روحانی:مصوبه کمیسیون تلفیق نه با واقعیت منطبق بود نه معیشت مردم

رییس جمهوری گفت: یکی از شاخص‌ها برای انقلاب اسلامی جایگاه زنان است که حقانیت انقلاب را نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزری خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با بیان اینکه خانم‌های هنرمند و فعال بسیاری در جامعه داریم، اظهار داشت: یکی از شاخص‌ها برای انقلاب اسلامی جایگاه زنان است که حقانیت انقلاب را نشان می‌دهد در حالی دشمنان ما این گونه تبلیغ می‌کردند که انقلاب زن‌ستیز است. 

رییس جمهوری ادامه داد: حضرت زهرای اطهر (س) خطبه فدکیه را خواند. عظمت، علم و بلاغت را آنجا مشاهده می‌کنید. این خطبه را کنار نهج‌البلاغه بگذارید، گویی امیرالمومنین (ع) حرف می‌زند. این کلام را کنار سخن پیامبر (ص) بگذارید، گویی ایشان سخن می‌گویند. اینها شاگردان رسول خدا (ص) بودند.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایرنا و باشگاه خبرنگاران جوان بخوانید؛

* نهضت اسلامی یکی از افتخارات تاریخ ایران است، ما انقلاب‌های زیادی را در تاریخ داشتیم ولی نهضت اسلامی چیز دیگری بود. امام بالاترین هدف را در این انقلاب مدنظر قرار داد. همه به دنبال رفع یک مشکل بودند اما این فکر که این نظام غیرمعقول و غلط شاهنشاهی را از بین برده و یک نظام مردم‌سالار را در چارچوب اسلام ایجاد کنیم، کسی به آن فکر نمی‌کرد.

* این سخن اگر در سال ۵۵ و ۵۶ به کسی می‌گفتیم؛ تعجب می‌کرد. کسی فکر نمی‌کرد در سال ۵۷ به ویژه بعد از نماز عید فطر این موج شکل بگیرد. سرعت انقلاب آنچنان بود که به شاه و رژیم مهلت تصمیم‌گیری نمی‌داد. تا او می‌آمد در موردی فکر کند، موج دیگر شکل می‌گرفت. 

* خداوند کاری کرد که نشان داد منطق و کلام بر شمشیر پیروز است، دشمنان ما شمشیر، سلاح و امکانات سیاسی داشت اما سلاح امام کلام و منطق بود که با این سلاح بر شمشیر و قدرت نظامی پیروز شد. امام از درون رژیم سربازگیری کرد. آن کسی که در شورای سلطنت بود، به پاریس آمد و درخدمت امام از مقامش استعفا داد. 

* وقتی امام دستور داد که سربازان از پادگان‌ها فرار کنند، آنها از درون فرو ریختند. چرا شاه فرار کرد؟ شاه حادثه لویزان را در عاشورا دید. شاه تزلزل را در درون دولت خودش دید. امام پایه‌های حکومت استبدادی را لرزاند و طوفانی را ایجاد کرد که دنیا فکر نمی‌کرد. 

*{ با اشاره به مطالب مطبوعات در زمان پیروزی انقلاب اسلامی}: شما اگر مطبوعات آن زمان را نگاه کنید، همه انگشت به دهان و حیرت‌زده بودند و می‌گویند اصلا نمی‌دانستیم سازماندهی به نام هیات‌ها، مساجد و حسینیه‌ها وجود دارد و یک نوار با تلفن از پاریس منتقل می‌شود و چند ساعت بعد در کل کشور شنیده می‌شود. امام کار عظیم و بزرگی انجام شد و مردم با خلوص، فداکاری و ایثار به صحنه آمدند و این انقلاب را به پیروزی رسانند.

*{با اشاره به رد کلیات بودجه در مجلس شورای اسلامی}: امسال مثل همه سال‌ها دولت بهترین بودجه‌ای که می‌توانست را جمع آوری و تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد؛ توقع ما این بود که این بودجه روند خود را طی کند و به تصویب برسد تا مردم هم از آن بهره‌مند شوند.

* اینکه نمایندگان لایحه‌ای را رد یا تصویب کنند نظر خودشان است و به خودشان مربوط می‌شود، اما در این بودجه دو ماه حرف‌هایی زده و مصاحبه‌هایی انجام شد و تخریب‌هایی صورت گرفت که مورد انتظار ما نبود و واقعا در این بودجه زحمت کشیدیم؛ می‌خواستیم این بودجه در کمیسیون‌های مجلس کاملتر شود، اما اهداف ما در بودجه، در کمیسیون تلفیق مورد توجه نمایندگان مجلس قرار نگرفت.

*هدف ما افزایش ارزش پول ملی بود و می‌خواستیم کاری کنیم که اگر سال آینده ارز به رقم ۱۲ هزار تومان رسید، بودجه لنگ نماند. تلاش می‌کردیم که در پایان دولت به دو آرزو دست پیدا کنیم، یکی عبور از کرونا و دیگری عبور از موانع اصلی تحریم بود و در بودجه هم چنین چیزی را عنوان کرده‌ایم.

* وقتی این علامت را به دنیا می‌دهیم که ارز  ۱۱۵۰۰ باشد، همه دنیا می فهمند یعنی چه. متأسفانه برخی به پیام‌های بودجه توجه نکردند.

*دوماه وقت دولت برای بودجه صرف شد اما حاصل جمع آن صفر شد!

* بعضی ها از اینکه ترامپ سرنگون شده ناراحت هستند. حالا رسمی نمی گویند، ولی در جلسات خصوصی می گویند که اگر ترامپ می ماند بهتر بود.

* بعضی ها می بینند که خیلی از مشکلات کشور به خاطر تحریم ها بوده اما یک کلمه راجع به آمریکا حرف نمی زنند. بعضی هایشان که مدعی ضدآمریکایی بودن هستند حتی یک فحش به آمریکا نمی دهند چرا که از نظرشان فحش دادن ویژه دولت و مخصوصا شخص رئیس جمهور است.

* هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد. حرف های ناروا گفته نشود.

* امام کارعظیم و بزرگی انجام داد و مردم با خلوص، فداکاری و ایثار به صحنه آمدند و این انقلاب را به پیروزی رساندند وما به ملت ایران، فرهنگ اسلام، انقلاب اسلامی و به امام‌مان افتخار می‌کنیم که توانست این حرکت عظیم و بزرگ را در تاریخ رقم بزند.

* امام به یک رهبر دنیا تلفن نکرد و نامه ننوشت که ما به‌حق هستیم و شما به ما کمک کنید. وقتی در پاریس هم با امام (ره) مصاحبه می‌کردند و به خاطر دارم که خبرنگاری می‌گفت اگر شما نیاز به اسلحه داشته باشید از چه کشوری اسلحه می‌آورید از سوریه یا از لیبی.امام فرمود ما نیاز به اسلحه نداریم مردم ما پیروز می‌شوند و اگر بر فرض روزی نیاز به سلاح داشتیم از انبارهای اسلحه شاه.

* امام با این روح مطمئن و با این اراده آهنین آمد و با آن نظام مستبد و کهنه و پوسیده متکی به قدرت‌های بزرگ را به هم ریخته و مردم را آزاد کرد.

* ما به انقلاب اسلامی افتخار می‌کنیم ، البته باید انقلاب را مراقبت کنیم تا در مسیر خودش و در خط امام و در مسیر حق خود و در مسیر اخلاق باشند و نگذاریم یک وقتی کسانی بخواهند انقلاب ما را منحرف کنند و همه در کنار هم بتوانیم این انقلاب را به پیروزی نهایی برسانیم.

* ما می‌خواستیم مردم آینده بهتری را مدنظر داشته باشند،  تولید حرکت بهتری داشته باشد، ما می‌خواستیم جهش تولید را سال آینده هم ادامه دهیم. ما نمی‌خواستیم در معادن کاری کنیم که فعالیت آن به‌صرفه نباشد و معدن خود را تعطیل کند و با مالیات‌های سنگین در آن را ببندد. ما نمی‌خواستیم کاری کنیم که محصولات در پتروشیمی و فولاد و در همه جا مشکلاتی پیش بیاید که بازار سرمایه ما دچار مشکل شود.

* ما نمی‌خواستیم قیمت سوخت را ۵ برابر کنیم. این شد درآمد؟ اینکه ما قیمت سوخت را ۵ برابر کنیم که چه شود؟ ما بلد بودیم این کارها را انجام دهیم.ما اینکارها را نکردیم. قیمت خوراک را بالا ببریم این یعنی گران کردن یعنی تورم.

* تورم که شاخ و دم ندارد، کاملا روشن است. تصمیمات مجلس روشن است البته من تصمیمات کمیسیون تلفیق را عنوان می‌کنم  چون مجلس که وارد بحث نشد. روشن است چه اتفاقی می‌افتد. 

* ما نگران بودیم. نگرانی من بیشتر از این بود و می‌ترسیدم- که همان هم به سرم آمد- من می‌ترسیدم که مصوبات کمیسیون تلفیق را صدا و سیما مرتب تبلیغ کند و به مردم بگوید، بازار را خراب کند، اقتصاد را خراب کند و آخر هم آن مصوبه تصویب نشود و همین هم شد.

* کمیسیون تلفیق مصوبه‌ای را درست کرد که خود مجلس رد کرد. مصوبه کمیسیون تلفیق اگر در دولت می‌آمد، دولت هم آن را رد می‌کرد. مصوبه کمیسیون تلفیق ارتباطی به لایحه دولت ندارند زمین تا آسمان فرق می‌کند. همه را به هم ریختن هرچه ما نوشتیم، چیز دیگری نوشتند.

* البته ممکن است نظر آنها این بوده و من کاری به آن ندارم ولی اگر تصویب می‌شد آثار آن آثار بسیار خطرناکی بود، البته ممکن بود تصویب شود و مجلس اصلاح کند که اگر اصلاح می‌کرد درست می‌شد.

* اینکه ماشین لوکس را از مناطق آزاد وارد سرزمین مادر و اصلی کنیم و بعد بیاییم رانت بزرگی درست کنیم، این را ما نمی‌خواستیم. این رانت را هم ما بلد بودیم ولی نکردیم چراکه نمی‌خواستیم رانت به وجود آید. معیشت مردم برای ما مهم است. 

* ما هم معتقد به اصلاح ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم ولی این کار باید به تدریج انجام شود. می‌گویند این ارز را گرفته ولی کالا گران‌تر است. می‌دانید نقل و انتقال ارز چقدر هزینه دارد؟ شما می‌دانید با این وضع تحریم‌ها نقل و انتقال مالی ، وضعیت حمل و انتقال کالاها و بیمه چگونه است؟ 

* اگر این ارز را تغییر دهید می‌دانید مردم با چه وضعیتی روبه‌رو می‌شوند، ما در چندین نوبت حساب کردیم. تنها راه حل این بود که ارز ۴۲۰۰ تومانی به تدریج اصلاح شود. برنج، شکر و حبوبات و... را به تدریج خارج کردیم. ما نگران معیشت مردم و تورم بودیم.

* آنچه کمیسیون تلفیق تصویب کرده بود، نه با واقعیت و نه معیشت مردم انطباق داشت و نه منطبق با شکستن تحریم‌ها بود، مجلس این تغییرات را نپسندید. تا اینجا حرفی برای گفتن نداریم چون اگر این روند ادامه می‌یافت، بودجه در شورای نگهبان رد می‌شد چون شاکله لایحه بودجه عوض شده بود. 

*{ با اشاره به ماجرای بررسی لایحه بودجه سال ۹۹ در مجلس دهم}: اینکه چه کار کنیم، عین این مسئله را سال قبل هم داشتیم که کلیات لایحه بودجه رد شد که رئیس‌ مجلس گفت تغییرات کمیسیون تلفیق رد شده است و لایحه بودجه دولت بررسی شد. چرا این کار انجام نشد؟ پارسال هم این کار را کردند. مجلس عوض شده ولی قانون و آیین‌نامه همان سال است. امروز دولت نظر خود را به مجلس اعلام می‌کند پارسال هم همین داستان بوده و رویه اینچنین بوده است و استنباط خود را از قانون و مجلس اعلام می‌کنیم.

* درست نیست سردارانی در میدان جنگ در برابر دشمنان باشند و عده‌ای پشت دشمنان علیه این سرداران سنگر بگیرند، همه باید یاری کرده و ما را کمک کنند. ما روزهای سختی را پشت سر می‌گذاریم. ما داخل یک جنگ هستیم. اگر کسی باور نکرده، باید در افکار خود تجدیدنظر کند. مگر می‌شود جنگ را انکار کرد؟ شکست ترامپ برخی را ناراحت کرده است. مگر می‌شود جنون و قانون‌شکنی ترامپ و جنگ تحمیلی را انکار کرد؟ 

* انکار دشمنان ننگ بوده و به ضرر کشور است، مشکلات را می‌دانند که بخش اعظم آن به خاطر تحریم است ولی یک جمله هم نمی‌گویند. برخی از آنها فحش به آمریکا نمی‌دهند، تازه ادعای ضدآمریکایی بودن را هم دارند. فحش برای دولت است، فقط بلدند به رئیس‌جمهور فحش بدهند. ما یک دولت و ملت هستیم. 

* در این شرایط سخت تحریم باید از تحریم‌ها فرصت بسازیم، اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان به ۵۷۰۰ شرکت رسیده‌اند در حالی که در آغاز دولت ۵۰ شرکت بودند، از فرصت تحریم ایجاد شدند. اگر این تحریم نبود، برخی از این عزیزان شاید انگیزه نداشتند. کرونا معضل بود اما امروز چقدر از افراد در ساخت واکسن، دارو و تجهیزات کمک می‌کنند؟ 

* در فرصت کرونا ایثار و فداکاری از این ملت دیدیم که شبانه‌روز با اصول بهداشتی و واکسن کار کردند. راننده‌های عزیز ما شبانه‌روز کار کردند. از کشاورزان صنعتگران و فعالان ما تشکر می‌کنیم چراکه خدمات ما تعطیل نشد.

*{ با اشاره به خدمات انجام گرفته در ‌برق و آب و گاز، ‌بهداشت و درمان ،‌آموزش}: امروز پیشرفت اقتصاد در اقتصاد دیجیتال است. کسی در دنیای امروز تصور کند پیشرفت اقتصادی بدون اقتصاد دیجیتال امکان پذیر است خطا کرده است. اگر بخواهیم اقتصاد پیشرفت کند باید بخش دیجیتال و شبکه ملی ما پیشرفت کند. باید باندهای ما تحمل این کار را داشته باشند. در کرونا اگر فضای مجازی نبود مشکلات زیادی داشتیم. باید از این فرصت استفاده کنیم. 

* ما با همه توان برای این که فشار اقتصادی مضاعف نشود تلاش می کنیم. در ماه گذشته به آمار اقتصادی نگاه کنید با همه مشکلات و فشارهایی که به دولت وارد شد در تورم روند کاهشی و در رشد اقتصادی روند افزایشی داشتیم.

*{ خطاب به جامعه جهانی و به خصوص کشورهایی که در برجام حضور داشتند}:  اگر ۱+۴ هستیم همان ۱+۴ هستیم. اگر ۱+۵ هستیم همان ۱+۵ هستیم. حرفهای ناروا گفته نشود. ما کاری انجام دادیم که محصول تلاش زیادی بود. ۱۰ سال تلاش شد. در آغاز دولت یازدهم ۲ سال تلاش شد. این همه خون جگر خورده شد و به توافقی رسیده شد. 

* این توافق چیزی نیست که به سادگی به دست آمده باشد. کسی نمی تواند این توافق را پاره کند. می‌خواهند این توافق است اهلا و سهلا همه به تعهد بیایند. نمی خواهند بروند دنبال زندگی خودشان ما هم کار خودمان را انجام می دهیم. 

* اما احساس ما این است که افکار عمومی جهان، سیاستمداران جهان حتی بسیاری از سیاستمداران در خود آمریکا همه معتقدند که بر جام می تواند برای امنیت و صلح و تعامل با کشورها مفید باشد که ما هم بر همین مبنا حرکت می کنیم. 

* آمریکایی ها  باید بدانند که آنها تا امروز ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ هستند بنابراین در باره برجام صحبت نکنند. من به آمریکایی ها دارم می گویم ۲۲۳۱. این بحث ایران نیست این قطعنامه مورد اتفاق شورای امنیت سازمان ملل است. شما هر لحظه که صبر کنید جرم بالاتری انجام داده اید برای این که شما ۲۲۳۱ را نقض کردید، برگردید به قطعنامه، قانون و مقررات بین المللی. البته اگر برگردید ما هم به طور کامل به تعهداتمان عمل خواهیم کرد و این خیلی روشن است. ما قطعنامه را نقض نکردیم که بخواهیم اصلاح کنیم. ما از برجام خارج نشدیم که بخواهیم برگردیم. 

* من یکبار دیگر هم گفته ام ۷ صندلی بوده و ما ۶ نفر نشسته ایم یک نفر از آنها یک دفعه جنون ادواری گرفت و بیرون رفت. حالا کمی عقل پیدا کرده است و جنون ادواری تمام شده  برگردد به میزش،‌ چکار به بقیه دارد آنها که همه در سرجای خود نشسته اند. آمریکایی ها باید به ۲۲۳۱ برگردند باید به مقررات بین المللی برگردند باید به مصوبه شورای عالی امنیت سازمان مللی که به اتفاق آرا تصویب شده برگردند. 

* اگر ما هر گونه حسن نیست دیدیم پاسخ آن حسن نیت خواهد بود. اگر هر گونه اقدامی در مقام عمل دیدیم پاسخ آن اقدام خواهد . اگر تعهد کامل بود از طرف ما هم تعهد کامل خواهد بود. امیدوارم همه ملت‌ها و جوامع بتوانیم در کنار دیگر آنچه منفعت جهان و به  نفع منطقه است و منفعت صلح جهانی است همه با هم انجام بدیم و به مقصدی که به نفع همه است دست یابیم.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1482720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =