قبل برمی‌گردد؛ دایی و کریمی سال‌ها در تیم ملی کنار هم بازی کردند ولی هیچوقت رابطه صمیمانه‌ای بین‌شان برقرار نبود و همه می‌دانستند که اصطلاحا با هم «حال» نمی‌کنند ولی این دو نفر حرفه‌ای‌تر از آن بودند که حاشیه‌ساز شوند و هرگز رفتاری هم علیه یکدیگر نداشتند. در تمام سال‌های حضور در تیم ملی رابطه‌ای سرد ولی محترمانه بین این دو نفر حکم‌فرما بود تا این‌که پس از جام جهانی 2006 و در روزهایی که دایی به خاطر انتقادات فراوان تحت فشار قرار داشت، ماجرای «نگاه کردن در چشم و پاس ندادن» مطرح شد تا روابط این دو اسطوره فوتبال ایران وارد فاز جدیدی شود و اختلافات قدیمی دوباره زنده شود.

وقتی علی دایی سرمربی تیم ملی شد ابتدا از دعوت کریمی امتناع کرد اما درخشش شماره هشت که آن روزها تازه به پرسپولیس برگشته بود باعث شد در نهایت دایی تصمیم به دعوت کریمی بگیرد و حتی برای آشتی با او پیش‌قدم شود. دایی حتی بین دو نیمه یکی از بازی‌های پرسپولیس راهی رختکن این تیم شد تا با کریمی آشتی کند اما در نهایت جادوگر دعوت به تیم ملی را رد کرد و حاضر نشد برای او بازی کند.

حضور علی کریمی در استیل آذین، درگیری عجیبش با سردار آجورلو و حمایت جالب دایی باعث شد رابطه این دو اسطوره برای مقطعی کوتاه گرم و دوستانه شود اما مدتی بعد دوباره روابطشان سرد شد و رفاقت جای خود را به اختلافات و کنایه‌های بی‌پایان داد.

در تمام این سال‌ها بسیاری از اهالی فوتبال در تلاش بودند تا یک بار و برای همیشه این دو نفر را آشتی دهند ولی هیچ یک زیر بار نرفتند تا این‌که حضور کریمی در یک برنامه اینترنتی و «حاج علی» گفتن او باعث شد شایعاتی درباره بهتر شدن روابط به گوش برسد و آخرین سکانس این دو نفر در مراسم مهرداد میناوند نشان می‌دهد که انگار فعلا روابط خوب است اما واقعا خوب بودن رابطه دایی و کریمی اکنون چه اهمیتی دارد؟

فوتبال ایران این روزها در شرایط حساسی قرار دارد و بدهی هنگفت به مارک ویلموتس از یک سو و نتایج ضعیف از سوی دیگر باعث نگرانی همگان شده است. در چنین شرایط علی کریمی که در این سال‌ها همواه منتقد جدی فدراسیون فوتبال بوده پا به میدان انتخابات فدراسیون گذاشته تا فوتبال را نجات دهد. با این حال جادوگر کار سختی برای پس گرفتن فوتبال از کسانی که آن را «گروگان» گرفته‌اند دارد. او برخلاف بازی‌های درون میدان چندان به بازی‌های بیرون میدان و پشت پرده آشنا نیست باید با کسانی رقابت کند که سال‌ها برای چنین روزهایی برنامه‌ریزی و برای خود رای جمع کرده‌اند. در چنین شرایطی بدون شک حمایت علی دایی که او هم اخیرا از فوتبال دور شده و بارها قربانی همین گروگان‌گیرها بوده می‌تواند به شماره هشت سابق کمک کند تا در انتخابات پیروز شود و فوتبال به دست صاحبان اصلی‌اش برسد. به خاطر همین آشتی و کنار هم بودن «علی‌های فوتبال ایران» امروز از نان شب هم واجب است.

بیشتر بخوانید:

یادداشت احساسی پژمان جمشیدی برای مهرداد میناوند

وقتی پرچم پرسپولیس بخشی از کفن مهرداد شد/عکس

ادای احترام به میناوند قبل از آغاز تمرین پرسپولیس/عکس

258 41

کد خبر 1480890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =