بورل سفر مدیرکل آژانس انرژی اتمی به ایران را مهم خواند

ایرنا نوشت: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سفر مدیر کل ‌آژانس بین اللملی انرژی اتمی به تهران را در آستانه پایان ضرب الاجل قانون لغو تحریم‌ها را مهم ارزیابی کرد.

جوسپ بورل روز جمعه در توئیتی عنوان کرد که از اقدامات «فنی و بی طرفانه» آژانس بین المللی انرژی اتمی کاملا حمایت می‌کند. وی از رافائل گروسی برای تلاش‌های او در رابطه با نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران و سفر «مهم» او به تهران تقدیر کرد.

گروسی قرار است فردا شنبه با هدف گفت وگو و تغییر رای مقامات جمهوری اسلامی در خصوص توقف اقدامات داوطلبانه تحت برجام و پروتکل الحاقی راهی تهران شود.

ایران قصد دارد تا پنجم اسفند ماه اقدامات داوطلبانه تحت برجام را در چارچوب قانون لغو تحریم‌ها متوقف کند. مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب این قانون دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه‌ تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

بر اساس ماده ۶، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین می‌گوید که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران دوشنبه تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی شده است.

در همین حال وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان، فرانسه) و آمریکا عصر (دیروز) پنجشنبه به منظور بررسی آخرین تحولات مربوط به برجام تشکیل جلسه داده و با صدور بیانیه‌ای مشترک بر اراده خود برای تقویت این توافق تاکید کردند.

تحرکات و سیگنال های ارسال شده از سوی مقامات آمریکایی هم از جدیت آن ها برای بازگشت به مسیر عقلانی حکایت دارد. «ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از آمادگی این کشور برای حضور در نشست گروه ۱+۵ و ایران به منظور بحث درباره مسیر دیپلماسی برنامه هسته‌ای سخن گفته و افزوده است که ایالات متحده دعوت نماینده اتحادیه اروپا را خواهد پذیرفت.

پیشتر «انریک مورا» معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که برجام در موقعیت حساسی قرار گرفته و به مذاکرات فشرده‌ای با حضور تمام اعضا و آمریکا نیاز است. وی در توئیتی افزود: من آمادگی دارم تا آن‌ها (اعضای برجام و آمریکا)  را برای شرکت در یک جلسه غیر رسمی برای گفت‌وگو درباره مسیر حرکت به جلو دعوت کنم.

سخنگوی جوسپ بورل امروز اعلام کرد که هنوز رایزنی‌ها ادامه دارد و دعوت رسمی از کسی صورت نگرفته است. در همین حال بورل از وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در نشست وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در روز دوشنبه دعوت کرده تا درباره ایران و آخرین تحولات بین‌المللی رایزنی شود.

انتظار می‌رود که در نتیجه جلسه روز دوشنبه ابعاد بیشتری از برنامه نشست اعضای برجام و آمریکا مشخص شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه مسیر بازگشت ساده و شامل تعهد - اقدام - جلسه است؛ تاکید کرد: آمریکا باید در پایبندی به قطعنامه تمام تحریم‌ها را بی قید و شرط و به‌صورت مؤثر بردارد، بعد از آن، ما فوراً تمام اقدامات اصلاحی (کاهش تعهدات) را به عقب برمی‌گردانیم.

23311

کد خبر 1488056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =