۱ نفر
۲۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۶
ادعای عربی 21 درباره محمد دحلان

فارس نوشت: یک پایگاه خبری عربی از توافق با جنبش حماس برای بازگشت رهبران جریان «محمد دحلان» به نوار غزه و آغاز فعالیت‌های انتخاباتی آنها خبر داد.

«دیمیتری دلیانی» از رهبران جریان «اصلاحات دموکراتیک در جنبش فتح» فلسطین به ریاست «محمد دحلان» از توافق میان این جریان جدا شده از جنبش فتح  و جنبش حماس با هدف بازگشت شماری از رهبران این جریان به نوار غزه خبر داد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری «عربی ۲۱» گفت: بازگشت شماری از رهبران این جریان به محل تولدشان، امری کاملا طبیعی است. توافق‌های زیاد و متعددی میان ما و رهبری جنبش حماس وجود دارد که به چند سال پیش باز می‌گردد و هدف از آن خدمت به ملت تحت محاصره ما در نوار غزه و کاهش درد و رنج آنها است.

دلیانی افزود: این توافق‌ها و تفاهم‌ها در زمینه‌های دیگری نیز حاصل شده که بازگشت رهبران جریان اصلاحات دموکراتیک در جنبش فتح به منازلشان در نوار غزه از جمله آنهاست و این امر کاملا طبیعی است که تاکنون به تاخیر افتاده است.

وی با اشاره به روابط حسنه این جریان با جنبش حماس که مسئول اداره نوار غزه است، تصریح کرد که شمار زیادی از رهبران این جریان که تعداد آنها به ۱۵ نفر می‌رسد، به نوار غزه باز خواهند گشت و مقدمات این امر در حال انجام است. امری که زمان‌بر است.

این رهبر جریان دحلان افزود که آن دسته از رهبرانی که اهل غزه هستند، طی یک ماه آینده به نوار غزه باز خواهند گشت و کارها را برای شرکت در انتخابات آتی فلسطین آغاز خواهند کرد.

«حازم قاسم» سخنگوی جنبش حماس در واکنش به موضوع بازگشت برخی رهبران جنبش فتح به غزه گفت که غزه همواره ثابت کرده که  برای فعالیت سیاسی از سوی همه طرف‌ها آماده است و سرویس‌های دولتی در غزه بسترها و فضاهای لازم  رابرای فعالیت‌های آزاد سیاسی فراهم می‌کنند. 

وی در گفت‌وگو با «عربی ۲۱» توضیح داد: حماس در نوار غزه فضا و بستر لازم برای آغاز فرآیند انتخابات با شفافیت و ایجاد فرصت‌های برابر را ایجاد می‌کند و آماده نشان دادن انعطاف کامل و لازم برای بسترسازی مناسب برای انتخابات است. زیرا انتخابات یک فرایند ملی است که با هدف رفع شکاف‌ها و سازماندهی داخلی فلسطین برگزار می‌شود.

این درحالی است که شب گذشته، از طریق گذرگاه «رفح»، «عبدالحکیم عوض» از رهبران جریان دحلان، مسئول کمیسارای انتخابات در این جریان و مدیر کل سابق شبکه «الکوفیه» وارد نوار غزه شد.

«محمود عباس»، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اواخر دی‌ماه گذشته، موعد برگزاری انتخابات پارلمانی، ریاستی و شورای ملی را تعیین کرد و طی حکمی، اعلام شد که انتخابات پارلمانی در تاریخ ۲۲ ماه مه ۲۰۲۱ (یکم خرداد ۱۴۰۰)، انتخابات ریاستی ۳۱ جولای ( ۹ مرداد ۱۴۰۰) و شورای ملی را ۳۱ آگوست (۹ شهریور) برگزار خواهد شد.

دبیران کل گروه‌های فلسطینی، سپتامبر گذشته، طی نشستی در استانبول ترکیه درباره برگزاری هر چه سریع‌تر انتخابات پیاپی (پارلمانی، ریاست جمهوری و مجلس ملی) توافق کردند. در صورت برگزاری انتخابات سه‌گانه مذکور در موعد اعلام شده، این انتخابات برای اولین بار بعد از بیش از یک دهه برگزار خواهد شد.

آخرین بار که فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی انتخابات ریاستی و پارلمانی برگزار کردند، به ترتیب سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ بود که با پیروزی جنبش حماس، جنبش فتح به ریاست محمود عباس آن را به رسمیت نشناخت.

چندی پیش پایگاه خبری «امارات لیکس» از فشار امارات برای تحمیل «محمد دحلان» عضو جدا شده جنبش فتح فلسطین و نزدیک به «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی بر انتخابات سراسری فلسطین خبر داد و اعلام کرد که ابوظبی تحرکات سیاسی گسترده‌ای را برای تحمیل دحلان بر «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان و جنبش فتح راه انداخته است و بر او فشار آورده تا تمام اتهام‌های دحلان را لغو کند.

امارات لیکس گفت: «ابوظبی در تلاش است دحلان را مجدداً به جبهه سیاسی وارد کند تا در چارچوب قانونی و نهادی فتح و نهادهای مرجع آن کار کند  و این اتفاق قبل از برگزاری انتخابات (مجلس قانونگذاری فلسطین در ۲۲ ماه می و ریاستی در ۳۱ ژوئیه) انجام شود.

به گفته منابع مذکور تحرکات امارات با همکاری مشترک اردن و مصر از رهبران سابق جنبش فتح در مقابله با حماس انجام می‌شود.

310 310

کد خبر 1486566

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =