شکایت پنتاگون از بدعهدی طالبان؛آمریکا نیروهایش را خارج نمی‌کند

ایسنا نوشت: سخنگوی پنتاگون اعلام کرد، به دلیل آنکه طالبان از مفاد موافقت شده در توافق صلح بین دو طرف تبعیت نکرده، آمریکا ممکن است نتواند تا حضور نیروهایش در افغانستان را کاهش دهد.

به نقل از شبکه خبری MSN، سال گذشته میلادی آمریکا با طالبان توافقی را امضا کرد که بیانگر یک آتش بس دائمی و کاهش حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان بود.

اما پنتاگون اعلام کرده که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در گروی پایبندی طالبان به تعهدات ذکر شده در توافق مذکور است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در جریان یک نشست خبری گفت: طالبان به تعهداتش پایبند نبوده است. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در حال بررسی این موضوع است و با شرکا و متحدان ناتو نیز درباره این مساله گفتگویی داشت.

وی با اشاره به این که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هنوز تصمیم نگرفته است، گفت: گفتگوهایی را با شرکا و متحدانمان در رابطه با حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان داریم.

آمریکا فوریه سال گذشته میلادی با طالبان وارد گفتگو شد که این گفتگو به توافق صلحی برای آتش بس دائم و کاهش حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان منجر شد و بر این اساس، تا مه ۲۰۲۱ تمامی نیروهای خارجی این کشور را ترک می‌کنند.

کربی همچنین گفت: وزیر خارجه بسیار مشخص و واضح سخن گفته و بایدن نیز همین طور، که زمان آن رسیده که این جنگ تمام شود اما ما می‌خواهیم این کار را با مسئولیت پذیری انجام دهیم و می‌خواهیم این کار را مطابق با منافع امنیت ملی خود و شرکای افغان خود انجام دهیم.

سخنگوی پنتاگون تاکید کرد که دولت تازه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، همچنان به توافق صلح ۲۰۲۰ که میان آمریکا و گروه طالبان امضا شد، متعهد است.

براساس توافق دوحه طالبان باید حملات به نیروهای آمریکایی را متوقف کند، سطح خشونت‌ها در افغانستان را به شدت کاهش دهد، و گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد.

با این حال به گزارش خبرگزاری فرانسه کربی گفت که "طالبان به وعده‌های خود برای کاهش خشونت و قطع روابط با القاعده عمل نمی‌کند."

او گفت تا زمانی که شرایط چنین است "کار برای حاضران در میز مذاکره دشوار خواهد بود" و افزود: "در واقع (مذاکره) کار عاقلانه‌ای نخواهد بود."

طالبان از آمریکا خواسته به این سند پایبند باشد و دولت افغانستان از بازنگری احتمالی در این سند استقبال کرده است.

کربی گفت وزارت دفاع آمریکا با سطح جاری نیروها یعنی ۲۵۰۰ سرباز در افغانستان مشکلی ندارد. شمار نیروهای آمریکایی سال پیش ۱۳ هزار نفر بود.

او گفت این تعداد سرباز برای انجام ماموریت آمریکا در افغانستان، برای مقابله با گروه داعش و القاعده، کافی است.

اما او نگفت که آیا پنتاگون تا ضرب‌الاجل ماه مه شمار نیروهایش را به صفر خواهد رساند یا نه.

او به خبرنگاران گفت که این تا حدود زیادی به این بستگی دارد که آیا طالبان و دولت افغانستان می‌توانند با مذاکره به توافق برسند یا نه.

او اضافه کرد: "من به رهبران طالبان می گویم، که ... خودداری آنها از تعهد به مذاکرات معقول، قابل دوام و معتبر، گرفتن تصمیم نهایی در مورد شمار نیروها را خیلی مشکل تر خواهد کرد."

همزمان گزارش شد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، با آنتونی بلینکن، وزیر خارجه جدید آمریکا صحبت کرده است. این تماس عصر پنجشنبه به وقت کابل انجام شد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است که بلینکن در این تماس بر "حمایت قاطعانه دیپلماتیک آمریکا از فرآیند صلح با تمرکز بر دست یافتن به یک راه حل سیاسی بادوام و عادلانه و آتش بسی دایمی و جامع که به نفع همه مردم افغانستان تاکید کرد."

او تاکید کرد که آمریکا در حال بررسی توافق سال پیش دولت قبلی آمریکا و طالبان است.

312 310

کد خبر 1480946

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =