۰ نفر
۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
غربالگری مادران

بسیاری آرزوی بچه دار شدن را هر روز در سر می پرورانند. آن ها عاشقانه دوست دارند کودکی را از نوزادی تا بزرگسالی همراهی کنند. اما بچه دار شدن مانند هر کار مهم دیگری احتیاج به مسئولیت پذیری، برنامه ریزی و مراقبت های خاص دارد. یکی از مهم ترین کار ها غربالگری در دوران بارداری مادر است.

با ما، در این مقاله همراه باشید تا کلیه مراحل غربالگری مادران در دوران بارداری را تشریح کنیم.

چکاپ قبل از بارداری

پیشگیری بهتر از هرگونه درمانی است. چکاپ پیش از بارداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. پیش از بچه دار شدن و انجام هر کاری والدین باید لیستی از آزمایش های مخصوص را انجام دهند. مادر نقش ویژه ای در این فرآیند دارد. مادران محترم باید مجموعه ای از آزمایش ­ها را انجام دهند تا از صحت و سلامت و آمادگی خود برای بارداری مطمئن شوند. برخی از این آزمایشات عبارتند از: کم خونی، تیروئید، قند خون، انواع عفونت و ... .

غربالگری سه ماه اول بارداری

پس از گذراندن مراحل اولیه و تایید گرفتن، والدین می توانند اقدام به فرزند آوری کنند. دور بعدی غربالگری مادران در دوران سه ماه اول بارداری متوجه آن ها می­شود. این غربالگری معمولا بین هفته های 11 و 14 بارداری برای مادر تجویز می­شود. آزمایشات سه ماه اول عبارتند از یک آزمایش خون و سونوگرافی NT. یکی از مهم ترین بخش های بارداری غربالگری سه ماه اول است. چراکه در این دوره جواب آزمایش اهمیت به سزایی داشته و به سه دسته کم خطر، خطر متوسط و پر خطر تقسیم می­شوند.

غربالگری سه ماه دوم بارداری

دو دسته از افراد باید برای غربالگری سه ماه دوم کاندید شوند. مادرانی که غربالگری سه ماه اول را پشت گوش انداخته اند. مادرانی که نتیجه تست دوره قبل آن ها پرخطر بوده است. این مورد معمولا بین هفته های 15 تا 20 بارداری انجام می شود. اما پزشکان توصیه می کنند بین هفته های 15 تا 18 صورت گیرد. " های طب " سامانه پزشکی الکترونیکی غیرحضوری کلیه مراحل غربالگری را برای مادران در محل انجام می­دهد. " های طب " با شعار سلامتی درب منزل شما قصد دارد، دشواری های پزشکی را برای افراد جامعه به حداقل برساند.

غربالگری پس از زایمان

در آخر و پس از فارغ شدن مادر، باید لیست نهایی آزمایشات انجام شود. این تست ها که بالغ بر 40 فاکتور را مورد بررسی قرار می­دهد، برای بررسی وضعیت  نوزاد از نظر ابتلا به بیماری­های متابولیکی هستند. بیماری­های متابولیکی دسته­ای از بیماری­های ژنتیکی هستند که در صورت عدم تشخیص به موقع، می­توانند حتی زندگی فرد را تهدید ­کنند. اما در صورت تشخیص و اقدام سریع، فرد می­تواند به شکلی نسبتا طبیعی به زندگی خود ادامه دهد.  یکی دیگر از مهم ترین فاکتور هاییی که باید چک شود،تشخیص زردی نوزاد و درمان زود هنگام آن است.

نتیجه گیری

مراقبت های ویژه دوران بارداری یکی از مهم ترین بخش های بچه دار شدن است. مسلما هر والدینی آرزوی به آغوش کشیدن فرزندی سالم را دارند. از این رو جدی گرفتن غربالگری دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است. توجه داشته باشید که به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا بهتر است این دوره از آزمایشات را به صورت غیرحضوری انجام دهید. چراکه نه سلامت مادر و نه سلامت جنین به خطر نمی­افتد. به امید جهانی که کلیه والدین متوجه اهمیت بالای این آزمایشات شده باشند.

سلامتی درب منزل با "های­ طب"

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خدمات سلامتی و پزشکی در منزل و پاسخ سوالات خود می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته تا شما را در این زمینه راهنمایی نمایند.

شماره تماس: 02145482000

2121

کد خبر 1488903