شیرالی‌نژاد: ما تئاتری‌ها خوب شعار می‌دهیم اما کمتر به فکر کمک به یکدیگریم

ایرنا نوشت: کارگردان نمایش «مختلفیم» معتقد است: اهالی تئاتر دیگر مانند گذشته از یکدیگر حمایت نمی‌کنند و همین مساله برطرف کردن آسیب‌ها را سخت‌تر می کند در عین حال به جای یاری هم، اشکالات را بر گردن دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌اندازیم.

آرمان شیرالی‌نژاد کارگردان نمایش «مختلفیم» درباره حضور در جشنواره تئاتر فجر گفت: نزدیک یک سال است که برای اجرای این نمایش تمرین می کنیم. اجرای عموم هم از روز گذشته آغاز شده است. کار ما به شش زبان زنده دنیا اجرا می شود که در اصل برای جشنواره جهانی آماده شده بود ولی به دلیل شیوع کرونا برنامه‌ریزی مان تغییر کرد. این نمایش قرار است در خرداد ماه سال آینده (۱۴۰۰) زیر نظر خانه اشتوتگارد آلمان در این کشور اجرا برود.

شیرالی‌نژاد با انتقاد از برخی اهالی تئاتر با اشاره به آنکه متاسفانه کرونا به جای اینکه تئاتری‌ها را به هم نزدیک کند و بیشتر از یکدیگر حمایت کنند صرفا تبدیل به یکسری شعار شد و عملا ما خودمان هم خودب عمل نکردیم تصریح کرد: فکر می کنم اساسی‌ترین مشکل ما در تئاتر خود اهالی تئاتر هستند. آنهایی که ادعای تئاتری بودن دارند در این شرایط باز هم به جشنواره و بدنه آن هجمه وارد می کنند.

شیرالی‌نژاد افزود: اساسا ما تئاتری‌ها خیلی خوب شعار می‌دهیم و همه انتقادات را به گردن دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌اندازیم و خودمان حاضر نیستیم پول کافه رفتن‌هایمان را برای حمایت از یک نمایش هزینه کنیم. حتما سیاستگذاری‌ها  و تصمیمات دولتی نقش مهمی دارد و بی ایراد هم نیست اما اشکال در دورن تئاتر است.

این پژوهشگر و کارگردان تئاتر بیان کرد: مقطع اولی که سالن‎‌های تئاتر بعد از اپیدمی کرونا باز شد بلیت فروشی‌ها فاجعه بار بود. من در حال حاضر آسیب جدی را بخشی از اهالی خود تئاتر می دانم. همین حالا خیلی‌ها از بچه‌ها با زحمت خود در این شرایط دشوار و سخت  نمایشی را به روی صحنه آورده‌اند اما خود اهالی تئاتر هیچ حمایتی نمی کنند. همان‌هایی که از تئاتر به شهرت رسیدند حاضر نیستند دین خود را در این شرایط به تئاتر ادا کنند.

کارگردان و نویسنده نمایش «مختلفیم» درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر نیز تصریح کرد: علیرغم آنکه من با یکسری از کارگروه‌ها در جشنواره تئاتر فجر مخالف هستم اما جشنواره فرصت خوبی را فراهم کرده است تا تئاتر جان دوباره‌ای بگیرند.

جشنواره تئاتر فجر باعث شده است تا مردم متوجه شوند که هنوز تئاتر زنده است و وجود دارد. جالب است که برخی از این افرادی که امروز منتقد جشنواره فجر هستند شهرت و فرصت مطرح شدن را از همین جشنواره فجر به دست آوردند.

شیرالی‌نژاد در پایان بیان کرد: معتقدم حالا که شرایط اینگونه شده است بیایید کنار هم بایستیم و از تئاتر دفاع و حمایت کنیم. به هر حال کرونا وجود دارد و جشنواره این موقعیت را فراهم کرده که از آن در جهت حمایت از تئاتر استفاده کنیم. امیدوارم این اندک امیدی که در تئاتر با برگزاری جشنواره تئاتر فجر به وجود آمده است بعد از جشنواره هم ادامه دار باشد.

۵۸۵۸

کد خبر 1483319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =