۱ نفر
۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
ترامپ متهم به خیانت بزرگ شد

ایرنا نوشت: قانونگذاران آمریکایی که روند محاکمه دوم دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا در سنا را دنبال می کنند، او را به خیانت بخاطر دست داشتن در یورش به کنگره متهم کردند.

 به نقل از خبرگزاری فرانسه ، ترامپ درحالی متهم به خیانت شده که دومین محاکمه او در سنا قرار است تا یک هفته دیگر برگزار شود.

در حالیکه پایتخت آمریکا همچنان در تب‌وتاب شورش هواداران رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا و احتمال تکرار این بحران در روزهای آینده بسر می‌برد، در پیش بودن محاکمه دوم دونالد ترامپ در روزهای آینده باعث شده تا سایه نگرانی ها همچنان بر سر آمریکا و امنیت این کشور سنگینی کند.

در جلسه قبل از محاکمه مدیران استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا ادله خود را برای محکوم کردن ترامپ به سنا ارائه دادند و گفتند که مردم امریکا باید در برابر «رئیس جمهوری که تحریک به خشونت میکند تا دموکراسی ما را نابود کند، محافظت شوند.»
مدیران مذکور که همگی دموکرات بودند در اسناد ۷۷ صفحه ای خود چنین استدلال کردند که ترامپ طی سخنرانی در جمع هوادارانش، آنها را قبل از حرکت به سمت کنگره تحریک به شورش کرده است. 
آنها ترامپ را مسئول شورشی دانستند که باعث کشته شدن ۵ نفر و تهدید جان اعضای کنگره و مایک پنس معاون رئیس جمهور شد.
اعضای کنگره و در صدر آنها جیمی راسکین در تشریح استدلال خود نوشتند ترامپ جمعیت خشن را به حمله به کنگره تحریک کرد و مانع از جلسه تایید جو بایدن به عنوان نامزد پیروز انتخابات نوامبر شد.
آنها افزودند: اگر تحریک به شورش علیه نشست مشترک کنگره بعداز شکست درانتخابات جرم قابل استیضاح نیست دشوار می توان تصور کرد که چه چیز دیگری می تواند باشد. شکست در استیضاح به رهبران آینده آمریکا جسارت می دهد برای کسب قدرت به هر ابزاری متوسل شوند و این امر نشان خواهد داد که هیچ رئیس جمهوری نمی تواند از خط قرمزها عبور کند. 
ترامپ ۱۳ ژانویه در مجلس نمایندگان آمریکا برای دومین بار در دوران ریاست جمهوری اش استیضاح شد اما دوره ریاست او قبل از محاکمه سنا به پایان رسید و این امر باعث شد نمایندگان جمهوریخواه چنین استدلال کنند که از نظر قانونی استیضاح رئیس جمهوری که در قدرت نیست، مشروعیت ندارد. 
دموکرات ها این استدلال را رد کرده اند و می گویند رئیس جمهوری باید درباره عملکردخود از نخستین روز تا پایان دوران ریاست جمهوری اش پاسخگو باشد.

رسانه‌های آمریکایی در روزهای اخیر خبر دادند که ترامپ دو وکیل را جایگزین تیم پیشین کرده و آنها در محکمه سنا عهده‌دار دفاع از وی خواهند بود. ترامپ پیشتر اعلام کرده بود که در سنا حضور نخواهد یافت و دفاعیه خود را ارسال خواهد کرد.

دیوید شوئن، یکی از وکلای ترامپ،روز دوشنبه گفت که دموکرات‌ها در اقدامی «غیر دموکراتیک و غیرقانونی» به دنبال آنند تا از حربه محاکمه ترامپ برای جلوگیری از نامزدی مجدد وی در انتخابات ریاست جمهوری استفاده کنند.

منابع خبری گزارش دادنده اند که تیم پنج‌نفره وکلای ترامپ چند روز مانده به آغاز محکمه سنا بر سر نحوه دفاع اختلاف نظر پیدا کرده و از همکاری با او صرف‌نظر کردند. رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا از وکلایش خواسته بود تا به جای زیر سؤال بردن مبنای قانونی محکومیت رئیس‌جمهوری که دوره‌اش به پایان رسیده، عنوان کنند که در انتخابات ۲۰۲۰ تقلب گسترده رخ داده و آراء او به سرقت رفته است.

هواداران ترامپ ۱۷ دی و دو هفته مانده به پایان ریاست جمهوری وی پس از یورش به ساختمان کنگره با پلیس درگیر شدند که در این میان خساراتی به اموال عمومی وارد شد و تعدادی از معترضان و مأموران پلیس در این میان مجروح شده و جان باختند. مجموعه این حوادث کم‌سابقه موجب شد تا دموکرات‌ها با بهره‌برداری از انزجار عمومی، برای دومین بار فرآیند استیضاح ترامپ را آغاز کنند. پس از تصویب استیضاح در مجلس نمایندگان، اینک نوبت سنا است که در محکمه ۲۱ بهمن اتهام «تحریک برای شورش» ترامپ را بررسی کند.

310 310

کد خبر 1482771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • انسان IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۵
    0 0
    دموکرات های فاسد هیچ غلطی نمی تونن بکنن . درست مثل دفعه قبل .