همه چیز درباره اسامی فیلمهای جشنواره فجر

خبرنیوز در یادداشتی به قلم جمشید خاوری نوشت:اسم یا عنوان، اولین عامل موثر در جذب مخاطب است که البته می بایست معرف فضای فیلم هم باشد.

در این یادداشت، همه  110 فیلم متقاضی شرکت در جشنواره که نه، اما 62 فیلمی که در جشنواره پذیرفته شدند را زیر ذره بین برده ایم و از این زاویه به آنها نگاه کرده ایم.

کدام فیلم ها اسمشان تغییر کرد؟

بی همه چیز (محسن قرائی): در ابتدا با همین اسم، پروانه ساخت گرفت اما هنگام ثبت نام در جشنواره به آن ایراد گرفتند و کارگردان، نام “بدون همه چیز” را پیشنهاد داد. چند روز بعد با صحبت هایی که وی با مسئولین سازمان سینمایی داشت دوباره نام اثر به همان “بی همه چیز” تغییر کرد که با توجه به درونمایۀ فیلم، اسم مناسب تری به نظر می رسد.
طلاخون (ابراهیم شیبانی): این فیلم در ابتدا “چرک نویس های یک زن خانه دار” نام داشت. بعد به “خورشید همچنان می درخشد” تغییر یافت و در نهایت به “طلاخون” رسید.
تارا (کاوه قهرمان) : این فیلم در ابتدا “زندگی و دیگر هیچ” نام داشت.
منصور (سیاوش سرمدی): این فیلم در ابتدا “اوج 110” نام داشت که گویا نام یک مدل هواپیمای جنگی ساخت ایران است اما به بعد به “منصور” تغییر نام پیدا کرد. فیلم درباره زندگی سرلشکر خلبان منصور ستاری است.
مصلحت(حسین دارابی): فیلم با اسم “مصلحت نظام” پروانه ساخت گرفت اما بعد کارگردان مجبور به تغییر نام به “پدری” شد . در هنگام ثبت نام در جشنواره با همان نام “مصلحت نظام” ثبت نام کرد اما باز هم مجبور به تغییر شد و در نهایت با حذف کلمه نظام، با نام “مصلحت” در جشنواره حضور دارد.
هُرماس(مهدی صاحبی): این فیلم قبلا “شبانه های ورونیکا” نام داشت.

معنای بعضی از فیلمهای جشنواره

ابلق: در لغت به معنای اسب سیاه و سفید است.
یَدو: از نام شخصیت اصلی فیلم که “یدالله” است گرفته شده.
زاوالا: نام روستایی است که قصه در آنجا اتفاق می افتد.
تی تی: در گویش گیلکی به معنای شکوفه درخت است.
خط فرضی: یکی از اصول مهم فیلمسازی، رعایت خط فرضی است که شکستن آن اشتباه است.
گیجگاه: نقطه حساسی در بدن است که اگر ضربه بخورد ممکن است حافظه را دچار اختلال کند.
بام بالا (با علامت سکون روی میم): نام نوعی پرنده است.
لیپار: نام یک تالاب در چابهار است.
هُرماس: به معنای اهریمن و شیطان است.

حیواناتی که فیلم شدند!

تعدادی از فیلمسازان نیز از اسامی حیوانات برای فیلم خود بهره گرفته اند. مثل آهو، کوسه، جوجه تیغی، شاهین، لاک پشت و حلزون و…
چند اسم ترکیبی هم داشتیم مثل: ماهی و برکه، مرد حلزونی، پیله و پروانه، شاه ماهی، و …

فیلمهایی که از قهرمان شان نیرو گرفتند

امسال چند فیلم هم داریم که اسامی شخصیت های اصلی قصه را به عنوان نام فیلم انتخاب کرده اند. فیلمهایی مثل: مهران، یدو، شهربانو، تارا، نیلگون، منصور، آهو و بالاخره “روشن” که نام رضا عطاران در فیلمی به همین نام است.

 اسمهای عجیبی که از جشنواره جا ماندند

موافقت اصولی، عرعروها و مزغون زن ها، جنس مخالف، باباسیبیلو و جیگر زولیخا از جمله فیلمهایی بودند که اسامی عجیب داشتند و هر کدام به دلایلی از حضور در جشنواره باز ماندند.

1717

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1481798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =