یک فاجعه بهداشتی بیخ گوش تهران / آبیاری اراضی زراعی با آب های غیرمتعارف

خبرنیوزنوشت:دادستانی تهران برای تحقق حقوق عامه با جلوگیری از آبیاری اراضی کشاورزی با فاضلاب اقدامات مهمی انجام داده است.

معاون اول دادستان تهران از پیگیری دادستانی تهران در مورد موضوع  آبیاری اراضی زراعی با آب های غیرمتعارف خبرداد و گفت: دادستانی تهران دستگاه های مرتبط را در راستای حفظ حقوق عامه مکلف کرده تا از استفاده از آب های غیرمتعارف برای اراضی کشاورزی جلوگیری کنند.

احمد رحمانیان با اشاره به ورود دادستانی تهران به موضوع استفاده از آب های آلوده و غیرمتعارف در سطوح زیرکشت اراضی زراعی استان تهران بیان کرد: در راستای گزارشات واصله به حوزه معاونت پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادستانی تهران مبنی بر استفاده از آب های غیرمتعارف و آلوده برای آبیاری سبزیجات با توجه به دستورالعمل حقوق عامه و احیای آن، دادستانی تهران به این موضوع ورود کرد.

وی با اشاره به تاکیدات دکتر القاصی دادستان تهران مبنی بر پیگیری موضوع از سوی معاونت پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه توضیح داد: با توجه به این موضوع بررسی آن در دستور کار این معاونت و دادسرای ناحیه 37 تهران قرار گرفت و بر این اساس دستگاه های مسئول به دادستانی تهران دعوت شدند و جلسه ای برگزار شد.

رحمانیان ادامه داد: در آن جلسه مشخص شد که حدود 180 هزار هکتار اراضی زراعی زیر کشت در استان تهران وجود دارد که 33 هزار و 600 هکتار آن از آب های غیرمتعارف استفاده می کنند و عمده این اراضی در شهرهای پاکدشت، شهرری، قرچک و ورامین است.

معاون اول دادستان تهران با بیان اینکه استفاده از این آب های غیرمتعارف تاثیر زیادی بر سلامت مردم و همچنین اثرات سوء بر محیط زیست دارد، به گوشه ای از مصوبات مربوط به این جلسه برای جلوگیری از استفاده از این آب ها اشاره کرد و گفت: در این راستا مقرر شد که شرکت آب و فاضلاب تهران حداکثر تا پایان آبان ماه سال آینده نسبت به ایجاد شبکه فاضلاب و جلوگیری از ورود هرگونه فاضلاب خانگی به رودخانه های استان تهران اقدام کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این مقرر شد که سازمان حفاظت از محیط زیست با پایش دقیق روان آبها در بخش کشاورزی موضوع را رصد و در صورت مشاهده استفاده از فاضلاب؛ افراد متخلف را به مراجع قضایی معرفی کند.

رحمانیان از بهینه سازی و ایجاد طرح های ساماندهی آبهای سطحی به عنوان یکی دیگر از مصوبات این جلسه یاد کرد و افزود: برای تحقق این امر نیز مقرر شد که آب منطقه ای استان تهران نسبت به تهیه و تسریع اجرای این طرح اقدام کند و استانداری اعتبارات لازم برای عملی شدن آن را در اختیار آب منطقه ای قرار دهد .

معاون پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادستان تهران از جمع آوری پمپ هایی که از فاضلاب برای آبیاری سبزیجات استفاده می کنند توسط شرکت آب منطقه ای خبرداد و بیان کرد: همچنین بنا شد دانشگاه علوم پزشکی و جهادکشاورزی نسبت به شناسایی مزارعی که با فاضلاب خام آبیاری می شوند اقدام و آنها را به مراجع قضایی معرفی و سبزیجات آلوده را معدوم کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از تهیه گزارش جامعی از آمار منابع آلاینده در روان آبها و استفاده از آن در بخش های کشاورزی و ارسال آن به دادستانی تهران خبرداد و اظهار کرد: علاوه بر این مصوب شد که یک بازدید میدانی با حضور مدیران دستگاه های ذی ربط از اراضی زیرکشت با آب های غیرمتعارف انجام و در همان محل تصمیمات کارشناسی اتخاذ شود.

رحمانیان از اطلاع رسانی و آگاه سازی و ارائه آموزش های همگانی مبنی بر مخاطره آمیز بودن استفاده از این آبهای نامتعارف به عنوان یکی دیگر از مصوبات این جلسه یاد کرد و افزود: یکی دیگر از موضوعات مطرح شده پیرامون آبیاری سبزیجات با فاضلاب معرفی متخلفین به مراجع قضایی با قید فوریت از سوی دستگاه های ذی ربط است که بر این اساس دانشگاه علوم پزشکی،محیط زیست و سازمان دامپزشکی در اجرای ماده 688 قانون مجازات اسلامی باید به این موضوع ورود کنند.

وی توضیح داد: همچنین در اجرای بند”ت” ماده 77 قانون احکام دائمی توسعه کشور به منظور کنترل کیفی محصولات کشاورزی  وزرات بهداشت موظف است محصولات ارائه شده به بازار مصرف را از نظر میزان آلاینده های شیمیایی بررسی و از توزیع آن جلوگیری کرده و متخلفان را به مراجع قضایی معرفی کند.

معاون اول دادستان تهران گفت: به منظور احیای حقوق عامه مقرر شد که سازمان آب منطقه ای هزینه نکاشت به کشاورزان دارای حقابه معتبر که بر اثر عدم استفاده از آب متضرر می شوند پرداخت کند و همچنین وزارت جهادکشاورزی کشت های جایگزین تعیین و به کشاورزان معرفی کند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم و حقوق عامه دادستان تهران همچنین به موضوع ترک فعل توسط مدیران دستگاه های ذی ربط نیز اشاره کرد و افزود: برای مقابله با ترک فعل دستگاه ها در راستای انجام وظایف قانونی از حیث پایش و نظارت به منظور جلوگیری از کشت سبزیجات با آب های آلوده و همچنین اعلام به موقع گزارشات به مراجع قضایی شعبه ویژه ای در دادسرای ناحیه 37 تهران تعیین شد.

به گفته وی مردم می توانند اطلاعات خود در رابطه با آبیاری  محصولات با فاضلاب را به دانشگاه علوم پزشکی، جهادکشاورزی و محیط زیست اعلام کنند و این دستگاه ها پس از بررسی و کارشناسی،  دستگاه قضایی مطلع کنند و در صورتی که دستگاهی به وظایف خود عمل نکند با آن برخورد قانونی شود.

در این جلسه شرکت آبفای استان تهران، محیط زیست، علوم پزشکی، استانداری، جهادکشاورزی، شهرداری و قضات رسیدگی کننده به پرونده های مربوطه حضور داشتند.

1717

کد خبر 1488256

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =