۰ نفر
۱۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۰
موضع‌گیری تازه بایدن درباره چین

ایسنا نوشت:رئیس جمهوری آمریکا در اظهاراتی تازه گفت، کشورش و چین علی‌رغم رقابت شدید نباید با یکدیگر درگیر شوند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با کانال تلویزیونی "سی‌بی‌اس" اظهار کرد: ایالات متحده و چین علی رغم رقابت شدید بین دو کشور نباید درگیری داشته باشند.

رئیس جمهوری آمریکا امروز یکشنبه در این مصاحبه تاکید کرد: واشنگتن قرار نیست سیاست ترامپ در قبال چین را دنبال کند؛ نیازی به مناقشه نیست.

او افزود: لازم نیست مناقشه‌ای بین ما باشد ولی رقابتی جدی در پیش است. روش من با روش ترامپ فرق دارد.

بایدن با اشاره به روابط خود با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در زمانی که وی معاون رئیس جمهوری آمریکا بود، تصریح کرد: من همیشه به او می‌گفتم که نباید درگیری داشته باشیم اما رقابت شدید وجود خواهد داشت.

او اضافه کرد: من قصد ندارم این کار (مناقشه) را انجام دهم، او [شی جینپینگ] نیز این موضوع را می‌داند. رهبر چین نیز سیگنال‌هایی برای من فرستاده است. ما بر جاده قوانین بین‌المللی تمرکز خواهیم کرد.

اما بایدن به رغم این اظهارات درباره شخصیت شی گفت: او بسیار ظالم است و ذره‌ای از دموکراسی در شخصیت او نیست. من این را از باب انتقاد نمی‌گویم، این‌ واقعیت است.

بایدن همچنین تاکید کرد: هنوز با همتای چینی صحبت نکرده‌ام البته هیچ دلیلی هم برای عدم تماس با او نیست.

لازم به ذکر است که در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، روابط آمریکا و چین به پایین‌ترین حد از زمان برقراری مناسبات دیپلماتیک در سال ۱۹۷۹ رسید و طرفین بر سر مسائلی از تجارت و فناوری تا هنگ‌کنگ، تایوان و سین‌کیانگ و دریای چین جنوبی اختلاف نظر داشتند.

23311

کد خبر 1484154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =