ایرنا نوشت: وزارت امور خارجه آمریکا در همسویی با متحدان اروپایی نسبت به اقدام مسکو در اخراج دیپلمات های سه کشور اروپا واکنش نشان داده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در پیام توییتری نوشت: ایالات متحده اخراج سه دیپلمات اروپایی از روسیه به دلیل مشاهده کردن اعتراضات را محکوم می کند.

بلینکن در ادامه نوشت: این اقدام خودسرانه و غیرموجه آخرین خروج روسیه از تعهدات بین المللی است. ما با آلمان، لهستان و سوئد همبستگی داریم.

واکنش آمریکا در حالی اتخاذ می شود که وزارت امورخارجه روسیه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دیپلمات های سوئد، لهستان و آلمان را بخاطر شرکت در اعتراضات غیرقانونی در روسیه عنصر نامطلوب خوانده که باید خاک این کشور را ترک کنند.

 

انگلیس اقدام روسیه را در اخراج دیپلمات‌های اروپایی ناپخته خواند

همچنین وزیر امورخارجه انگلیس اخراج دیپلمات کشورهای اروپایی توسط روسیه را تلاشی ناپخته برای منحرف کردن افکار خواند.

دومینیک راب در پیام توییتری نوشت: اخراج دیپلمات‌های آلمانی، لهستانی و سوئدی از روسیه تلاش خام مسکو برای منحرف کردن توجه‌ها از هدف قرار دادن رهبران مخالف، معترضان و روزنامه‌نگاران است.

وزیر امورخارجه انگلیس افزود: ما در برابر این اقدام غیر موجه با دوستان اروپایی همبستگی داریم.

به نوشته راب، پس از مسمومیت ناوالنی، این آخرین رخداد در یک سری اقدامات است که نشان می‌دهد دولت روسیه به قوانین بین المللی پشت کرده است.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه نیز رفتار مسکو در برابر "الکسی ناوالنی" منتقد کرملین را از مسمومیت تا دستگیری و اخراج دیپلمات‌های خارجی محکوم کرد.

مکرون در نشست مجازی شورای دفاع و امنیت فرانسه و آلمان گفت: با سه کشوری که دیپلمات‌های آنان اخراج شدند اظهار همبستگی می‌کنم.

وزارت امورخارجه روسیه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دیپلمات های سوئد، لهستان و آلمان را بخاطر شرکت در اعتراضات غیرقانونی در روسیه عنصر نامطلوب خوانده که باید خاک این کشور را ترک کنند.

وزارت خارجه روسیه افزود: دیپلمات‌های شرکت کننده در اعتراضات در روسیه مطابق کنوانسیون وین سال ۱۹۶۱ در مورد مناسبات دیپلماتیک، عنصر نامطلوب شناخته شده و به آنها اعلام شده است که در آینده نزدیک باید روسیه را ترک کنند.  

در این بیانیه آمده است: طرف روسی انتظار دارد که مراکز دیپلماتیک سوئد، لهستان و آلمان و کارکنان این مراکز در آینده معیارهای بین‌المللی را بطور کامل رعایت کنند.

310 310

کد خبر 1483521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =