رأی دادگاه لاهه و خشم صهیونیست‌ها/فلسطین استقبال کرد

ایرنا نوشت: اقدام دادگاه کیفری بین‌المللی (لاهه) که جمعه شب به صلاحیت خود برای رسیدگی به پرونده اراضی فلسطین اشغالی رأی داد، استقبال مقام‌های فلسطینی و خشم رژیم صهیونیستی را در پی داشته است.

به گزارش المیادین، وزارت امورخارجه تشکیلات خودگردان فلسطین با استقبال از این تصمیم در بیانیه‌ای اعلام کرد که رأی دادگاه لاهه در خصوص صلاحیت رسیدگی قضایی به اراضی اشغالی فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ یک روز تاریخی برای اصل حسابگری و مجازات [اسرائیل] است.

این وزارتخانه فلسطینی اعلام کرد که آماده همکاری برای انجام تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی است.

منابع خبری به نقل از دادگاه کیفری بین‌المللی گزارش دادند که این دادگاه رأیی صادر کرده که به موجب آن، صلاحیت رسیدگی قضایی به اراضی اشغالی فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ به این دادگاه واگذار می‌شود.

براساس گزارش رسانه‌ها، این اقدام زمینه‌ را برای انجام تحقیقات احتمالی درباره این اراضی ایجاد می‌کند.

همین امر موجب خشم "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی شد و وی در واکنش به رأی این دادگاه گفت: دیوان کیفری بین‌المللی بار دیگر ثابت کرد که یک طرف سیاسی و نه یک نهاد قضایی است.

از سوی دیگر رسانه‌های صهیونیستی نیز در واکنش به این اقدام دادگاه لاهه از این تصمیم به یک تصمیم دراماتیک یاد کردند که زمینه را برای انجام تحقیقات در مورد جنایت جنگی اسرائیل فراهم می‌کند.

براساس گزارش رسانه‌ها این تصمیم همچنین موجب می‌شود که مسؤولان ارشد رژیم صهیونیستی با اقدامات کیفری و حتی قرار بازداشت روبه رو شوند.

براساس این رأی، اراضی اشغالی ۱۹۶۷ فلسطین شامل کرانه باختری از جمله قدس شرقی و نوار غزه می‌شود و این رأی بعد از آن صادر می‌شود که فلسطینیان بارها از جنایت صهیونیست‌ها شکایت کرده و خواستار رسیدگی به گزارش‌های ثبت شده و برقراری عدالت در پرونده قربانیان جرایم صهیونیست‌ها شده‌اند.

بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، مرزهای ۱۹۶۷، به عنوان مرز فلسطین به شمار می‌رود و شهرک سازی یا فعالیت رژیم صهیونیستی در این زمین‌ها نامشروع و غیرقانونی است.

311311

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1483497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =