وزیر صمت: صادرات لوازم خانگی ایرانی به اروپا / صادرات 5 میلیارد دلاری صنایع غذایی کشور

وزیر صمت گفت: کارخانجات لوازم خانگی در شرایط سخت تحریمی با فعالیت شبانه روزی بازار، صادرات خوبی به کشورهای همسایه داشته و حتی به کشورهای اروپایی نیز صادرات دارند.

به گزارش خبرآنلاین، علیرضا رزم‌حسینی در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه قبل از انقلاب تنها دو نشان تجاری (ارج و آزمایش) در این حوزه فعال بودند، اظهار کرد: اکنون و با وجود همه تحریم‌های ظالمانه و خروج شرکت‌های خارجی تولید لوازم خانگی از کشور، 5 شرکت داخلی با نشان‌های تجاری معروف در این حوزه فعال هستند که صادرات نیز دارند.

وی افزود: در حوزه تولید مس در اول انقلاب ظرفیتی نداشتیم، اما اکنون به 512 هزار تن ظرفیت تولید در این حوزه رسیده‌ایم و رتبه دهم دنیا را داریم.

رزم حسینی گفت: طرح‌های توسعه در حوزه مس در حال اجرا است و سالانه حدود 1.5 میلیارد دلار صادرات در انواع محصولات مس داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین بیان کرد: در حوزه فولاد از ظرفیت تولید 700 هزار تن در اوایل انقلاب به 56 میلیون تن ظرفیت تولید در حال حاضر رسیدیم، تا 15 سال پیش وارد کننده فولاد بودیم، اما اکنون به یک صادرکننده مهم در این حوزه تبدیل شده‌ایم.

رزم حسینی گفت: ظرفیت تولید خودرو از 160 هزار دستگاه سالیانه در اول انقلاب به 2 میلیون و 600 هزار دستگاه در حال حاضر رسیده است، البته ارتقاء کیفیت خودروها حائز اهمیت و در دستور است.

وی افزود: از ظرفیت تولید 7 میلیون تنی سیمان در اول انقلاب هم اکنون به ظرفیت تولید 88 میلیون تن رسیده ایم طوری که در حوزه سیمان اکنون یک صادر کننده هستیم.

رزم حسینی ادامه داد: در حوزه پتروشیمی قبل از انقلاب ظرفیتی نداشتیم، اما اکنون به 77 میلیون تن ظرفیت تولید و توان صادراتی رسیدیم.

وزیر صمت گفت: در حوزه صنایع غذایی پیشرفت‌های خوبی به دست آمده است و صادرات 5 میلیارد دلاری در این حوزه داریم.

رزم حسینی به صادرات شیرینی و شکلات ایران به 58 کشور دنیا اشاره کرد و افزود: به عنوان نمونه فقط یک شرکت تولید آشامیدنی در خراسان رضوی به بیش از 60 کشور دنیا محصولات خود را صادر می‌کند.

وی در ادامه با بیان اینکه قبل از انقلاب صادرات کشور 500 میلیون دلار بوده است، ادامه داد: اکنون در همین 10 ماهه امسال 26 میلیارد دلار صادرات داشتیم و 54 میلیارد دلار حجم تجارت خارجی کشورمان بوده است.

رزم حسینی با اشاره به دیگر ظرفیت‌های توسعه کشور، گفت: کشور ما فقط نفت خیز نیست، بلکه کشوری معدن خیز نیز است، 5 میلیارد تن معادن کشف شده در حوزه‌های مختلف داریم که باید از این ظرفیت استفاده بهینه بیشتری برای توسعه شود.

وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه در حوزه‌های معدنی از جمله سنگ آهن، مس، سرب و روی به پیشرفت‌های خوبی دست یافته ایم، اضافه کرد: در حال راه اندازی هلدینگ استخراج طلا و فرآوری آن در وزارت صمت با تعامل و هماهنگی بخش خصوصی هستیم.

223224

کد خبر 1484922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =