میرلوحی: تشتت و آشفتگی جریان اصولگرایی از اصلاح طلبان بیشتر است/اصلاح‌طلبان همچنان بابت شورای نگهبان نگرانند

یک فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: متأسفانه جریان اصلاحات همچنان تحت تأثیر تصمیمات شورای نگهبان و نظارت استصوابی است و راحت نمی‌تواند تصمیم بگیرد و وارد مراحل عملیاتی شود؛ بسیاری از اشخاص به دلیل نوع رفتار شورای نگهبان حاضر به ورود به صحنه انتخاباتی نیستند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ایجاد سازوکار جدید انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای 1400 تحت عنوان جبهه اصلاح‌طلبان ایران هم نتوانسته از نگرانی آنها درباره نظارت استصوابی شورای نگهبان بکاهد. محمود میرلوحی، چهره سیاسی اصلاح طلب بر این باور است که بسیاری از اشخاص اصلاح طلب به دلیل نوع رفتار شورای نگهبان حاضر به ورود به صحنه انتخاباتی نیستند.

او در خصوص نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان به ایلنا گفت: سیاسی اصلاح طلب در کشور نهادینه شود. بر همین اساس شورای عالی اول تشکیل شد و انتخابات ۹۴ را به خوبی برگزار کرد و نتایج خوب و مثبت را به دست آورد و برای سال ۹۶ مجدداً بازسازی شد و توانست این کار را انجام دهد. شورای عالی راهبردهای خوب و مناسبی انتخاب کرد؛ بنابراین در مهم‌ترین مسائل که بستن لیست انتخابات مجلس و شوراها بود، به جز تهران که به لحاظ حساسیت خود شورای عالی تصمیم‌گیری کرد، اما در استان‌ها با کمترین مداخله امور انجام شد و شورای عالی نقش داوری و حل مسأله داشت.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: برای سال ۹۸ نیز چنین روندی پیش رفت؛ اگر چه به دلیل رفتار شورای نگهبان و اینکه تمامی کاندیدای اصلاح طلب را قلع و قمع کردند، اصلاح طلبان لیست ارائه نکردند. در مجلس دهم ۱۶۷ نفر با لیست امید به مجلس راه یافتند اما متاسفانه تنها ۱۰۰ نفر آنها به اصلاحات وفادار ماندند، بر همین اساس جریان اصلاحات تصمیم گرفت که آن شیوه و روش را تکرار نکند و همچنین با روش شورای نگهبان و قلع و قمع کاندیدای اصلاح طلب مقارن شد و در نتیجه جریان اصلاحات برای سال ۹۸ هیچ لیستی ارائه نکرد در صورتی که فعال بود. بعد از عید نیز فعالیت‌های شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان دچار وقفه شد و رییس و نائب رییس استعفا دادند و  همچنین با شیوع کرونا در کار اختلال ایجاد شد.

میرلوحی: تشتت و آشفتگی جریان اصولگرایی از اصلاح طلبان بیشتر است/اصلاح‌طلبان همچنان بابت شورای نگهبان نگرانند

میرلوحی ادامه داد: حال نهاد اجماع ساز شکل گرفته و دو جلسه از آن برگزار شده است و به نظر می‌رسد که می‌تواند متناسب با شرایط روز و نیازهای این دوره و انتظارات جریان اصلاحات نقاط قوت قبلی را داشته باشد.به نظر من تشتت و آشفتگی جریان اصولگرایی از اصلاح طلبان بیشتر است،  از آنجایی که ما تجربه سه دوره انتخابات را داریم، احتمالاً مراحل بعدی سریع‌تر طی خواهد شد و ان‌شاالله زودتر به مرحله تصمیم گیری خواهیم رسید.

او تصریح کرد: متأسفانه جریان اصلاحات همچنان تحت تأثیر تصمیمات شورای نگهبان و نظارت استصوابی است و راحت نمی‌تواند تصمیم بگیرد و وارد مراحل عملیاتی شود. ما از کجا بدانیم که کدام کاندیداها تایید می‌شوند و بسیاری از کاندیداها به دلیل رفتار شورای نگهبان خودشان را در معرض اتهام قرار نمی‌دهند؛ بنابراین ما این دو مشکل را متفاوت با جریان اصولگرایی داریم. اصولگرایان دغدغه‌ای از این بابت ندارند و تنها مسأله‌شان این است که چگونه مورد توجه قرار بگیرند و جریان را نمایندگی کنند اما در جریان اصلاح طلب بسیاری از افراد به دلیل نوع رفتار شورای نگهبان حاضر نیستند که وارد صحنه انتخاباتی شوند. در مجموع، باید ببینیم چه اشخاصی وارد صحنه خواهند شد و تایید صلاحیت می‌شوند یا خیر؟!

27219

کد خبر 1487897

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =