در امتحانات نهایی امسال، معدل چند نفر ۲۰ شد؟

ایلنا نوشت: ساکی درمورد صحت و امنیت برگزاری امتحانات نهایی خاطرنشان کرد: برگزاری آزمون با نظارت رئیس حوزه و عوامل حفاظت آزمون، مطابق شیوه‌نامه‌های اجرایی، حفاظتی و امنیتی انجام می‌شود. خوشبختانه در این ۶ دوره اجرایی شده، حتی یک مورد افشای سؤالات گزارش نشده است

خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش به ارائه گزارشی در خصوص شیوه برگزاری آزمون‌های نهایی توسط وزارت آموزش و پرورش پرداخت و اظهار داشت: آزمون‌های پایه دوازدهم تا حد بالایی منطبق بر اصول علمی و سنجش تفصیلی برگزار می‌شود و تمامی ملاک‌ها برای یک آزمون استاندارد در سطح ملی تقریباً تا ۸۰ درصد اعمال می‌شود.

 ساکی در مورد طراحی سوالات آزمون نهایی آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: گروه طراحی سوالات شامل ۳ نفر از مجرب‌ترین از مدرسان کشور است و پس از طراحی سوالات، دبیر مجرب دیگری به عنوان بازبین سؤالات طراحی شده را از حیث بررسی روایی، صوری و محتوایی، صحت علمی و... را بازبینی می‌کند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی با اشاره به اینکه در طی چند سال اخیر سؤالات نهایی کمترین اشکال را داشته، تصریح کرد: سوالات آزمون نهایی دارای استانداردهای لازم است و امکان ارتقاء آن نیز وجود دارد.

وی افزود: سؤالات امتحانات نهایی به صورت الکترونیکی به حوزه‌های اجرای سراسر کشور ارسال و در داخل حوزه رمزگشایی، تکثیر و در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد.

 ساکی درمورد صحت و امنیت برگزاری امتحانات نهایی خاطرنشان کرد: برگزاری آزمون با نظارت رئیس حوزه و عوامل حفاظت آزمون، مطابق شیوه‌نامه‌های اجرایی، حفاظتی و امنیتی انجام می‌شود. خوشبختانه در این ۶ دوره اجرایی شده، حتی یک مورد افشای سؤالات گزارش نشده است.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در مورد تصحیح برگه‌های آزمون نهایی یادآورد شد: برگه پاسخگویی دانش‌آموز بلافاصله پس از دریافت برگه اسکن، بارگذاری، تجمیع و کدگذاری می‌شود. همچنین برگه‌ها توسط ۲ مصحح تصحیح می‌شود و در صورت اختلاف نظر بین این ۲، نفر سوم آن را تصحیح می‌کند. همچنین دانش‌آموز می‌تواند در بازه زمانی معین نسبت به نمره خود اعتراض کند.

وی درمورد برنامه‌های آتی برای برگزاری آزمون‌های استاندارد قابل اتکاءتر از وضع موجود برای تأثیر در کنکور سراسری گفت: اولین اصل برای برگزاری آزمون‌های استاندارد، مناسب و یکسان بودن قواعد نمره‌گذاری است. که به این منظور در نظر داریم با اجرای برنامه تصحیح الکترونیکی، پاسخ برگ‌های شخصی سازی شده دانش آموزان در حوزه اجرا اسکن و به سند الکترونیکی تبدیل ‌شوند.

ساکی ادامه داد: سپس به سوالات آزمون تفکیک و به صورت تصادفی از طریق شبکه حوزه های تصحیح اوراق، در اختیار مصححین سراسر سطح کشور قرار می‌گیرند. همچنین نمره‌دهی به شیوه کدگذاری الکترونیکی، توسط مصححین اول و دوم، بدون شناسایی یکدیگر و با امضای الکترونیک انجام خواهد شد.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: در صورت مغایرت نمره‌گذاری، پاسخ‌برگ به صورت اتوماسیون به مصحح سوم ارجاع می‌شود. همچنین ثبت نمره اوراق هم‌زمان با پایان تصحیح در سامانه یکپارچه دانش آموزی انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که بخواهیم از آزمون‌های پیشرفت تحصیلی برای تخصیص و گزینش استفاده کنیم، برای بالا بردن قدرت تفکیک نمرات شیوه نمره گذاری صفر تا بیست به صفر تا ۱۰۰ تغییر می‌کند.

ساکی با بیان اینکه به منظور قابل اتکا بودن نمرات آزمون‌های نهایی در سال‌های پس از اجرا، نمرات دانش آموزان به صورت نمرات تراز گزارش می‌شوند، افزود: در این صورت، می‌توان از نمره کسب شده در یک سال، برای سال‌های آتی نیز استفاده کرد.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی در مورد برنامه وزارت آموزش و پرورش برای ارتقاء امنیت آزمون‌های نهایی گفت: در نظر داریم جهت اطمینان از امنیت آزمون، طراحی سوال در محیط قرنطینه انجام خواهد شد و مدت زمان قرنطینه، با توجه به گستردگی محتوا، بین ۷۲ تا ۹۶ ساعت قبل از اجرا آزمون پیش‌بینی می‌شود.

وی افزود: اصل بعدی معرف بودن سؤالات است که به منظور رعایت این اصل، در ابتدا، سازه مد نظر به صورت شفاف و دقیق تعریف و سپس، بر اساس جدول مشخصات اقدام به طراحی سوالات خواهد شد. همچنین، از انواع مختلف سوال شامل تشریحی، گونه پاسخ، صحیح - غلط، جور کردنی و چند گزینه‌ای در طراحی آزمون ها استفاده خواهد شود.

ساکی تصریح کرد: به منظور تسری آزمون‌های نهایی و ایجاد سوابق تحصیلی قابل اتکا تر، علاوه بر اجرا آزمون‌های نهایی پایه دوازدهم، در پایه‌های دهم و یازدهم نیز برخی دروس به صورت هماهنگی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی افزود: در این شیوه برای آنکه دانش آموزان و معلمان در طول سال تحصیلی بر دروس خاصی متمرکز نشوند، انتخاب دروس آزمون هماهنگ بدون اعلام اولیه، انجام خواهد شد.

وی اصل بعدی برای برگزاری آزمون استاندارد را مناسب بودن آماره‌های تحلیل سوالات عنوان کرد و گفت: آزمون هایی که به منظور گزینش طراحی می‌شوند، هنجارمدار هستند و اگر به دنبال افزایش سهم نتایج امتحانات نهایی در سابقه تحصیلی باشیم، می‌بایست سوالات این آزمون ها حداکثر ضریب تمیز را دارا باشند.

ساکی افزود: با توجه به روابط بین ضریب دشواری و ضریب تمیز، توزیع سوالات به شیوه بیست و پنج درصد سوالات در سطح آسان، با ضریب دشواری ۶۰ تا ۸۰، پنجاه درصد سوالات در سطح متوسط با ضریب دشواری ۴۰ تا ۶۰، بیست و پنج درصد سوالات در سطح دشوار با ضریب دشواری ۲۰ تا ۴۰ انجام خواهد شد.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی تصریح کرد: در نتیجه با توزیع نمرات با پراکندگی بیشتر و انحراف استاندارد بزرگتر، قدرت تفکیک دانش آموزان زیادتر خواهد شد.

ساکی در پایان درمورد توزیع فراوانی معدل کتبی دانش‌آموزان یادآور شد: در سال تحصیلی ۹۹-۹۸، هشتاد و چهار فارغ‌التحصیل با معدل بیست داشته‌ایم که شامل ۸ نفر در رشته ریاضی فیزیک، ۶۳ نفر در رشته علوم تجربی و ۱۳ نفر در رشته علوم انسانی است. همچنین ۱۳هزار و ۹۴۸ با معدل ۱۹ تا ۱۹.۹۹ فارغ‌التحصیل شده‌اند.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در ادامه اعضا به بحث و بررسی پیرامون گزارش ارائه شده پرداختند و بر لزوم تضمین اعتماد نسبت به تصحیح برگه‌های امتحانی، پرهیز از اعمال سلیقه در تصحیح برگه‌های امتحانی، پلکانی و تدریجی انجام دادن درصد آزمون‌های دوره متوسطه در کنکور سراسری و استانداردسازی سؤالات امتحانی تأکید کردند.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1483316

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =