روحانی:از دولت جدید آمریکا حسن نیت ندیدیم/تأمین ارز را فوری انجام دادیم

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه سلامت مساله اول ما در جامعه است، گفت: امیدوارم بیمارستان هایی که در حال تکمیل است، تا پایان امسال یا اوایل سال آینده افتتاح شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در برنامه افتتاح طرح‌های ملی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: کار بهداشت و درمان بسیار مهم و ارزشمند است چرا که مسئله سلامت، مسئله اول در جامعه است و خوشحالم که امروز طرح‌هایی را در زمینه بهداشت و درمان افتتاح می‌کنیم.

وی بیان کرد: از کادر بهداشت و درمان به جهت زحمات زیادی که به ویژه برای مقابله با کرونا انجام می‌دهند، تشکر می‌کنم.

روحانی با تبریک ایام دهه فجر گفت: از مردم که دیروز حماسه آفریده و برای مراعات پروتکل های بهداشتی به شکل جدید، جشن ملی را گرامی داشتند، قدردانی می کنیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر، ایرنا و ایسنا بخوانید؛

* شاهد یک انقلاب در این دولت در بخش بهداشت بودیم و کار بسیار بزرگی انجام شده است. در طول رژیم گذشته ۵۰ هزار تخت و ۱۳ هزار پزشک وجود داشته و پزشک از سایر کشورها می آمدند، اما ما دارای بهداشت و درمانی تقریبا در تراز کشورهای توسعه یافته هستیم. امروز صادرکننده تجهیزات و دارو هستیم و بیماران خارجی برای درمان به کشور می آیند.

* تلاش ما این بود که مردم پرداختی کمتری برای درمان داشته باشند. کاهش پرداخت مردم از ۳۷ درصد به ۱۰ درصد و روستاها به ۶ درصد رسیده است. در همین ایام ۲۵۰۰ تخت سی سی یو اضافه شده است. به ۶۰ هزار نفر در زمینه اکسیژن خدمات می دهیم و این آمار نسبت به گذشته به سه برابر رسیده است. بخش اعظم تجهیزات پزشکی توسط تولیدکنندگان داخلی تامین می شود. به سرعت ماسک به اندازه کافی و قیمت مناسب بین مردم توزیع می شود. سی تی اسکن را شرکت های دانش بنیان خودمان تولید کرده و حتی آماده صادرات هستیم.

*{ با اشاره به آغاز واکسیناسیون ویروس کرونا}: ان‌شاءالله برای سال بعد با واکسیناسیون عمومی‌تر، فعال‌تر و گسترده‌تر بتوانیم مردم را از این نظر ایمن بداریم.

* اگر ان‌شاءالله در این کشور حدود ۷۵ درصد از مردم واکسینه شوند زنجیره‌ کرونا قطع می‌شود. البته عده‌ زیادی هم کرونا گرفته‌اند و آن را گذارنده‌اند و به طور طبیعی واکسینه شده‌اند ولی هرچه مورد نیاز باشد و وزارت بهداشت بگوید، ما در کنار این وزارت هستیم و خواهیم بود.

* در شرایط سخت مالی و ارزی، تأمین ارز را فوری انجام دادیم. البته آن جنایتکاری که در کاخ سفید سر کار بود نمی‌گذاشت پول ما در بانک ها گردش بکند. هفته ها گرفتار بودیم که پولی را از بانکی به بانک دیگر منتقل کنیم. در این دولت جدید هم حسن نیت و آثاری ندیدیم. در کلام البته تغییر کرده است، امّا آنچه مهم است عمل است، باید ببینم چکار می‌کنند و چطور می‌خواهند آن جنایت را جبران کنند. یعنی تروریستی که برکنار و بی آبرو شده جنایت‌هایی کرد و حالا این دولت جدید باید به فکر جبران باشد. از آن راه باید به طور کامل برگردد چون معلوم شد آن راه غلط بود.

* یک نفر در دنیا وجود ندارد که تردید داشته باشد فشار حداکثری نسبت به ملت ایران شکست خورده، البته هنوز رنج و مشکلات هست و به همین دلیل می‌گویم دولت جدید اگر در شعارهایش راستگو هست باید بلافاصله راه خودش را عوض کند و راه جدید را آغاز کند و گذشته را در حد امکان جبران کند.

*{ با اشاره به تلاشهای وزیر بهداشت برای تامین اکسیژن و حل مشکلات آن}: امروز بخش اعظم تجهیزات پزشکی ما در زمینه بیمارستانی، تولید ماسک N۹۰، سی تی اسکن، ‌ ونتیلاتور توسط شرکت های دانش بنیان، دانشمندان و تولیدگران داخلی تامین می شود.  مردم دیدند در یک زمان بسیار کوتاه و بسرعت ماسک به اندازه کافی و با قیمت مناسب به آنها عرضه شد.  

* امروز در برخی تجهیزات پزشکی در حد صادرات هستیم و نیازهای داخلی را تامین کردیم و بخش کادر بهداشت و درمان ما در کنار شرکت‌های دانش بنیان مشکلات مردم را حل کردند.

*{ با اشاره به فداکاری کادر بهداشت و درمان کشور در یک سال اخیر }: در این یکسال کادر سلامت و درمان  فداکاری‌های زیادی انجام دادند، همه جا شبانه روز در صحنه بودند و حتی به خاطر سلامت فرزندانشان به خانه‌های خود نرفتند.

* ما در زمینه بهداشت و درمان در این دولت تلاش کردیم تا مردم از جیب خودشان برای درمان کمتر پرداخت کنند. آقای حریرچی هم امروز بیان کرد که قبل از این دولت، اگر کسی بیماری سرطان داشت، باید چند میلیون تومان پرداخت می‌کرد اما امروز ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند. پرداختی مردم از ۳۷ درصد در تخت‌های بیمارستانی و بستری شدن به ۱۰ درصد و در روستاها به ۶ درصد رسیده است.

* همچنین محیط‌زیست می‌تواند به بخش بهداشت و درمان کشور کمک کند. امروز ۷۶ میلیون لیتر بنزین یور و۴ و یورو ۵ در روز به مردم تحویل می‌دهیم درحالی‌که در ابتدای این دولت صفر بود که کمک زیادی به بخش بهداشت و درمان می‌کند. زمانی که شرایط تالاب‌های ما تغییر می‌کند، می‌توانیم آب آشامیدنی تصفیه شده و سالم به مردم ارائه دهیم و فاضلاب را جمع‌آوری کنیم، همه این اقدامات تأثیر خود را در بخش بهداشت و درمان جامعه می‌گذارد.

* بخش کشاورزی تأثیر بسزایی روی بهداشت و درمان جامعه دارد، باید محصولاتی در بخش کشاورزی تولید شود که تأثیر خود را روی سلامت مردم بگذارد و ویتامین‌های لازم به مردم برسد بنابراین کشاورزی در کنار بخش بهداشت و درمان است.

* همچنین آموزش و پرورش در بخش بهداشت و درمان تأثیرگذار است و زمانی که غربالگری دانش‌آموزان، انجام و وضعیت شنوایی و بینایی آنان سنجیده می‌شود، همه این اقدامات روی بخش بهداشت و درمان اثر می‌گذارد.

* بنده می‌گویم که در این دولت در بخش بهداشت و درمان انقلاب رخ داده، این انقلاب کاری عمومی است، همه بخش‌هایی که متکفل بخش سلامت هستند، این موضوع را بر دوش گرفته‌اند و امروز شاهد تحول بزرگی در این حیطه در کشور هستیم.

* در این دولت شاهد سلامت الکترونیک بودیم و پرونده سلامت الکترونیکی برای مردم تشکیل شده و نسخه‌پیچی از طریق الکترونیکی است که اقدامات مهمی است. ان‌شاءالله طرح «سلامت الکترونیک» را به زودی نهایی می‌کنیم و قدم‌های بزرگی در این زمینه برداشته شده است.

* این طرح باعث می‌شود که مردم راحت‌تر باشند، بسیاری از کارها از راه دور انجام می‌شود و لازم نیست که افراد به بیمارستانی مراجعه کنند. امروز برای ما روز مفیدی بود چرا که بیش از ۸۰۰ تخت بیمارستانی افتتاح شد و امیدواریم هزاران تخت دیگر تا پایان این دولت افتتاح شود. در یک استانی مشخص شد که صرفاً هزار تخت بیمارستانی داشته اما در این دولت ۷۰۰ تخت بیمارستانی دیگر در آن استان افتتاح شد که البته آن تخت‌های قبلی هم تأمین شده است.

*ما این راه را تا پایان دولت ادامه می‌دهیم. بنده بار دیگر از مدافعان سلامت، وزیر بهداشت و درمان، معاونان وزیر بهداشت و همه کسانی که در طول این یک سال برای سلامت مردم تلاش کردند، سپاسگزاری می‌کنم.

27215

کد خبر 1485252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =