۰ نفر
۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۵
«چُغُک» از دو روز خونین مشهد می‌گوید

مراسم رونمایی از کتاب گویای «چُغُک»، نوشته علی‌اصغر عبادی، در معاونت صدا (رادیو) برگزار شد. ماجراهای دو روز نهم و دهم دی ۵۷، محور اصلی این کتاب است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، با حضور معاون صدا، کتاب  گویای «چُغُک» که روایتی از وقایع تاریخی انقلاب در شهر مقدس مشهد و زندگی رهبر معظم انقلاب است، رونمایی شد.

علی بخشی‌زاده، معاون صدا در  مراسم رونمایی کتاب «چغک» که در سالن جلسات معاونت صدا برگزار شد، با بیان فعالیت‌های مختلفی که در شبکه‌های رادیویی صورت گرفته است، به فعالیت‌های ایران صدا اشاره کرد و گفت: «در کنار زحمات همه همکاران در رادیو، کار ویژه‌، مجموعه ایران صدا است که با مدیریت جناب آقای مهندس شاملو انجام می‌گیرد و در ایام الله دهه فجر این عزیزان بیش از ۵۵ اثر تولید کرده‌اند و این موضوع نشان از همت و تلاش آن‌ها در راستای نشر فرهنگ انقلاب دارد و باید از این همه تلاش، تشکر و قدردانی کرد.»

وی درمورد کتاب «چغک» گفت: «این کتاب حوادث دو روز از سال ۵۷ در مشهد را از زبان یک نوجوان به نام آقای محمد مهدی فقیهی که در آن موقع ۱۶ ساله بوده است، روایت می‌کند.»

بخشی زاده افزود: «این شخصیت در آن زمان ارتباط مستقیم با مقام معظم رهبری در مشهد داشته و پیام‌رسان ایشان بوده است.»

مهدی شاملو، مدیر ایران صدا نیز در ادامه این مراسم اظهار داشت: «بخش کتاب گویای ایران صدا در عرصه‌های مختلف فعالیت دارد و در خصوص انقلاب اسلامی و تبیین آن برای نسل سوم و چهارم که دوران انقلاب را ندیده‌اند تلاش می‌کند به عنوان یک رسانه رسالت خود را در راستای رفع شبهاتی که معاندین برای نسل جوان ایجاد می‌کنند، انجام دهد.»

وی افزود: «ایران صدا مخاطبان جوان و نوجوان زیادی دارد و این موضوع وظیفه ما را سنگین‌تر کرده است. لذا گرچه بیش از ۵۵ اثر در حوزه انقلاب اسلامی در ایران صدا بارگذاری شده است، ولی به سراغ کتاب «چغک» رفتیم. چرا که این کتاب اصول، ارکان و مولفه‌های درام را دارد و بسیار جذاب است.

علی اصغر عبادی، نویسنده کتاب گویای «چغک» هم گفت: «این کتاب یک موضوع و رُمان برای رده سنی نوجوانان محسوب می‌شود.»

«چُغُک» از دو روز خونین مشهد می‌گوید

وی گفت: «این رمان، قصه یک نوجوان است که در بین بزرگان انقلابی مشهد قرار می‌گیرد و در آن جمع، چون جثه‌ای بسیار ریز و کوچکی داشته، به چغک معروف شده است.»

عبادی ادامه داد: «یکی از رهبران اصلی مبارزه در دوران قبل از انقلاب در مشهد، مقام معظم رهبری بودند که در این کتاب با بخشی از زندگی و مبارزات ایشان آشنا می‌شویم. این اتفاقی که در روزهای نهم و دهم دی ۵۷ در مشهد رخ داد، مانند جمعه سیاهی بود که در میدان ژاله تهران اتفاق افتاد و یک کشتار وحشتناکی رخ داد که یکی از بزرگترین جنایت رژیم شاه علیه ایران بود.»

چُغک به زبان خراسانی یعنی گنجشک و این کتاب مبارزات مردم مشهد و انقلاب اسلامی و به صورت ویژه اتفاقاتی را که در روزهای نهم و دهم دی ۵۷ در مشهد رخ داده است، روایت می‌کند.

زهرا عبدالله‌زاده، تهیه‌کننده این کار نیز ضمن ابراز خوشحالی بابت حضور در یک کار تیمی و حرفه‌ای، تولید این کتاب را افتخار رادیو دانست و تاکید کرد: «رادیو جذابیت دارد و این کتاب زیبا با عشقی که تولید شده جذابیتش را صدچندان کرده است.»

امیر فرهانی، راوی شخصیت اصلی داستان با اشاره به این‌که از نظر سن یک سال با آقای فقیهی، شخصیت اصلی کتاب فاصله سنی دارد، گفت: «سعی کردم خودم را جای او بگذارم و حضور در این اثر برای من بسیار لذت بخش بود و یکی از افتخارات من در سال‌های فعالیتم، بازی این نقش در ایران صداست.»

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1484698

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =