خاطره ناطق نوری از روزی که عبا و عمامه‌ نداشت /گفتم یک‌ جو غیرت‌ می‌خواهم‌، غیرت‌ به‌ خرج‌ بدهید...

امام خمینی روز ۱۲ بهمن ۵۷ بلافاصله پس از ورود به ایران، به بهشت زهرا رفت و در جمع مردمی که بسیاری از آنها از خانواده شهدای انقلاب بودند به سخنرانی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از مرکزاسناد انقلاب اسلامی، یکی از افرادی که در آن سخنرانی تاریخی در نزدیکی امام نشسته بود، حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناطق‌نوری بود. حجت‌الاسلام ناطق‌نوری خاطره‌ جالبی را از لحظه فرود هلی‌کوپتر حامل امام و انتقال امام از میان جمعیت پرشور به جایگاه سخنرانی نقل می‌کند که در ادامه به آن پرداخته‌ایم:

خاطره ناطق نوری از روزی که عبا و عمامه‌ نداشت /گفتم یک‌ جو غیرت‌ می‌خواهم‌. غیرت‌ به‌ خرج‌ بدهید...

«در بهشت زهرا، هلی‌کوپتر در محوطه‌ای‌ باز نشست‌. به‌ امام‌ عرض‌ کردم‌: «شما پیاده‌ نشوید.» خودم‌ پیاده‌ شدم‌؛ در حالی‌که‌ نه‌ عمامه‌ داشتم‌ و نه‌ عبا. نیروهای‌ انتظامات‌ ریختند و گفتند که‌ آقای‌ ناطق‌ جریان‌ چیست‌؟ گفتم‌: «یک‌ جو غیرت‌ می‌خواهم‌. غیرت‌ به‌ خرج‌ بدهید، دست‌هایتان‌ را به‌ هم‌ بدهید تا به‌ شما بگویم‌ که‌ جریان‌ چیست‌.» در همین‌ لحظه‌ درِ هلی‌کوپتر باز شد. یک‌ دفعه‌ مردم‌ حضرت‌ امام‌ را دیدند و ریختند که‌ شلوغ‌ کنند، لذا از مسیری‌ که‌ تعیین‌ شده‌ بود امام‌ را نبردم‌. از زیر یک‌ داربستی‌ رفتیم‌ و به‌ جایی‌ رسیدیم‌ که‌ باید خم‌ می‌شدیم‌ لذا به‌ امام‌ عرض‌ کردم‌: «آقا خم‌ شوید باید از زیر برویم‌ چاره‌ای‌ نداریم‌.» موقع‌ ورود امام‌ (ره‌) به‌ جایگاه‌، مشکل‌ خاصی‌ نداشتیم‌. من‌ هم‌ بدون‌ عمامه‌ و عبا تلاش‌ می‌کردم‌ تا مردم‌ ساکت‌ شوند. حتی‌ احمدآقا گفت‌: «بدون‌ عمامه‌ و عبا بغل‌ دست‌ امام‌ هستی‌ بد است‌.» گفتم‌: «مرد حسابی‌ در این‌ کشمکش‌ از کجا عمامه‌ و عبا پیدا کنم‌؟» سپس حضرت‌ امام‌ سخنرانی‌ تاریخی‌ خود را شروع‌ کرد.»

27215

کد خبر 1481869

برچسب‌ها