موضوعاتی که آمریکا به عربستان گوشزد کرد

ایرنا نوشت:وزیر خارجه آمریکا در تماس با همتای سعودی خود، لزوم توجه سعودی به حقوق بشر و پایان دادن به جنگ یمن را اولویت اصلی دولت بایدن در منطقه برشمرد.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه با اعلام تماس تلفنی شامگاه گذشته آنتونی بلینکن با فیصل بن فرحان افزود: دو طرف درباره امنیت منطقه‌ای، مبارزه با تروریسم و همکاری در بازدارندگی و دفاع علیه حملات به سعودی تبادل نظر کردند.

وی ادامه داد: وزیر خارجه آمریکا اولویت‌های کلیدی برای دولت جدید آمریکا شامل ارتقای موضوعات حقوق بشری و پایان دادن به جنگ یمن را مطرح کرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید هم روز گذشته در پاسخ به این سوال که آیا دولت بایدن به صراحت قتل جمال خاشقچی نویسنده عربستانی روزنامه واشنگتن‌پست را محکوم و بر عاملان آن تحریم اعمال می‌کند، گفت: تکرار می‌کنم که قتل خاشقچی یک جنایت هولناک بود.

وی افزود: ما در حال آماده کردن انتشار یک گزارش غیرطبقه‌بندی با شفافیت کامل برای کنگره هستیم که یک قانون است و ما می‌خواهیم از قانون تبعیت کنیم. دفتر مدیر اطلاعات ملی، اطلاعات بیشتری درباره جزئیات این موضوع دارد و شما را به آن ارجاع می‌دهم.

سخنگوی کاخ سفید ادامه داد: ما انتظار داریم عربستان سعودی رتبه خود را در حقوق بشر بهبود بخشد که شامل آزاد کردن بازداشت‌شدگان سیاسی است همچون دو زن فعال حقوق بشری که در زندان‌های سعودی هستند.

ساکی اظهار کرد: همچنان سیاست ما در قبال سعودی در حال بررسی است و اکنون نمی‌توانم چیزی درباره سیاست‌هایمان اعلام کنم.

همچنین جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا هم در روز پنج‌شنبه در بازدید از وزارت خارجه آمریکا بر لزوم پایان یافتن جنگ یمن تاکید کرد و فرمان داد تمام پشتیبانی‌های نظامی و اطلاعاتی از ائتلاف سعودی در تجاوز به یمن متوقف شود.

جنگ یمن از ۶ سال پیش با توجه آشکار سعودی به همسایه جنوبی خود آغاز شد و تاکنون علاوه بر تخریب گسترده زیرساخت‌های این کشور، بیش از صد هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند.

311311

کد خبر 1483840

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =