نابودی سرمایه مردم، افزایش قاچاق و رانتی که به وجود آمده است

جمعی از قهرمانان سوارکاری، مربیان، باشگاه‌داران و تولیدکنندگان به یک دستورالعمل غیر قانونی اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جمعی از تولیدکنندگان، باشگاهداران، مربیان، قهرمانان ملی و فعالان صنعت اسب کشور در اعتراض به دستورالعملی که اسب مولد را تبدیل به کالایی لاکچری و واردات آن را ممنوع کرده است، طوماری را برای وزیر جهاد و کشاورزی نوشته اند.

آنها در اعتراض به تصمیمی که باعث ایجاد رانتی بزرگ برای چند وارد کننده که اسب‌هایشان را قبل از این ممنوعیت وارد کردند و حالا با رانت ایجاد شده مبالغ نجومی از دیگران طلب می‌کنند، اقدام به نگارش طومار دست جمعی کردند و اعتقاد دارند تداوم اجرای ممنوعیت واردات اسب مولد سرمایه گذاری حداقل۵۰ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی را با تهدید جدی روبرو می‌کند و منجر به بیکاری هزاران نفر از افراد شاغل در تجارت های ورزشی مرتبط با سوارکاری شده و لطمه‌ای بزرگ به ورزش سوارکاری ایران وارد می‌کند.

همچنین اجرای این مصوبه سبب واردات قاچاق اسب بدون طی مراحل قرنطینه را در پی داشته که به غیر از مشکلات مربوط به خروج غیرقانونی ارز از کشور به شدت خطر اپیدمی بیماری‌های مشترک انسان و دام را افزایش داده است.

یک سال و نیم قبل یکی از معاونت‌های وزارت جهاد و کشاورزی ردیف اولویت واردات اسب مولد را از ردیف ۲۱ به ردیف ۲۷ تغییر داد. تغییراتی که البته برای آن مصوبه یا قانون بالادستی وجود ندارد و تنها یک دستورالعمل و نظر شخصی در سطح یکی از معاونت‌های این وزارت خانه است.

در صنعت اسب، نقش اسب مولد در تولید و تکثیر و گردش این چرخه، حیاتی است وگونه‌های خط خونی داخلی هنوز فاصله ای زیادی تا اسب‌های دارای خط خونی خارجی دارند. 

۲۵۶ 41

کد خبر 1489297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =