اظهارات مهم سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره گام دولت بایدن برای برجام

ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، پس گرفتن ادعای اجرای مکانیسم ماشه را برای تقویت ظرفیت این کشور در استفاده از شورای امنیت مفید دانست و گفت اختیارات خود را برای انصراف کشورها از خرید و فروش سلاح به ایران به کار می‌گیریم.

 ند پرایس روز جمعه در پاسخ به این سوال مطرح کرد که دلیل پس گرفتن نامه اعمال مکانیسم ماشه از شورای امنیت به این معنا است که از نظر شما، ایران اقدام قابل ملاحظه‌ای در عمل نکردن به تعهداتش نداشته است یا اینکه با اکثر کشورهای جهان که مخالف آن بودند، همراهید.

 

در ادامه این سوال آمده است که آیا این عقب‌نشینی به معنای آن است که با کشورهایی چون روسیه، چین و دیگران برای خرید و فروش سلاح به یا از ایران مشکلی ندارید؟

وی افزود: صرف نظر از تحریم سازمان ملل متحد در مورد ایران، ما همچنان از اختیارات خود برای منصرف کردن کشورها از ارائه سلاح به ایران استفاده خواهیم کرد. بنابراین مسلما هیچ تغییری در وضعیت ما وجود ندارد.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که به موجب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، محدودیت خرید و فروش تسلیحات متعارف به و از ایران از ۲۷ مهرماه امسال پایان یافت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: آنچه که در سازمان ملل انجام شد، برای برطرف کردن موانع غیر ضروری دیپلماسی بود. ما محدودیت‌های اخیر سفرهای داخلی نمایندگان ایران در سازمان ملل را برداشتیم.

پرایس اضافه کرد: در حال اعلان کتبی به شورای امنیت هستیم که ایالات متحده دیگر این ارزیابی را ندارد که مکانیسم ماشه مربوط به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره ایران اتفاق افتاده است.

وی یادآور شد: با تغییر اعمال محدودیت‌های اضافی تردد نمایندگی ایران توسط دولت قبلی، ما کنترل‌های تردد داخلی نمایندگان ایران را همچون کسانی که در چندین نمایندگی دیگر در سازمان ملل متحد هستند، دوباره برمی‌گردانیم. این در واقع بازگشت به وضعیت دیرینه ما در رابطه با سفر داخلی نمایندگان ایران به سازمان ملل است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهار کرد: همانگونه که می‌دانید مکانیسم ماشه برای کمک به اطمینان از اجرای تعهدات برجامی توسط ایران طراحی شده است. در حال حاضر، هیچ یک از اعضای شورای امنیت موافق نیستند که مفاد قطعنامه‌های قبلی که فسخ شده بودند، برخلاف موضع دولت قبلی، در ماه دسامبر برگشته‌اند.

پرایس تاکید کرد: وقتی ما با سایر اعضای شورای امنیت گام بر نداشتیم، این بن بست، توانایی ما را در رسیدگی به فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران تضعیف کرد. ما محاسبه کردیم که برگرداندن موضع ما در قبال مکانیسم ماشه، توانایی ما را برای تعامل با شورای امنیت و نزدیکترین متحدان و شرکای ما در سراسر جهان در مورد ایران تقویت می‌کند.

وی تصریح کرد: در واقع ، بازگرداندن موضع مکانیسم ماشه، توانایی ما را برای تعامل با شورای امنیت درباره ایران تقویت می‌کند، با توجه به اینکه هیچ یک از اعضای شورای امنیت موافقت نکرد که مکانیسم ماشه اتفاق افتاده است. بنابراین یک بار دیگر، با قدم‌هایی که دیروز برداشتیم، با متحدان و شرکای نزدیک خود در یک صفحه قرار گرفتیم.

خبرنگاری پرسید آیا وزیر خارجه یا رابرت مالی نماینده ویژه در امور ایران یا کسی در وزارت خارجه از زمان اعلام بازگشت به میز دیپلماتیک در شب گذشته با متحدان خاورمیانه مکالمه داشته است؟ همچنین جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن، از دور شدن ایران در انطباق با برجام و جلوگیری از بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان یک نگرانی عمده در ایالات متحده یاد کرد. با توجه به اینکه این امر طبق قانون مجلس است، آیا احساس می‌کنید که آنها می‌توانند هفته آینده این اقدام را متوقف کنند؟

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: از شامگاه گذشته تا کنون، چیز بیشتری برای مطرح کردن ندارم اما به این نکته اشاره خواهم کرد که اینها مشاوره‌هایی بوده است که با هماهنگی انجام می‌شود و واقعا به ساعات نخستین این دولت باز می‌گردد. رئیس جمهوری با همتایان خارجی خود و وزیر بلینکن هم با بسیاری از همتایان خارجی خود تماس گرفته است که در حال حاضر تعداد آنها ۵۰ نفر است.

پرایس یادآور شد: وزیر خارجه آمریکا تماس‌های زیادی با همتایان خود در منطقه از جمله در اسرائیل و خلیج فارس داشته است. بنابراین در طول زمان رایزنی‌های نزدیکی با آن شرکا صورت گرفته است. همچنین رایزنی‌های ما با متحدان و شرکای اروپایی ما نیز ادامه داشته است.

وی با اشاره به بیانیه چهارجانبه روز گذشته آمریکا و سه کشور اروپایی افزود: ما در مورد تمایل خود برای تعامل دیپلماتیک با ایران در چارچوب ۱ + ۵ در صورت اعلام دعوت از اتحادیه اروپا منتشر کردیم و کاملاً مورد توجه قرار گرفت، اما از بسیاری جهات آن بیانیه مشترک ایالات متحده و سه کشور اروپایی فوق‌العاده بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیح داد: بیانیه این واقعیت را نشان داد که ما بار دیگر با نزدیکترین متحدانمان در یک صفحه هستیم، با توجه به جایی که پیش از این بوده‌ایم.کاملاً واضح است که دیگر در اهداف متقابل کار نمی کنیم و در واقع با هم گام برمی‌داریم. در آن بیانیه مشترک هنگامی که صحبت از چگونگی برنامه‌ریزی برای مقابله با این چالش می‌شود، واقعاً احساس اتفاق نظر مورد تأکید قرار گرفته است.

پرایس اضافه کرد: امضا کنندگان، علاقه مشترک و اساسی امنیتی خود را در حمایت از رژیم منع گسترش سلاح‌های اتمی و اطمینان از اینکه ایران هرگز نمی‌تواند سلاح هسته‌ای تولید کند، ابراز داشتند. سه کشور اروپایی و ایالات متحده هدف مشترک خود در مورد بازگشت ایران به پیروی کامل از تعهدات خود تحت برجام را تأیید کردند.

وی یادآور شد: سه کشور اروپایی و آمریکا از ایران خواستند که هیچ اقدام اضافی، به ویژه در مورد تعلیق پروتکل الحاقی و محدودیت فعالیت‌های تأییدیه آژانس انرژی هسته‌ای بین‌المللی در ایران، انجام ندهد. همچنین این سه کشور از احتمال بازگشت ایالات متحده و ایران به برجام استقبال می‌کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر عزم سه کشور اروپایی و ایالات متحده برای تقویت برجام، اظهار کرد: همراه با طرف‌های منطقه‌ای و جامعه بین‌المللی، نگرانی‌های امنیتی گسترده‌تری را در رابطه با برنامه‌های موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران برجسته کردند. ما متعهد هستیم که در جهت دستیابی به این اهداف همکاری کنیم.

پرایس با بیان اینکه روی مرحله بعدی متمرکز شده‌اند و طرح عمومی مواضع کمی به حل این چالش نخواهد کرد، گفت: به عنوان یک نتیجه طبیعی از موضع رئیس جمهوری، ما تمایل خود را برای شرکت در جلسه‌ای با ایرانیان در قالب ۱ + ۵ ابراز کرده‌ایم.

وی افزود: این نخستین گام است و همانطور که وزیر خارجه تأکید کرده است، یک راه طولانی وجود دارد. ما می‌دانیم که ایران در حال حاضر به میزان قابل توجهی از پایبندی به تعهدات خارج شده است و در واقع، اقدامات اخیر آن باعث شده است که از تعهدات تحت این توافق فاصله بیشتری بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: به همین دلیل است که برای انجام مرحله بعدی، مذاکره اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این چالشی است که می‌انیم باید فوری به آن بپردازیم، چالش مهار برنامه هسته‌ای ایران و اطمینان از اینکه ایران هرگز قادر به دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست.

پرایس اضافه کرد: همانطور که از این بیانیه مشترک شنیدید این چیزی است که ما اکنون کاملاً با متحدان و شرکای خود از اروپا همگام هستیم و خواهیم دید که روزها و هفته‌های آینده چه وضعیتی ایجاد خواهد شد.

310 310

کد خبر 1488154

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 6
 • نظرات غیرقابل انتشار: 8
 • IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  15 9
  دو مرتبه مذاکره برای هیچی از طرف ایران ، احمق واحمق تر را فیلمشان را که خودشان ساختن ببینند تا بفهمند کدام یک از دولت مردان آمریکا و اروپاهستند
  • IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   0 0
   مذاکرات‌طولانی‌برجام‌، اجرای‌‌پله‌پله‌برجام‌وخروج پله‌پله‌ازبرجام‌‌باعث‌افزایش پله‌پله‌قیمتها‌شدوپدرمملکت وتولیدداخل‌رادرآورد‌حالامی‌خواهتد دوباره‌به‌پله‌اول‌ برگردند
 • IR ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  48 6
  خلاصه صحبتهاي بايدن: با اروپا رفاقت مي كنيم! با چين روسيه رقابت مي كنيم! با ايران مقابله مي كنيم!
 • ایرانمهر IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  22 9
  شما سیاستمداران آمریکائی و کلا غربی ها و مخصوصا انگلیسی ها، آدم های کلاش و حقه بازی هستید که واقعا به هیچ وجهی نمی توان به شماها اعتماد کرد.کلا ذاتتون خرابه
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  50 5
  وقتی خبرها رو مرور میکنی ۹۹۹۹۹۹ درصد خبرها در مورد شل کن سفت کن تحریمهاست .اخرش ما معنی جمله امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند را نفهمیدیم
 • IR ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  جالب است پیروزی خود خوانده دولت که ما در سازمان ملل پوز آمریکا را به خاک مالیدیدم و هیچ کس به ادعای او رای نداد الن شد کار مهم بایدن؟؟ شما غرب گداها برای دم تکان دادن در مقال آمریکا حاضرید روغن ریخته غرب را هم نذر امامزاده کنید والا این مکانیزم ماشه جایی ار اعتابر نداشت که حالا پس گرفتن نامه اش از سوی آمریکا بشود گام مهم حتی افتخارات خودخوانده اتان را هم منکر می شوید
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  20 22
  متاسفیم برای انهایی که هنوز امیدوار به بازگشت آمریکا هستند
 • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  قاطعیت ونشان دادن اراده پولادین دربرابرزورگویی وجنایت استعمارنوین راه حل است به هیچ وجه نباید درتورریاوفریب این جنایتکاران وارد شد واطمینان کرد.
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر منافق
 • رضا IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  19 18
  رفتار تازه دولت مردان امریکایی حکایت پنیر و روباه وکلاغ است . یکی نیست به اینها بگه اون روزی که گولمون میزدی ما کلاس اول بودیم حالا لیسانس گرفتیم .
 • تورج IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  واقعا چقدر رو دارن
 • سرباز IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  مرگ بر آمریکا و مرگ بر نفوذی ،همه ی این ضربه ها را به نظام و ملت ،را منافقین میکنند،
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  چرا ظریف نگرانی ایران را از ۲۰۰بمب اتمی اسراییل رابه اما منتقل نکنند حرف وزیر اطلاعات درست است وبمب اتم بیشتر برای بازدارندگی است ما هم باید داشته باشیم یا اسرائیل هم باید بمبهایشرا نابود کند و ایران هم اعلام عدم مخاصمه بکند تا ملت ایران هم نفسی بکشند
 • ج IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  اینبار باید سرسخت مقابلشان ایستاد تا رفع کامل تحریمها در عمل وراستی ازمایی ان همانطور که رهبر عزیز فرمودن باید رفع تحریم درعمل اتفاق بیفته
 • IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  عقب نشینی یعنی برداشتن همه تحریم ها در (عمل )وبعد راستی آزمایی ما معنی پیدا میکند
 • IR ۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  جناب سخنگوی وزارت خارجه یانکی ها : این قدم هائی که برداشتید بسیارمهم است و احتمالا ایران هم در مقابل یک قدم برمیدارد و غنی سازی بیست در صد را به غنی سازی 19.99999 تبدیل میکند که شما ها خوشحال بشوید.
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  یک. تعداد قوانین تحریمی امریکا ضد ایران، ۲۹ قانون است که ۲۲ قانون در زمان دموکراتها و هفت قانون در زمان جمهوریخواهها بوده است. اوبامای دموکرات (با معاونتی بایدن) با ۱۳ قانون رکوردار تحریم است. دو. در برجام، راستی آزمایی تعهدات ایران توسط اژانس بین المللی اتمی انجام میشود و در صورت نقض آن توسط ایران، بند مکانیسم ماشه و اعمال تحریمهای سازمان ملل نیز وجود دارد، نهاد ناظر بر تعهدات غربیها خود اعضای برجام هستند (یکی بودن متهم و قاضی)؟! برای همین، پس از خروج ترامپ از برجام، ایران در ۲۵ تیر ۹۷ به دیوان بین المللی دادگستری لاهه شکایت کرد اما نه بر اساس متن برجام، بلکه «شکایت بر مبنای پیمان مودت ایران و آمریکای زمان پهلوی»، این است اعتماد به کدخدا و ضامن دانستن امضای کری؟! سه. سیف (رئیس سابق بانک مرکزی) قبل از آمدن ترامپ و در زمان اوبامای دموکرات به معاونتی بایدن، عایدی ایران از برجام را «تقریبا هیچ» بیان کرد؟! چهار. تنها دولت ایالات متحده که ایران را تهدید به حمله هسته ای کرد، اوباما با معاونتی بایدن (بعد از برجام) بود که برخی برایش فرش قرمز انداخته بودند و هنوز باور ندارند سگ زرد برادر شغا
 • IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  نمیدانم خدا کمک کنه هر چی که به سود مردم ایران هستش اتفاق بیفته
 • بابی IR ۲۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  باسلام بایدن با اسراییل هماهنگه تحریم سره جاشه بدترمیشه چون بادیپلماسی اروپا متحدشده الان همه چی گرون شده چرا
 • IR ۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  مرگ برآمریکا
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  ایران کشوری است که طی ۱۰۰سال اخیر هیچ جنگی را شروع نکرده بلکه مورد تجاوز هم قرار گرقته اما در صحنه بین المللی همانند المان بعد از شکست با او رفتار میشود در مورد سلاح و خرید سلاح و موشک میدانید چرا ؟اگر پاسخ این سوال را درست جستجو کنیم و سعی کنیم اشتباهاتی که منجر به این تحریم و فشار و نگاه جهاتی شده است در سالهای اینده فرزندانمان راحتر و با ارامش بیشتر زندگی خواهند کرد ان اشتباه عدم توجه به زبان بین المللی است زبان بین المللی میگوید تهدید مانند حمله و جنگ است در امریکا و کانادا و اروپا دست رو انگشت اشاره ببری بالا یک تهدید محسوب میشود و طرف مقابل میتواند شکایت و پلیس را خبر کند حالا با این جماعت یک نفر پشت تریبون قرار میگیرد و انواع تهدیدات را و انواع مرگ و غیره را نصار انها میکند این هر روز و هر کسی که میخواهد در ایران به پست و مقامی برسد شده یک کارت ورود به پست و مقام حتی با مدرک تقلبی این رفتار غلط میشود یک چماق میشود یا تحریم و بر سر و صورت این ملت مظلوم ستم دیده میخورد ایا وقت درست اندیشیدن و درست عملکردن نرسیده چه با مردم خودمان که ولی نعمت ما هستند و چه با دنیا ؟؟
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  خدا شاهده که فساد داخلی کمر مردم را بسیار بدتر و سختر از آمریکا و اروپا شکسته، وصدای این شکستگی ده سال دیگر درمیاد
 • IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  بنظرتون علت اینکه امریکایی ها انقد احساس زرنگی میکنند چی میتونه باشه . اگر دقت کنید به متن پرسش و پاسخ انگار دارن سوال مطرح شده رو میپیچونن و جواب خاصی براش ندارن ، پشت میز نشینی با امریکا اشتباه محضه
 • سید مرتضی موسوی IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
  0 0
  من اینقدر از این دموکرات ها می ترسم از جمهوری خواهان ترسی ندارم (ترسم به خاطر این هست اینا خنجر از پشت می زنند اما جمهوری خواهان از رو می زنند)