کارگروه اخلاق برای مقابله با تخلفات علمی در دانشگاه‌ها ایجاد شد

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: قانون پیشگیری و برخورد با تخلفات علمی با پیگیری‌های وزارت‌های علوم و بهداشت، در مجلس شورای اسلامی تصویب و آیین‌نامه اجرای آن تدوین و کمیته اخلاق نیز در دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارتخانه‌ها تشکیل شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان  سمنان ؛ دکتر محسن شریفی در حاشیه آیین افتتاح بیست و یکمین کنگره ملی و نهمین کنگره بین‌المللی زیست شناسی ایران به میزبانی دانشگاه سمنان گفت : در سه دهه گذشته شاهد رشد چشم گیری در عرصه پژوهش‌ و فناوری اعم از نیروی انسانی زیرساخت محورها و موضوعات و ملزومات نرم افزاری و سخت افزاری لازم بودیم و رتبه خوب ایران در جهان در بخش فناوری و پژوهش، گویای راه درست وزارت علوم است.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و سیاستگذاری پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: یکی از وظایف وزارت علوم مراقبت از حقوق پژوهشگران است تا حقوق مولفان، پژوهشگران و صاحبان ایده، به شکل‌های مختلف از ایده تا کتاب و مقاله حفظ شود.
شریفی گفت: در دو سال گذشته  با پیگیری‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قانون پیشگیری و برخورد با تخلفات علمی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و آیین‌نامه اجرای این قانون نیز تدوین و کمیته اخلاق در دانشگاه‌های زیرمجموعه این وزارت‌ها تشکیل شد.
وی افزود: بر اساس شرح وظایف فعلی، این کمیته‌ها وظیفه نظارت بر شکایات و تلاش برای آموزش فرهنگ پژوهش در استان را بر عهد دارند تا  پژوهشگران را با مقوله درستکاری علمی آگاه کنند زیرا گاهی بدرفتاری‌های علمی ناآگاهانه است.
دکتر شریفی همچنین از کسب رتبه ۱۵ و ۱۶ ایران در نمایه های بین المللی علمی خبر داد و گفت : رتبه های خوبی که کشورمان در زمینه تولیدات علمی در بخش پژوهشی و فناوری کسب کرده تاییدی بر ارتقاء علمی در کشور است .
وی با تاکید بر حفظ و بهبود رتبه های علمی خاطر نشان کرد : پژوهش ها باید به نیازهای کشور پاسخ دهد ضمن اینکه در عرصه بین المللی باعث اقتدار کشورمان شود.

48

کد خبر 1488362

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =