عنایت بخشی، خاطرات خود را از بازیگری مرور کرد

عنایت‌الله بخشی، بازیگر پیشکسوت با زنده کردن یاد حمید سمندریان و عزت‌الله انتظامی، ماجرای ورودش به عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون را بازگو کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عنایت بخشی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، دیشب (سه‌شنبه ۲۱ بهمن) مهمان سیزدهمین قسمت از برنامه «دست در دست» بود که روی آنتن شبکه دو رفت.

این بازیگر که از صحنه تئاتر آغاز کرده و سپس به تلویزیون و سینما روی آورده است، درباره روزهای نخست کار خود در این عرصه گفت: «در کلاس‌های زنده‌یاد حمید سمندریان که مرد بزرگ و با دانشی بود، حضور داشتم. در یکی از روزها که جلوی در کلاس ایستاده بودم، با زنده‌یاد عباس جوانمرد، مرد بی بدیل عرصه هنر به صورت اتفاقی روبه‌رو شدم. آن زمان نمایشنامه‌ای به نام «مرده‌های بی کفن و دفن» اثر ژان پل سارتر را بازی می‌کردم و ایشان آن کار را دیده بود. گفت دوست داری دوباره تئاتر بازی کنی؟ گفتم آرزوی من است که گفت فردا به وزارت فرهنگ و هنر بیا و در ادامه، رفتن همانا و ماندن در این عرصه همان که باعث شد به عنوان یک حرفه آن را انتخاب کنم.»

او که ایفای نقش در سریال‌هایی چون «سربداران»، «بوعلی‌سینا»، «آینه عبرت»، «امام علی (ع)»، «پهلوانان نمی میرند»، «زیر تیغ»، «ولایت عشق» و «معمای شاه» را در کارنامه هنری‌اش دارد، درباره نحوه ورودش به تلویزیون گفت: «کلاس‌های استاد سمندریان عصرها برگزار می‌شد. یادم می‌آید یک روز استاد انتظامی آمد و به استاد سمندریان گفت، یکی دو تا از شاگردانت را بده به تلویزیون ببرم. یکی از این افراد که انتخاب شدند، من بودم.»

بخشی ادامه داد: «آن‌شب، از هیجان این‌که قرار بود به تلویزیون بروم و مردم مرا ببینند، تا صبح در خیابان‌ها راه رفتم. آن زمان، همه تلویزیون نداشتند. به یاد دارم زنده‌یاد جمشید مشایخی در آن مجموعه حضور داشتند و ما در یک صحنه از پشت پنجره، قتلی را می دیدیم، همین. آن روز از شبکه دو تا حوالی خانه‌مان که راه‌آهن بود، پیاده آمدم. ما این‌گونه از سایه شروع ‌کردیم. اما امروز می‌بینیم بعضی از دوستان از گرد راه می‌رسند و به آن‌ها می‌گویند بفرمایید بالای مجلس، خوش آمدید.»

او افزود: «این افتخار را و یا شاید این شانس را داشتم که با کسانی رفاقت کنم که جزو بزرگان ادب و هنر جامعه ما بودند و دیگر تکرار نشدند. به عنوان مثال، زنده‌یادان حمید سمندریان، عباس جوانمرد، منوچهر و هوشنگ انور، ابراهیم گلستان و نویسندگانی که جامعه به آن‌ها مدیون است.»

بازیگر فیلم‌های «مسافران» و «سگ‌کشی» توضیح داد: «وقتی تالار سنگلج افتتاح شد، اولین کسی بودم که در نمایش «غروب در دیاری غریب و قصه ماه پنهان» به روی صحنه رفتم و این جزو افتخارات من است اما بخشی از تاریخ و قصه‌ای است که بر ما گذشته است. ما باید به خود تئاتر بیندیشیم، نه منِ عنایت بخشی.»

عنایت بخشی در ادامه گفت: «نمی‌خواهم نقد کنم اما این وظیفه تلویزیون است که به  مفهوم سینما، تئاتر و ادبیات به صورت واقعی بپردازد، نه این‌که من و امثال من کجای این عرصه حضور داریم.»

بازیگر «سردار جنگل» با اشاره به ایفای نقش در حدود ۱۹۰ فیلم سینمایی، افزود: «این تعداد سوای، نمایشنامه‌ها، سریال‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی است که تعدادشان را واقعا نمی‌توانم بگویم. خدا را شاکرم که عمری را که به من ارزانی داشته است، به بطالت نگذراندم. ادعا ندارم همه کارهایی که کردم درست بوده اما حتی اگر ۱۰ درصدشان خوب بوده باشد، راضیم و خدا را شاکرم.»

عنایت بخشی ادامه داد: «بسیاری از این کارها را بدون چشمداشت مالی انجام داده‌ام. تماشاگران من مردمِ واقعی بوده‌اند. حضوری در تالارهای آن‌چنانی با لباس‌هایی آن‌چنانی که گویی به مراسم بالماسکه می‌روند نداشته‌ام.»

او با اشاره به خاطره‌ای گفت: «در یکی از نمایشنامه‌ها چون نقشم منفی بود یکی از تماشاگران روی صحنه آمد تا مرا با چاقو بزند. تا زمانی که قطب منفی یک سیم با قطب مثبت برخورد نکند، چراغی روشن نمی‌شود، بنابراین نقش مثبت و منفی نیز در تقابل با یکدیگر شکل می‌گیرند و مکمل هم هستند.»

 ۵۷۵۷

کد خبر 1485098

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =