اردوغان اینبار چه خوابی برای شمال عراق دیده است؟/نگرانی از واکنش های آمریکا/هشدار هادی العامری

ایرنا نوشت: «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه روز دوشنبه در سخنانی به مناسبت کشف جسد ۱۳ نظامی ترک در شمال عراق، تهدید به عملیات نظامی مجدد در این منطقه مهم و راهبردی کرد.

وی گفته است که «ترکیه همه تدابیر علیه هرکس که بخواهد از تروریست ها حتی اگر آنها را مخفیانه حمایت کند، اتخاذ می کند و هرآنچه لازم باشد برای مبارزه با «پ. ک. ک» در داخل و خارج ترکیه انجام می دهد.»

اردوغان در این اظهارات خود، تلویحی از آمریکا به عنوان یکی از حامیان «پ. ک. ک» نام برده و افزوده است که آمریکا هزاران کامیون سلاح و مهمات نظامی برای تشکیلات تروریستی در شمال عراق و سوریه ارسال کرده است.

وی محکومیت آمریکا در قبال کشتار ۱۳ نیروی نظامی ترک که گفته می شود در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ به قتل رسیده اند را، طنز آمیز خوانده و تاکید کرده است: «آمریکا باید از پشتیبانی از تشکیلات حزب کارگران کردستان ترکیه دست بردارد.»    

نگرانی از واکنش های آمریکا در شمال عراق

با وجود اینکه وزارت امور خارجه آمریکا قتل ۱۳ نظامی ترکیه ای را در شمال عراق محکوم کرده اما ترکیه نه تنها به این محکومیت با دیده جدی ننگریسته، بلکه آن را طنز آمیز خوانده است.

این واکنش ترکیه در پی نوع ادبیات محکومیت بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا عنوان شده که به اصل قتل سربازان ترک تردید کرده در آنجا که سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته «اگر گزارش ها درباره نقش «پ. ک. ک» در قتل این نظامیان ترک صحت داشته باشد، با شدیدترین عبارت ها آن را محکوم می کنیم.»

تبدیل نوار مرزی شمال عراق از سنجار تا عمادیه به منطقه اختلاف میان ترکیه و آمریکا، یکی از نگرانی های جدی عراق به شمار می‌رود به ویژه اینکه حزب دمکرات کردستان عراق به رهبری «مسعود بارزانی» که سلطه و کنترل استان های دهوک و اربیل را در اختیار دارد، اخیرا از حضور نظامیان آمریکا در مثلث مرزی میان کردستان عراق، ترکیه و سوریه حمایت کرده است.

در این میان حتی حزب «مسعود بارزانی» به واشنگتن پیشنهاد داده تا نیروهای پیشمرگ کردستان عراق در ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا حضور داشته باشند.

این گونه درخواست ها نه تنها ترکیه بلکه عراق را نگران کرده به ویژه اینکه میان بغداد و اربیل در نیمه اکتبر ۲۰۲۰ با حمایت سازمان ملل، «توافقنامه سنجار» امضا شد و این نگرانی وجود دارد که این توافقنامه، بهانه ای برای ورود آمریکایی ها به سنجار از طریق حزب مسعود بارزانی شود.

اگرچه ترکیه و اردوغان در آن زمان از انجام این توافقنامه حمایت و ابراز رضایت کردند، اما روند حوادث به ویژه حادثه قتل مشکوک و بحث برانگیز نظامیان ترک که مقام های آنکارا انگشت اتهام را متوجه پ ک ک کرده اند نشان داده که ترکیه اکنون از این توافق بغداد - اربیل ناخرسند است.

حزب دمکرات کردستان عراق با وجود توافقنامه ای که با بغداد درباره سنجار امضا کرده، اما همچنان الحشد الشعبی را یک مانع بزرگ می داند به ویژه اینکه بخش قابل توجهی از ایزدی های اهل سنجار اعلام کرده اند که خواهان باقی ماندن الحشد الشعبی در منطقه هستند و به نیروهای پیشمرگ وابسته به حزب بارزانی اعتماد ندارند.   

هشدار هادی العامری بی اساس نیست

«هادی العامری» رییس ائتلاف پارلمانی «الفتح» و از شخصیت های سیاسی متنفذ عراق در بیانیه ای اعلام کرد که اطلاعات تایید شده ای مبنی بر نیت ارتش ترکیه برای حمله به کوهستان سنجار (در استان نینوا واقع در شمال عراق) وجود دارد.

وی افزود: «انتظار داشتیم که دولت ترکیه به طور کامل از خاک عراق اعم از منطقه «بعشیقه» (در استان نینوا) یا نوار مرزی که اخیرا اشغال کرده است، عقب نشینی کند؛ نه اینکه دست به اشغالگری بیشتر بزند.»

نماینده فراکسیون الفتح در پارلمان عراق نیز بر این باور است که اظهارات العامری در خصوص حمله ترکیه به سنجار، بی اساس نبوده بلکه مبتنی بر واقعیت و اطلاعات دقیقی است که «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه نیز به آن اعتراف کرده است.

«عدی شعلان ابوالجون» در اظهاراتی خبری گفته است که ترکیه مدت زمان زیادی است که در مناطق نزدیک موصل (مرکز استان نینوا) مستقر شده، اما در پی توافقنامه میان بغداد و اربیل درباره سنجار، آنکارا ناچار شده است با احتیاط بیشتری با این قضیه برخورد کند.

رییس حزب «پیشرو ایزدی» هم دوشنبه گذشته در اظهاراتی خبری با وضوح بیشتری در خصوص تله گذاری های سنجار سخن گفته و عنوان کرده است: «پاره ای احزاب و جریان های کرد عراق در صدد واگذاری شهرستان سنجار به ترکیه هستند.»

«سعید بطوش» گفته است که ایزدی های ساکن سنجار از الحشد الشعبی خواستند که در این منطقه حضور داشته باشد زیرا تنها نیروی نظامی عراقی است که می تواند در مقابل هرگونه حمله احتمالی به منطقه بایستد.»

از سوی دیگر، «علی الحسینی» سخنگوی محور شمال الحشد الشعبی با اشاره به هوشیاری نسبت به تله گذاری برای کشاندن الحشد الشعبی به جنگ گفته است: «کشاندن نیروهای الحشد الشعبی به درگیری های ارتش ترکیه و عناصر «پ. ک. ک»، دور از انتظار است و امکان پذیر نیست.»

به گفته وی، نیروهای الحشد الشعبی مستقر در منطقه سنجار تنها نیستند، بلکه نیروهای ارتش و پلیس نیز در کنار آنها در منطقه حضور دارند.

وی اضافه کرد که حضور نیروهای الحشد الشعبی در منطقه به درخواست فرماندهی عملیات نینوا و با هدف بستن نقاط کور امنیتی و جلوگیری از نفوذ گروه تروریستی داعش بوده است و ارتباطی با عملیات نظامی ترکیه در منطقه ندارد.

با وجود اظهارنظرهای آشکار مقام های ترکیه مبنی بر احتمال حمله و اقدام نظامی آنکارا در منطقه سنجار، دولت و وزارت امور خارجه عراق موضع خاص و روشنی در قبال عملیات اخیر نظامی ترکیه اتخاذ نکرده اند.

310 310

کد خبر 1487362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =