با بستن دست دولت چگونه انتظار داریم تحریم‌ها لغو شود؟

ایران پس از 15 سال مذاکره با قدرت های جهانی و به سرانجام رسیدن برجام، امروز رسما از پروتکل الحاقی خارج شد. این خروج به چه معناست و با وجود اقدامات مجلس ایا دست دولت در ادامه راه برای لغو تحریم ها باز است؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به گفته غریب آبادی بامداد امروز تهران رسما از پروتکل الحاقی خارج شد که به موجب آن بازرسان آژانس دیگر حق بازدید سرزده از سایت های هسته ای را نخواهند داشت. 12 آبان ماه سال جاری همزمان با 13 آبان روز انتخابات آمریکا، مجلس شورای اسلامی این طرح را با نام اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها! در صحن مطرح و پس از آن پس از تصویب کلیت آن از سوی شورای عالی امنیت ملی نیز به تصویب رسید. واشنگتن به موجب این طرح اعلام کرد که کار دیپلماسی با ایران سخت‌تر شده است اما همچنان درهای مذاکره باز است.

برخی تحلیلگران و کارشناسان در گفتگو با خبرآنلاین از همان لحظه تصویب این طرح اعلام کردند که این طرح کاملا گل به خودی و به ضرر ایران تمام خواهد شد. به این معنی که پس از سه سال مقاومت حالا که وقت برداشت میوه صبرمان هستیم مجددا یا این سیاست خودتحریمی توپ را در زمین خودمان می اندازیم. ضمن اینکه بایدن دیگر ترامپ نیست.او از همین حالا هم با متحدان اروپایی خود مانند سابق در یک صف قرار گرفته‌اند. دیپلماسی ایران در سه سال گذشته سبب شد برای اولین بار اروپا و دیگر کشورهای جهان در کنار ایران مقابل آمریکا بایستند اما این طرح سبب شد که بار دیگر کشورهای جهان مقابل ایران به صف شوند.

امروز آن اتفاق قرار بود بیفتد اما به یُمن درایت دیپلماسی و سازمان انرژی اتمی، اتفاقی که افتاد این است که تهران از پروتکل خارج شده است. اما سه ماه با ضبط تصاویر به طرف آمریکایی مهلت می دهد. اگر در این سه ماه دولت بایدن تحریم ها را لغو کرد تصاویر ضبط شده به آژانس ارسال می شود در غیر این صورت تمام تصاویر پاک خواهد شد.هوش دیپلماتیک ایران مجددا توپ را در زمین آمریکا انداخت و بار دیگر ایران مانند سابق دست پر را در چانه زنی دارد.

>>> بیشتر بخوانید:
بیانیه مشترک ایران و آژانس اتمی؛پروتکل الحاقی و دسترسی های برجامی متوقف می‌شود/تعیین ضرب‌الاجل سه‌ماهه

گام اول آمریکایی ها

این سیاست از سوی ایران درحالی انجام شد که گام اول را آمریکایی ها برداشتند.چراغ سبزهای بایدن یکی از پس از دیگری برای ایران روشن شد اما وزیر خارجه کشورمان این عقب نشینی ها را ناکافی می داند. بایدن در وهله اول سراغ حوثی ها رفت. انصار الله از لیست گروه تروریستی خارج شد. دوم؛ یک ماه نتانیاهو را پشت تلفن منتظر نگه داشت.سوم؛ رسما به عربستان اعلام کرد که بن سلمان همتای بایدن نیست و با او وارد صحبت و مذاکره نمی شود همتای او شاه سعودی است.گام نهایی بایدن نامه رسمی او به شورای امنیت برای بازپس گیری نامه بازگشت تحریم ها تحت مکانیسم ماشه بود. نامه ای که بلینکن او را تحقیر امیز و شکست مفتضحانه فشار حداکثری خوانده بود. پس از آن در یک بیانه مشترک با تروئیکای اروپا خواستار مذاکره با ایران شدند. مذاکره ای که بیش از این بایدن مدعی بود که اول ایران گام بردارد و به تعهدات خود بازگردد تا ما هم گام اصلی را برداریم. زبان اول تو بعد من به زبان مذاکره تغییر کرد. بلینکن وزیر خارجه امریکا در واکنش به این بیانیه ای مشترک و میانجیگری اروپا میان تهران و واشنگتن گفت: بهترین اتفاق این بیانیه این بود که ما بار دیگر در کنار متحدان اروپایی در یک صف هستیم. بلینکن به مساله ای اشاره کرد که ایران باید بسیار هوشیار باشد که دیگر دوره ترامپ نیست و امروز دنیا علیه اجماع دارد حتی چین و روسیه! پس از سه ماهی که ایران به طرف غربی مهلت داده است اگر اتفاقی از سوی دولت امریکا نیفتاد ممکن است حتی این دو کشور دوست به صف دیگر کشورهای عضو برجام بپیوندند و بار دیگر ایران در گوشه رینگ جهانی شاهد تحریم های بیشتر شود.

با اینحال بایدن گام خود را مقابل ایران از متحدان منطقه ای خود آغاز کرده است. از متحدان اغاز کرد به این معنی که به تهران حسن نیت را نشان دهد که دیگر عربستان بن سلمان و اسرائیل نتانیاهو قرار نیست تکلیف ایران را برای من یکسره کنند! دوره ترامپ گذشته است و من باج نخواهم داد!

رسانه ها درباره گام آمریکایی ها مقابل ایران چه نوشتند

حال این سوال مطرح است که باید گام های دولت بایدن را جدی گرفت؟ محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در واکنش به اقدامات امریکا گفت لازم اما ناکافی بود. روزنامه زوددویچه سایتونگ آلمان دراینباره نوشت: محمد جواد ظریف، با هرگونه گفتگو با آمریکا تا زمانی که جو بایدن به توافق هسته ای برنگشته و همه تحریم های جمهوری اسلامی را لغو نکند، مخالفت کرده است. بدین ترتیب او به طور غیرمستقیم تلاش های میانجیگری اتحادیه اروپا را رد کرد.ظریف همچنین خواستار تضمین دائمی آمریکا مبنی بر عدم ترک مجدد این توافق شد. اما تصویب آن توسط سنای آمریکا غیرمحتمل تلقی می شود.
ظریف بایدن را متهم کرد که عملا به کمپین "فشار حداکثری" ادامه داده و هیچ کاری برای دسترسی ایران به 10 میلیارد دلار مسدود شده در بانک های خارج از کشور انجام نداده است. به گفته سخنگوی کاخ سفید، قصد چنین کاری وجود ندارد، اما وی احتمال آن را به طور کلی رد نکرد. از نظر برخی دیپلمات ها اثبات چنین حسن نیت آشکاری می تواند به حل اوضاع نابسامان کمک کند، اما باید اقدامی مشابه از سوی ایران انجام شود.
این روزنامه با اشاره به خروج تهران از پروتکل الحاقی در روز 5 اسفند ماه(امروز)  نوشت:  ایران اعلام کرده از روز سه شنبه نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. رافائل گروسی روز شنبه به تهران سفر کرد تا راهی قابل قبول برای ادامه کنترل ها پیدا کند. وی روز یکشنبه با رئیس آژانس انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران گفتگو کرد و همچنین انتظار می رود با رئیس جمهور نیز دیدار کند. عصر یکشنبه، گروسی اعلام کرد که کنترل ها موقتا ادامه خواهند داشت. این روزنامه مدعی شده که توافق هسته ای در نابودی مطلق قرار دارد.

به گزارش خبرآنلاین این روزنامه در حالی مدعی نابودی توافق را دارد که وزیر خارجه کشورمان همچنین معاون او سیدعباس عراقچی اعلام کردند که خروج از پروتکل الحاقی به معنای خروج از برجام نیست اما اینکه رسانه های غرب در پوشش دهی اقدام ایران ان را خروج از برجام می دانند بسیار خطرناک است و تبعات بسیاری برای ایران دارد.

اما روزنامه نزاویسیمایا گازتا روسیه از منظر دیگر به این موضوع پرداخت و نوشت: امریکا موضع خود را در قبال ایران نرم کرده است. تحریم های امریکا لغو نشده اند، اما واشنگتن بیش از این پافشاری نشان نمی دهد تا دیگر کشورها نیز این تحریم ها را اجرا کنند. درخواست واشنگتن از سازمان ملل متحد برای ازسرگیری تحریم های بین المللی علیه ایران نیز لغو شد. این، پیش درآمدی است برای آغاز مذاکرات موفقیت آمیز. در این رابطه، می توان گفت که سیگنال های روشنی به ایران داده می شود که نشان می دهد، جو بایدن برای یافتن راه سازش آمادگی دارد.

 بایدن در تبلیغات پیش از انتخاباتی اش از موضع دولت ترامپ در قبال ایران انتقاد کرده بود. او خاطر نشان کرده بود که درخواست ترامپ از سازمان ملل متحد برای ازسرگیری تحریم های بین المللی علیه ایران غیر قابل اجرا است. او معتقد بود که این روند فقط باعث پیچیده تر شدن روابط امریکا با متحدان اروپایی اش خواهد شد.
دمیتری پسکوف، منشی مطبوعاتی رئیس جمهور روسیه، امتناع امریکا از درخواستش برای ازسرگیری تحریم های بین المللی علیه ایران را «گام مثبت و خوبی» نامیده است. می بایست خاطر نشان کرد که این تصمیم امریکا پس از برگزاری مذاکرات میان آنتونی بلینکن و وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی اتخاذ شد.

در این زمینه، ایران دریافت که کشورهای اروپایی در ازسرگیری احتمالی گفتگو با واشنگتن نقش میانجی را ایفا خواهند کرد. [آقای] روحانی نیز با شارل میشل، رئیس شورای اروپا، گفتگوی تلفنی انجام داد و اروپایی ها را به فعالیت بیشتر در رویکرد ایران فرا خواند.

در ایران به هیچ وجه، انتظار نداشتند که در واشنگتن از این تصمیم ترامپ صرفنظر کنند. اما، موضع [آقای] روحانی مانند سابق است: در ابتدا، باید امریکایی ها تمامی تحریم ها را لغو کنند و به برجام بازگردند و پس از آن، ایرانی ها اجرای تعهدات را در چارچوب برجام از سر خواهند گرفت. پیشتر، بایدن و بلینکن گفته بودند که همه چیز باید برعکس باشد: ابتدا ایران و بعد، امریکا.
در هفته گذشته، [آقای] روحانی بازی جدیدی را با امریکا شروع کرده و اعلام کرد که دسترشی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیسات هسته ای را محدود می کند.
یوری روگولف، رئیس مرکز مطالعات امریکا در دانشگاه لومونوسوف، معتقد است: «بایدن می خواهد تا توافق هسته ای از سر گرفته شود. اگر اکنون، بایدن از ازسرگیری توافق هسته ای امتناع کند، این به معنای تائید تصمیم های ترامپ خواهد بود. نباید از یاد برد که ایران از بایدن می خواهد تا تحریم ها را لغو کند. این روند چندان آسانی نیست. در امریکا، اعمال تحریم ها راحت تر از لغو آنها است. به پایه و اساس زیادی نیاز است تا این گام برداشته شود. بایدن نیز به خوبی، به این موضوع واقف است. نامه میلز به سازمان ملل متحد را نباید نرمش یک جانبه بایدن در برابر ایران دانست. اگر گام های متقابلی از سوی ایران برداشته نشود، روند مذاکرات به بن بست خواهد رسید».
 

تبعات خروج

به گزارش خبرآنلاین، از روز گذشته که بیانیه ای اژانس و ایران رسانه ای شد.واکنش جهان مثبت بوده است باقی اتفاقات به دولت بایدن مرتبط است که آیا می خواهد گام بعدی را که لغو تمامی تحریم های دولت ترامپ است بردارد یا خیر؟ اگر دولت بایدن گام اصلی را در این مدت سه ماه برندارد. شرایط بار دیگر برای ایران بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد شد. فعالان فضای مجازی از روز گذشته حملات خود را به سمت مجلس برده اند. آنها می گویند مجلس مردم را به گروگان گرفته است چرا که نمایندگان اعلام کردند تا دولت روحانی بیانیه مشترک با آژانس را ملغی نکند خبری از تصویب بودجه نیست!!با بستن دست دولت چگونه انتظار داریم تحریم ها لغو شود؟ روز گذشته مجلس شورای اسلامی از دولت به قوه قضائیه شکایت برد، شکایتی که خاص مجلسیان بود و بس! حتی رسانه های اصولگرا و کیهان نیز از هوش دیپلماتیک ایران قدردانی کردند اما اینکه مجلس به چه دلیل اینگونه سنگ به اسیاب ایران و ملت ایران می اندازه الله و اعلم! با اینحال شرایط فعلی تنها به اقدام طرف غربی ممکن است. تبعات این خروج به معنی این است که شورای حکام آژانس انرژی اتمی با ارسال پرونده ایران به شورای امنیت رسما مکانیسم ماشه را فعال خواهد کرد. اگر این اقدام از سوی شورای حکام آژانس انجام شود ما بار دیگر به 15 سال پیش بازمیگردیم و بار دیگر نقطه سر خط!

>>> این مطالب را هم بخوانید:
گفتگوی مستقیم میان ایران و آمریکا شکل می گیرد اگر....
اقدام به‌موقع اروپا عقب‌نشینی واشنگتن را تایید می‌کند
آیا برجام تمام شده و باید منتظر باشیم پرونده هسته ای ایران دوباره به شورای امنیت سازمان ملل برود؟

310 310

کد خبر 1489209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 47
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  3 7
  دولت هفت سال ونیم دستش بازه این شده وضعیت مردم
 • احمد IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  4 2
  کل زحمات این سال ۱۵ مذاکره و زحمت و بدبختی اخرش شد هیچ سرنمایندگان مجلس گرم
 • jjb IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 6
  دست دولت بسته است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اون برجام که مثلاً بنای مستحکمی بود با یک امضا هوا شد. امتیاز نقد دادید به طرف غربی هیچی هم نگرفتید بعد می گید دست دولت بست است!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 5
  کدام گام اول. امریکا اگر می خواست تا الان تحریمها را برداشته بود
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 7
  دولت موفق برجام با دست باز چه گلی به سر مردم گرفت
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 5
  کار درستو انجام دادن باید مقابل زورگویی بایستیم اگه همون موقع که ترامپ از برجام خارج شد ما هم اونو پاره اش میکردیم زودتر به نتیجه میرسیدیم
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
   0 0
   حرف درست همینه
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 8
  ما ملت شهادتیم برجام برای ما بدبود وبد خواهد ماند اگر به برجام برگردیم شکست خواهیم خورد
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 4
  آمریکا دوست نیست فقط داره وقت تلف میکنه
 • محمد IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  9 1
  خدا کسانی که نمی‌خواهند تحریم لغو وفشار از روی مردم کم شود به بد ترین بلاها گرفتار کند .آخه مردم چقدر باید تحمل و صبر کنند تحریم فقط روی مردم اثر دارم نه روی مسئولین
 • ممد IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  1 2
  کدام برداشت ؟ ۱۵سال مردم کاشتیدبرا هیچ وپوچ جمع کنید این برجام لعنتیو
 • الهی IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  3 9
  اعتماد ما نسبت به همه دولتها درامریکا صفر است بایدن همان معاون اوباما است هنوز جوهر بر جام خشک نشد تحریمها را شروع کرد
 • محمد IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 5
  دیپلماسی التماسی مفت نمی ارزد، باید با قدرت و اقتدار جلوی آمریکا ایستاد. لطفاً ذلیل نباشید.
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  6 2
  خواهشا مجلس اجازه بده دولت کارها را پیش ببره تحریمها لغو بشه خدا وکیلی مجلس بخاطر رای آوردن در کار دولت دخالت نکنه بخاطر قدرت طلبی مردم را بیچاره نکنید دکتر ظریف لایق همه سمتها هست دکتر ظریف اگر کسی در کارش دخالت نکنه همه چی را درست میکنه شما را قسم به جان عزیزانتان مردم را سر لجبازی و قدرت له نکنید دنیا ارزش نداره در قیامت اونیکه در قدرت هست افسوس خواهد خورد از خدا بترسید عمر زود میگذره فقط به فکر مردم باشید تا مورد عفو خدا قرار بگیرید برجام زنده بشه تحریم لغو میشه تندرویی گناه بزرگیه با تعامل دو طرفه
 • جواد IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 6
  باسلام ما8 سال جنگ را تنها گذراندیم نه آمریکا آنقدرقدرتمندتر شده ونه ما ضعیف تر فقط بعضی از هم کیشان ما خودشان را قبول ندارنداگر متحد ودرخط ولی ام مسلمین باشیم پیروز هستیم این راباید ایمان داشته باشیم وچراغ راهمان رهبری باشد ولاغیر.
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  1 3
  سخنگوی کاخ سفید اظهار فضل نموده که مایلیم بدون هیچ گامی، با ایران روابط دیپلماتیک داشته باشیم. باید به این سخنگو گفت که اولا شما که خودتونو صاحب تمدن میدانید چرا خارج از آداب بین المللی سخن می‌گویید. مگر در جهان فقط شما هستید که منافع دارید. شما سفید پوست‌های آمریکایی یک رای دارید. بقیه کشورها هم رای دارند. آحاد ایرانی ها چه آنها که در خارج هستن و چه آنها که در ایران هستن همه انتظارشان آنست که شما اول در عمل تحریم‌ها را بردارید ما راستی آزمایی کنیم و تحریم های روسیه و چین و دیگر کشورهای دنیا را هم بردارید، آنگاه شما بر می‌گردید بر سر میز مذاکره آن هم با حضور همه کشورها.
 • سید IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 3
  تاحالادست دولت بازبودچه تاجی به سرمون زدن
 • NL ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  7 1
  ازنظرمردم مهم رفع تحریم‌هاست.
 • هما IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  1 1
  باز هم منتظر میوه برجام هستیم برجام ابتر هست و چیزی ثمر نمیدهد اگر قبول ندارید زیاده خواهی امریکا را در توان دفاعی و موشکی ببینید. برجام یعنی تقریباً هیچ.
 • فاطمه IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  0 0
  والا هیچ کس متوجه نمیشه جریان تو کدوم مسیره که نظر بده الان شده یکی به نعل یکی به میخ
 • مجید مومیوند IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  6 1
  وقتی عقده به دلان و بی سوادان که بیشتر مدارک آنها از دانشگاههای درجه هزار است با خرید رای به مجلس راه پیدا میکنن، نمی شود بیشتر از این از آنها انتظار داشت!!
 • علی IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 4
  لیبرالها بعد از انقلاب بیش از ۳۰ سال متمایل به امریکا بودند ، اخرش چه شد . تحریم پشت تحریم . خفت ، خواری و ذلت بس است . راه حل فقط با توکل به خدا و تکیه به جوانان متخصص و باهوش کشور و توان داخل میتوان از این گذرگاه ها عبور کرد .
 • امیر IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 2
  خودتی ... ما میوه ای از شما نخواستیم ... لایحه مجلس شورای اسلامی درست است ... مرگ بر دروغ گو
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  4 1
  اونائی که میخان مردم نابودبشن ودرپشت پرده سرمایه کشور رو غارت کنن با حرکت دولت برای آشتی با دنیا و لغو تحریمها مخالفند وانتظار دارند در انتخابات۱۴۰۰ احاد مردم همسوبا حکومت ونظام باشند . مردم ایران خیلی خیلی نجیبند وخدانکنه نجابتشان تمام بشه
 • IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  4 1
  هدف بعضیها دقیقا چیه ، لطفا بگوئید بدون دیپلماسی چطور باید تحریمها لغو شود کمی مردم را آکاه کنید یا از مردم ایران هم نظر بخواهید ۷۹ در صد به مجلس نشینان رای نداده اند تکلیف شان چیست
 • عرشیا IR ۱۹:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 4
  شماها چقدر دوست دارین زیر سلطه امریکا برین ی ذره خجالت بکشین کره شمالی هیچی نداره زیر سلطه امریکا نداره ولی ایران ماشالاه کشوری چهار فصل چی از خدا میخواین گور پدر ۵+1 ولکنین
 • محمدکرمی IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  1 2
  سوال اینه: با پروتوکول تحریمی، بی پروتوکول تحریمی، و این همینیه که هست و خواهد بود. پس چرا اجرای پروتوکول؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ اینو بصراحت پاسخ بدین لطفاً. میفرمایید وقت رسیدن میوه صبر، کو؟؟؟؟؟ یه تاریخی برای لغو تحریم اعلام کنید دیگه
 • IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  1 1
  کاش این قدر که برای رضایت آنها دست و پا می زنید، کمی برای مردم خود تلاش میکردید
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 2
  سلام من از لحاظ معیشتی تقریبا در فقر کامل هستم ولی مجلس کار درست انجام دادن درود بر مجلس
 • علی IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  3 0
  من که زمانی یک ذره امید داشتم الان میدانم هیچ فایده ای نداره چه برجام باشه یا نه همچنان تحریم ایم و گرانی هست اگر هم یک هزارم درصد تحریم ها تموم بشه باز هم یک دردسر دیگه هست ، اگر دلار بیاد پایین کلی کاسب ها جنس رو دستشون میمونه و اگر هم حقوق ها را زیاد کنند اول از رییس ها شروع میکنند تا برسه به کارگر دوباره گرانی جدید شروع میشه
 • ۰۰۰ IR ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  0 0
  بالاخره که چی هر روز میان میگن فکر کنیم ببینیم چی میشه... ایران با یاری خدا راه خودشو پیدا کرده اگه خواستند با راه کار انسان دوستانه بیان جلو تحریم ها را بردارند مثل انسان های متمدن برن سر میز دوران قل چماق بودن گذشته...
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  4 2
  کار مجلس اشتباه محض بود ودلیلش هم این بود که در جمهوری اسلامی دولت و مجلس اصلا باهم رابطه ی خوبی ندارن و جنگ فقط به ضرر مردم تموم میشه.
 • IR ۲۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  1 4
  واقعا هر بلایی سر مردم بیاد مقصر مجلس انقلابی ست
 • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 3
  دست دولت بیش از این باز بود
 • امیر IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 3
  مجلس خیلی خوب عمل کرده باید اعلام کنند اقدامات ایران غیر قابل برگشت خوهد بود
 • عبدالحسین کریمی IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 3
  8ساله داریم دیپلماسی میکنیم شد این حالا دولت داره منقضی میشه دیگه کدام مذاکره کدام فرصت اینها باید زودتر از الان ارتباط داوطلبانه را قطع میکردن
 • مجید FR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  2 5
  واقعا به شعور شما مگر برجام انجام نشد پس چرا زدن زیرش ااگه یکی مث ترامپ دوباره بیاد ۱۲۷ نفر تو سنا نگذااشتن استیصاح بشه یکی ازاین ۱۲۷ نفر بیاد رئیس جمهور بشه باز همون اش وهمون کاسه باید تمام تحریم رو برداره وتو کنگره طوری امضا بشه هیچ رئیس جمهوری نتونه لغو کنه نه در کاغد به طور عملی ماهم غنی سازی انجام میدیم ۶۰درصد ولی زیر نظر اژانس برا نیاز خودمون در ضمن خسارت دوسال رو باید بده
 • روح IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۵
  0 3
  الان وقتشه که بمب اتمی خیلی شیک تولید کنیم
 • سید IQ ۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  2 5
  دیگه مگه از این بدتر هم میشه بابل ول کنید این برجامو این همه ضعف رو برید برسید به داد مردم ۷ سال مردم رو بند دو کلمه آمریکا اروپا کردین برید قوی بشین تودشون میان جلوتون کرنش میکنند لبیک یا خامنه ای
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  2 4
  امریکا زبان زور می فهمد و بس
 • IR ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  2 2
  دورود بر رهبرم
 • سهراب IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  2 4
  30ساله با اینا تعامل کردیم چی شد مگه وقتی که اروپا با ترامپ نبود چکار کردن که حالا با بایدن میخوان انجام بدن.
 • DE ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  1 3
  این سری تسلسل ادامه دار است.تعلیق سه ماهه پروتکل الحاقی از سوی ایران تا آمریکاییها تحریم را بر دارند...و ادعای E3 و آمریکا ..اول ایران ..و ما اول آمریکا....و مجلس ایران تعلیق پروتکل را ریل گذاری می کند...بایدن و بلینکن و IAEA را نمی توانیم فریب بدهیم ...این موضوع و معقوله را از بنده پیر سیاست که ۶۰ سال است در رولبط بین الملل غور نموده ام استدعا دارم رسانه ای فرمائید. البته اگر ادعای اسائه بی ادبی تلقی نگردد.دو طرف ایران و بایدن در حال زمان خریدن هستند.تا مقاصد خود را پیش ببرند.تا بازنده ملت ایران است ولاغیر و لا ادر..
 • امیر IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  2 3
  داستان برجام یک افسانه بود که توسط دولت تدبیر قرار بود به خواب ۸۰ میلیون بیاد و به نظر میاد دست و پا زدن راهی که از اول اشتباه بنیان گذاری شده بود بکل غلط بوده .. دلم میسوزه برای تنها عمری که خدا بما داده بود رو با خجالت زن و بچه دارم بپایان می رسونم ...
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  2 2
  حالا که تجربه کردیم ازاینا کلک نخوریم راه مذاکره را بستیم. الان با بینش باز به طرف مذاکره بریم مشکلات کشور را حل کنیم. با گفتگو میشه به اهدافمان برسیم اینطوری که نمیشه با دنیا قطع رابطه بشیم. این دوسال نشانه فقرو گرانیشد
 • حکمت بهمنی 8322 IR ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  0 0
  تابایدن بیاید بعضی مسولان دست وپای بی معنایی زدندبایدن حرف نزده اینها هزارتا شرط وشروط گذاشتند دل روجگر میزاشتید اونا مخوان چکارکنن بعد جواب میدادیدهمه حرفاتون برآب شد
 • اکبراسدی IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۶
  0 0
  روسیه و چین دوستان ما هستند؟؟؟؟!!!!اگر هستند چرا بطور کامل از تحریم ها پیروی کرده اند؟!چرا چین ۲۰میلیارد دلار دارایی مارا بلوکه کرده؟!دوران تحریم و انزوای ایران ،درواقع دوران طلایی روسیه و چین بویژه روسیه است اگر می خواهیم کشور در مسیر درست قرار بگیرد باید عوامل روسیه را از مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری کشور کنار بگذارید امریکا دشمن است،ولی بدترین کار رفتن به دامن روسیه و چین از ترس امریکااست