سخنرانی نخست‌وزیر جدید ایتالیا حاوی چه سیگنالی بود؟

ایرنا نوشت: سخنان «ماریو دراگی» در مراسم ادای سوگند به عنوان نخست‌وزیر جدید ایتالیا، سیگنالی برای همکاری بیشتر این کشور با اتحادیه اروپا ارزیابی می‌شود.

اظهارات امروز (یکشنبه) «ماریو دراگی» نخست وزیر جدید ایتالیا در ارتباط دادن کمک‌های کرونایی به سیاست‌های حفاظت از محیط زیست در رم به عنوان نشانه‌ای مثبت برای اتحادیه اروپا تلقی شد. وی در این سخنان در ازای دریافت کمک‌های میلیاردی، از تغییرات محیط زیستی بیشتر در این کشور خبر داد.

نشریه دی ولت آلمان در این باره نوشت: نخست وزیر جدید ایتالیا، برغم وجود رقابت‌های دیرینه، با معرفی یک کابینه مشترک میان جریان های مختلف، سوگند یاد کرد. روزنامه های ایتالیا به نقل از رئیس سابق بانک مرکزی اروپا (ECB) به مناسبت اولین نشست کابینه اش در روز شنبه نوشتند: «دولت ما یکی از دولت های حافظ محیط زیست خواهد بود.»

در رم این سخنان به عنوان سیگنالی برای اتحادیه اروپا تلقی می‌شود که در ازای کمک‌های کرونا به ارزش میلیاردها دلار، وعده اجرای سیاست های زیست محیطی را می دهد.

روزنامه‌های ایتالیایی مانند «لاریپوبلیکا» و «کوریره دلاسرا» نوشتند که این اقتصاددان ۷۳ ساله از ۲۳ وزیر کالینه خواسته است که با وجود اختلافات سیاسی، برای حفظ منافع کشور با یکدیگر متحد شوند. این در حالی است که کابینه دراگی طیف گسترده‌ای از احزاب از چپ تا راست را در خود جای داده است. در این کابینه نمایندگانی از احزاب دولت قدیم به ریاست «جوزپه کنته» و نیز بخش‌های زیادی از مخالفان دولت پیشین حضور دارند. کابینه همچنین شاهد حضور هشت وزیر متخصص است.

لاریپوبلیکا با انتشار تصاویر مراسم تحلیف با حضور «سرجیو ماتارلا» رئیس جمهوری و تیم کابینه از آنها به عنوان «دوست ترین دشمنان» یاد کرده است. طبق گزارش رسانه‌ها، نخستین نشست هیات دولت فقط ۴۰ دقیقه به طول انجامید اما هیچ نقل قولی از این نشست منتشر نشده است.

دراگی به عنوان یک سیاستمدار فراجناحی پس از هفته ها بن بست سیاسی و اختلافات در رم، کار خود را آغاز کرده و جانشین کنته شده است که تقریباً به مدت یک سال و نیم یک دولت ائتلافی چپ میانه را رهبری کرد.

انتظار می‌رود نخست وزیر جدید ایتالیا روز چهارشنبه، در سخنرانی برای گرفتن رای اعتماد دولتش از نمایندگان پارلمان و مجلس سنا، برنامه های خود را تشریح کند.

311311

کد خبر 1486354

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =